Следобедният сън на малчо е „мисията невъзможна“? За всяка хапка пееш песничка? Предлагаме ти бързо действаща рецепта за създаване на най-важните навици.
Твоето малко съкровище напоследък е по-скоро мъничък разбойник, който не се подчинява на никакви правила. И, напълно безпомощна, осъзнаваш, че нещо тотално се е объркало още в началото.
Тук в помощ ти идват правилата на добрия режим. Важно е да се спазват – ако от рано с тяхна помощ изградиш добрите навици, ще направиш прекрасна услуга не само на себе си, но и на малкото човече.
Правило 1: Всеки в своето легло
Когато мъникът ти не заспива сам, си готова на всякакви подвизи, нали? Вкарваш в действие: люшкането, гушкането, храненето, че даже и возене с кола около блока... Но най-доброто, което можеш да направиш, е да не се поддаваш на този порив, тъй като краткото ти решение на проблема в дългосрочен план само утежнява положението. Учи постепенно детето си да заспива само. Прояви упоритост и научи малкото да не разчита на тези трикове – така го възпитаваш в самостоятелност.
За да улесниш задачата, въведи постепенно ритуали за сън – малките трикове, които дават сигнал на детето, че трябва да спи. Половин час преди лягане го нахрани – това го успокоява и приспива. Намали осветлението и изключи всякакви шумови фактори. Нека игрите да престанат, може да му изпееш приспивна песничка. Дай му любима играчка или го увий в одеялото за сън. Постави го нежно в леглото и ако плаче просто постой до него и го погали по главата, подръж ръката му.
Когато се успокои малко излез, а ако пак заплаче – повтори. И така, докато заспи. И нека все пак не заспива само и единствено в леглото си - може да поспи и на дивана в хола или на друго удобно за теб място. Така няма да имате проблеми, когато сте на гости или пътувате извън дома си.
Нашият съвет: Винаги слагай детето в леглото, преди да се е преуморило. Трябва да уловиш момента, когато то е уморено, но не прекалено, за да се превъзбуди и да стигне до плач и раздразнение.
Правило 2: Да! на полезната храна
Малчуганите бързо натрупват нови впечатления и си изграждат предпочитания. Важното е да не забравяш, че те са само временни :). Затова ако детето упорито отказва да опита дадена храна, не се отчайвай. Продължавай да му я предлагаш - по различни начини и с паузи във времето, така че да забрави.
Не го залъгвай със сладки неща и в никакъв случай не слагай захар, за да го предразположиш към ядене. Не забравяй да го поощряваш, когато хапне нещо
Нашият съвет: Има един особено подходящ период между 6-тия месец и първата годинка, когато бебето лесно приема нови неща, защото всичко му е непознато. Не изпускай момента да му предложиш полезните храни (риба, плодове и зеленчуци). Нека свикне с вкуса им още преди да си изгради предпочитания.
Правило 3: Без залъгалки
Вярно е, че понякога биберонът-залъгалка върши чудеса, но положи усилия малкото човече да не се пристрастява към него. Залъгалката е вредна за зъбите и захапката, а колкото повече време минава, толкова по-трудно става отучването от нея. Раздялата с биберона обаче е важна стъпка към самостоятелността на бебето. Затова не си мисли, че постъпваш неправилно, когато пробваш и чуеш неутешимия плач.
Нашият съвет: Вярно е, че е трудно, но всъщност не е чак такова предизвикателство, каквото изглежда. Започни обаче с опитите, когато не си изнервена и изморена, а щастлива и спокойна.
Правило 4: Време за самостоятелни занимания
Постепенно доскоро безпомощното бебе се научава да се занимава само. Разбира се, за да стигнете дотам, ще трябва да му показваш и да го учиш на различни игри :). Помогни на малкото човече да започне да изследва с любопитсвто света около себе си, а не все да стои „залепено за полата на мама“. Малкото ти бързо ще стане по-самостоятелно, ако го оставяш да пълзи и изучава с помощта на играчки край него, които му предлагат активни занимания.
Няма да сбъркаш например, ако му връчиш няколко купички и една лъжица - колкото по-малко играчки и чудеса на съвременната техника, включително и телевизия, толкова по-добре.
Нашият съвет: Ако смятате да излизате на разходка не носи арсенал от забавления. Нека самата разходка е основното ви занимание.
Нужно е да знаеш...
Черен списък с грешките на мама
- Не ходи на пръсти около спящото мъниче. Нека не свиква на пълна тишина – тя е невъзможна в градовете. Спомни си, че бебето е било изложено на доста силен шум още в утробата, така че можеш спокойно да вършиш нормалните си всекидневни задачи около него.
- Не настоявай, ако детето не иска да яде. В противен случай само ще поощриш ината му и ще създадеш лошо отношение към храната.
- Не оставяй бебето спи с биберон в устата от страх да не се събуди. Извади залъгалката, веднага след като то заспи. Много често това се оказва по-трудно за майките, отколкото за бебетата. Така че – опитай :).
- Не изпадай в тази крайност – при всяко пазаруване да му носиш нов подарък. Грешка е да го отрупваш с играчки – малкото свиква и те не му правят никакво впечатление, а по-късно навикът постоянно да получава нови неща ще ти изиграе лоша шега.
Автор: Карина Хачадурян
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.