Зимно детско меню

• от

Безспорен факт е, че детското меню трябва да бъде разнообразно и богато на витамини, независимо от сезона. Когато приготвяш ястието на детето, е добре да насочиш мисълта си в няколко посоки възрастта на мъничето, ползата и удоволствието, които храната ще му донесе, и не на последно място да бъде поднесена така, че да помогне за научаването на основни правила (къде се слагат чашите, виличката, ножа и т. н.)
Зимно детско меню

Зимно детско меню

Безспорен факт е, че детското меню трябва да бъде разнообразно и богато на витамини, независимо от сезона. Когато приготвяш ястието на детето, е добре да насочиш мисълта си в няколко посоки възрастта на мъничето, ползата и удоволствието, които храната ще му донесе, и не на последно място да бъде поднесена така, че да помогне за научаването на основни правила (къде се слагат чашите, виличката, ножа и т. н.)

Общи принципи

  • Купувайки хранителни продукти, обръщай внимание на етикетите: следи срока на годност, нека са без или с по-малко подобрители, оцветители, консерванти и т. н.
  • Не би трябвало вредните храни(чипсове, близалки, т. нар. fastfood) да се превръщат в „забранения плод“, който обаче служи за награда „Щом си слушал днес, ще ти купя зрънчо“.
  • През зимата е важно приемът на витамини да бъде оптимален, но повечето от тях се губят при термообработка, затова приготвянето на храна е важно. Чудесно би било, ако имаш уред за готвене на пара, както и ако научиш мъника да хапва сурови салати.
  • Често майките се оплакват, че детето им е злоядо. Установено е,че мъниците много поохотно ядат ярката и красива храна. Затова се постарай да отделяш внимание и на оформянето на порциите. Сандвичът може да изглежда като клоун или пеперуда. Това не отнема много време, нужно е само да изрежеш продуктите под съответната форма, а резултатът ще е подобрен апетит.

За укрепване на имунитета

През зимата е особено важно да се погрижиш за детския имунитет. Разнообразните зимни зеленчуци(зеле, броколи, карфиол, ряпа, червено цвекло, праз)и цитрусовите плодове ще помогнат на детския организъм да бъде по-устойчив на атаките на вирусите. Важно обаче е да спазваш правилото не прекалявай с количествата.

Приготвянето на зимна плодова салата ще донесе не само полза, но и ще ви зарадва с пъстротата си. Разбира се, колкото по-разнообразна е плодовата салата, толкова по-добре. Освен традиционната, характерна за сезона такава от портокали, мандарини, банани, киви можеш да добавиш и малко грейпфрут (ако детето не хареса горчивия вкус подслади с мед), нар, стафиди, ядки.

Липсата на типичните „салатни“ зеленчуци не е причина да се откажеш от салатата!

Чудесна зимната алтернатива може да бъде зелето. Добави настъргани на ситно ренде моркови, ябълки или целина и резултатът ще допадне и на големите у дома. В менюто на децата вегетарианци непременно трябва да присъстват бобови растения, зърнени храни и ядки.

Сладки празници

Какво са коледните и новогодишни празници, а след това и януарските именни дни без бонбони и шоколади?

Ясно е, че не можеш да забраниш на малчо вкусните сладости. Но можеш да се опиташ да ги ограничиш с някои алтернативи, като например сушени плодове или домашно приготвени бонбони. А домашно приготвеният сладкиш с извара и плодове или канелените курабийки със сигурност ще са много по-полезни от тези в магазина, а и удоволствието да ги приготвите заедно малчо е несравнимо.

Топла супа

Струва си да припомним, че за правилното функциониране на стомашно-чревния тракт на детето от значение е първото ястие за обяд, т. е. Супата. Но като че ли децата, особено по-големите, рядко я приемат с въодушевление. Предпочитат сухата храна, особено онази в пакет.

Естествено няма нужда да прилагаш насилие в името на няколко лъжички супа, но пък можеш да опиташ да предизвикаш интереса. Можеш да използваш макарони с необичайна форма и цветове, крутони, нарязани зеленчуци като звездички и т. н. А защо не опитате заедно да измислите смешни названия на ястията и да им „съчините“ реклама. Също така включвай детето в приготвянето на ястието, така шансът да хапне след това е по-голям.

НАЗДРАВЕ!

Що се отнася до предпочитаните напитки, за зимата избери топлите билкови (шипка, липа) чайове и фрешовете.

Ето някои факти за обичаните от децата прясно изцедени сокове:

  • една чаша портокалов сок ще осигури дневната нужда от витамин С;
  • една чаша сок от морков и ябълка ще „пазят“очите на учениците;
  • една чаша сок от нар ще допринесе за повишаване на хемоглобина.

Консултант:. др Павлина Андреева, педиатър, ,,Здраве" 14ООД, София