Какво се случва, ако се върнеш на работа след 9-те месеца? Може ли таткото да излезе в отпуск по майчинство? Как да получиш обезщетенията си? Предлагаме ти на разбираем език отговорите на всички тези правни въпроси.
Ако решиш да се върнеш на работа, след като изтекат болничните за раждане и отглеждане на дете, законът (Кодексът на труда) ти позволява да избираш между няколко възможности.
Прехвърляне на майчинството
Ако преди раждането си била на работа по трудово правоотношение, можеш да прехвърлиш правото на отпуск за отглеждане на детето на друг. Отпускът може да ползват: бащата на детето, неговите или твоите родители, които също работят по трудово правоотношение.
Този, на когото е прехвърлен отпускът, ще получава обезщетението за отглеждане на детето в размер на 180 лв. месечно (за 2007 г.). Времето на ползване на отпуска ще му се зачита за трудов и за осигурителен стаж при пенсиониране.
А ти имаш правото по всяко време с писмено заявление до работодателя да оттеглиш даденото от теб съгласие друг да ползва отпуска и да продължиш лично да гледаш детето си.
Прекратяване на майчинството
Законът урежда и възможността да се върнеш на работа, без да използваш отпуска за отглеждане на детето, или да прекъснеш вече започналия отпуск. До навършването на 2-годишна възраст на детето ще имаш право на обезщетение в размер на 90 лв. месечно (половината от обезщетението за отглеждане на дете, което получават ползващите отпуска майки).
Ако детето се настани в детско заведение на пълна държавна издръжка или се отглежда от безработно лице по програмата „В подкрепа на майчинството”, както и при прехвърляне на правото за отглеждане на друг (баща, баба или дядо), изплащането на тези 90 лв. към заплатата ти ще бъде прекратено.
Важно е да знаеш, че ако се върнеш на работа и дадеш детето в детска ясла, пак ще имаш право на това обезщетение.
Програма „В подкрепа на майчинството”
Друг вариант е да се върнеш на работа и грижите за детето да поеме безработен по програмата „В подкрепа на майчинството”. Тогава няма да имаш право на обезщетение – нито в размер на 180 лв. месечно, тъй като си се върнала на работа, нито в размер на 90 лв., тъй като детето се гледа по посочената социална програма.
Как да получиш полагащите се обезщетения?
Обезщетенията се изплащат, след като подадеш съответната молба-декларация до работодателя или осигурителя, който е длъжен да я предостави в териториалното поделение на НОИ.
Парите се получават от съответното Районно управление „Социално осигуряване” по декларирана от теб (при първото предоставяне на документите) лична разплащателна или спестовна безсрочна банкова сметка. Това става в 30-дневен срок от подаване на документите.
Използвана е информация от: чл. 48а - 54 Кодекс за социално осигуряване, чл. 163 – 165 Кодекс на труда, чл. 45 – 48 Наредба за работното време,почивките и отпуските, чл. 5, 9, 10, 23 Наредба за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване.
Консултант: Цвета Попова, асистент по Трудово и Осигурително право в Юридически факултет СУ „Св. Климент Охридски”, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.