Златни правила за кърмене според СЗО

• от 11

Стандартите относно кърменето отдавна са се променили в световен мащаб. За щастие и в България вече има информация относно кога, как и по какви начини може да се кърми и най-вече защо трябва да се кърми бебето.

Стандартите относно кърменето отдавна са се променили в световен мащаб. За щастие и в България вече има информация относно кога, как и по какви начини може да се кърми и най-вече защо трябва да се кърми бебето.

ТазКърменеи информация обаче у нас най-често не достига до бременните чрез лекарите и акушерките, а чрез форуми, сайтове и организации в подкрепа на кърменето. По нашите болници все още се дават много неадекватни съвети, които са и в основата на неуспешното, болезнено или кратко кърмене.

Ето какво препоръчва Световната здравна организация (СЗО) по няколко от основните въпроси, които терзаят бъдещите майки и са причина да се пълнят страниците по форумите. Всъщност заключенията и препоръките на лекарите от СЗО не са ново откритие в областта. Нашите баби и прабаби са ги следвали и без да имат интернет, джи пи-та и библиотека от книги по въпроса. Просто за следвали естествените си майчини инстинкти и са се вслушвали повече в нуждите на бебето, вместо в псевдонаучни лекарски съвети.

СЗО препоръчва изключително кърмене до шестия месец от живота на бебето. На около шест месеца майката трябва да започне да въвежда нова храна и постепенно да замества кърменето, като в началото новите вкусове просто трябва да допълват кърмата.

Кърменето трябва да започне още през първия час от живота на бебето.

То трябва да е на поискване, толкова колкото бебето има нужда през деня и през нощта.

Шишето с биберон или залъгалката трябва да бъдат избягвани максимално.

Ползи за детското здраве:

Кърмата е идеалната храна за новороденото и пеленачето. Тя доставя всички нужни хранителни вещества за пълноценното му и хармонично развитие. Кърмата е сигурна от хигиенна гледна точка, доставя безценни антитела на бебето, които защитават здравето му от много често срещани болести при децата, като например диария и пневмония – две от най-често срещаните причини за ранна детска смъртност по света. Това не може да го осигури и най-скъпото и качествено адаптирано мляко. Освен всичко, кърмата е винаги готова, топла и на разположение, не е нужно да правиш каквито и да е усиля, за да я приготвяш където и да си. Кърменето на поискване ти гарантира, че детето поема точно толкова количество от колкото има нужда.

Ползи за майката

Кърменето носи много бонуси и за майката. Често, когато е на поискване, то променя хормоналното ниво и води до липса на менструация. Намалява риска от появата на рак на гърдата или на яйчниците на по-късен етап от живота на майката. Освен това спомага и за по-бързото връщане във форма.

Дългосрочни ползи за детето

Освен очевидните ползи непосредствено по време на кърмене, то носи бонуси и на по-късен етап от живота на детето. Възрастните, които са били кърмени като бебета, много често нямат проблеми с кръвното и имат здравословно ниско ниво на холестерол. Много по-малко страдат от затлъстяване и от диабет. Има дори изследвания, които показват повишен брой точки при тестовете за интелигентност при кърмените.

Защо не адаптирано мляко?

То не съдържа уникалните антитела, които майката предава на бебето с коластрата и кърмата. Освен това повишава риска от зарази, свързани със замърсена вода, много семейства по света нямат достъп до сигурни питейни източници. За разлика от кърмата, изкуственото мляко често води до свръхтегло при децата. В бедните райони по света не винаги може да се осигурят редовни доставки от сухо мляко, което води до риск от недохранване. Докато кърмата се поддържа постоянно с честото сучене. Не винаги производствените процеси могат да гарантират нужната хигиена и сигурност. Освен нещастния случай в Китай има и други примери, в които в сухото мляко се оказват бактерии или вещества, които вредят на детското здраве.

Предписания за адаптираните млека

През 1981 г. е приет международен кодекс, който регулира маркетинга при адаптираните млека. Според него:

- по опаковката на всички сухи млека трябва да бъде изписано, че на първо място по важност е кърменето. Трябва да бъдат споменати и рисковете при хранене с АМ;

- да не се насърчава по никакъв начин заместването на кърмата с адаптирано мляко;

- да не се подаряват мостри с адаптирани млека на бременни и техните семейства;

- да се избягва дистрибуцията на мостри и подаръчни комплекти с адаптирано мляко по здравни заведения и лекари.

Подкрепа за майките

Кърменето изисква опит и познания, а много жени срещат трудности още в началото – болки в гърдите, в зърната, страх, че детето не поема достатъчно, липса на елементарни и основни познания. Именно по тази причина подкрепата е много важна. Здравните работници, акушерките и съветниците по кърмене трябва и могат да дадат адекватни съвети в зависимост от конкретния случай. Благодарение на инициативите на СЗО и УНИЦЕФ по света има над 20 000 консултанти, центрове и улеснения за кърмене в над152 държави.

Работа и кърмене

СЗО препоръчва на майките да отсъстват от работа поне шестнадесет седмици след раждане, а ако е възможно и повече. Много майки се връщат на работа и по тази причина заместват кърменето с изкуствени млека. Обикновено причините са, че нямат на разположundefinedение нужното време или подходящо място на работа, което да им осигурява комфорта и спокойствието за кърмене или за изцеждане. Майките, които работят, имат нужда от подобно място, където да се справят със задачата без да бъдат обезпокоявани и в същото време да продължат с работата си.

Въвеждането на нова храна

За да се посрещнат нарастващите нужди на бебето, на шест месеца то трябва да вкуси и нещо по-различно от кърма. Храната на бебето трябва да е специално приготвена и по-различна от тази на възрастните.

Паралелно с това:

- кърменето не бива да намалява при въвеждането на нова храна;
- новата храна се дава с лъжица, а не посредством биберон;
- тя трябва да е здравословна, чиста и достъпна за местния пазар;
- нужно е доста време, за да може бебето да започне да яде повече и по-твърда храна.