Като майка и фитнес експерт, винаги съм си мислела, че е нечестно жената да поема едно от най-големите й физически предизвикателства – майчинството – тогава, когато е в най-слабата си фаза от живота. По време на бременността, нашите тела минават през огромни хормонални, анатомични и метаболични промени. Тези промени може да предизвикат загуба на сила и нови проблеми със стойката. Тогава внезапно имаме това ново вързопче радост, което да носим наоколо, докато сме лишени от сън и още се възстановяваме от раждането.
Всъщност много аспекти от майчинството са трудни за тялото ни. Дневните занимания, свързани с отглеждането на детето, се повтарят от сутрин до вечер и изискват голямо напрежение. Познавам много жени, които са преживяли много повече болки и мъки след раждането, отколкото по време на бременността. Ето защо е важно за всички майки, особено за новите, да работят върху функционалните упражнения – с други думи, да се движат правилно и да използват правилните мускули в ежедневните занимания. Когато не правим тези упражнения, не можем да станем по-силни и рискуваме да изпитваме болки и да се раним.
Започнете вашата фитнес програма като се обучите как да правите три главни задачи – да кърмите, да носите бебето си и да бутате детска количка – безопасно и ефективно, използвайки съветите по-долу.
Как да кърмите вашето бебе
Бебетата ядат много и често. Не е рядкост за майките да се изгърбват, докато кърмят бебето или дори да се изгърбят, докато го хранят от шишенцето. Тази прегърбена позиция на гърба, повтаряна често, може да доведе до болки в гърба и лоша стойка. Концентрирайте се върху използването на полезни начини на кърмене. Седнете изправени и използвайте възглавници (някои са специално направени за кърмене), за да вдигнете бебето към гърдите си. Вдигнете стъпалата си и прехвърлете напрежението от гърба с табуретка за краката. Опитайте се гърбът ви да е в неутрално положение, да спазите естествената извивка на правия ви гръбначен стълб и да не го изкривявате върху бебето. Дръжте под ръка нужни неща като вода, телефон, кърпичка, която да постелите, докато бебето се оригва, за да не се наложи да се извивате или превивате, за да ги вземете, докато храните бебето.
Как да носите вашето бебе
Бебетата обичат да бъдат държани и, разбира се, ние обичаме да държим бебетата. Но всеки път, когато носим допълнителна тежест, ние рискуваме да се нараним и да не балансираме правилно мускулите си, които може да ни причини болка. Постарайте се да носите бебето си близо до вас, близо до центъра на тялото ви. Опитайте се да избягвате да държите бебето си върху краката, позиция, която може да доведе до проблеми с раменете ви, краката и гръбначния стълб. Концентрирайте се върху това да държите гърба си изправен всеки път като носите бебето си. Издърпайте назад раменете си и поддържайте гърба си като стягате коремните си мускули като вдигате или носите бебето си.
Как да бутате детската количка
Детската количка е идеален начин за вас и вашето бебе да излезете навън, без да се налага да носите детето. И все пак правилният начин е важен, за да избегнете наранявания и да придобиете нужната сила. Първо се убедете, че бутате количка, която е подходяща за добра стойка. Например, ако количката ви е прекалено ниска за вас, ще трябва да се изгърбите, за да я бутате. Дръжте китките в неутрална позиция, изправени и без да ги напрягате. Извиването на китките ви може да увеличи риска от прещипване на нерв и може да доведе до болезненото състояние, наречено “синдром на карпалния тунел” или да го влоши. Докато вървите, водете с гръдния си кош и стягайте коремните си мускули. Нека краката ви и колената ви гледат напред, натискайте раменете си надолу и обратно (помнете, рамената ви не са обици). Избягвайте притискането на лактите и изгърбването – двете най-популярни грешки в стойката при бутането на количка. Винаги я бутайте, мислейки за стойката си.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.