
Зимна забава
Каква може да бъде зимата? Бяла, зъзнеща, весела, игрива.... И със сигурност изпълнена с нови впечатления и вълнуващи изненади за твоето мъниче.
И през зимата игрите и емоциите продължават... Когато навън температурите не са прекалено ниски и вятърът се е скрил някъде, екипирайте се подходящо и се впуснете в бялата магия. Е, ако времето все пак не позволява ежедневната разходка, създайте онзи домашен уют, който ще ви зареди с много усмивки в мразовития ден.
Когато сте навън и има... сняг
Като начало обърни внимание на облеклото. Най-подходящи за малчовците са непропускаемите гащеризони. Не забравяй шапката, шала и ръкавичките. Ботушките трябва да са топли и удобни. Сега вече сте готови официално да се запознаете със снега. Разгледайте го добре – какъв е цвета му, как се е образувал? А знаете ли песничка или стихче за снежинките? Не пропускай възможността малкото човече постоянно да обогатява знанията и уменията си. За това помагат и... игрите. Ето няколко идеи:
за най-малките (1 - 2 г.)
- Крепост
Покажи на мъничето как може да направите снежна крепост. Помоли го да ти носи с лопатката сняг и ти „изграждай“ крепостта. Обърни му внимание как като се натрупа снега става повече. Направи две крепости и вижте коя е по-голяма или по-висока.
- Стоп! Бариера!
Докато разчистваш снега, може и да се забавлявате. Събирайки с лопатата снега, прави „бариери“. После си устройте весела игра. Малчо трябва да спира пред всяка бариера и да заобикаля или пък може и да успее да се пребори с препятствието :).
- Откривател
Предложи на детето да си направите свой път. За целта изберете място, където никой не е минавал. Бъдете откриватели на нов снежен път. Пътят може да бъде къс или дълъг, широк или тесен.
за по-големите (3 – 4 г.)
- Отпечатъци
Покажи на детето как в снега може да се отпечатат различни неща. Например стъпките. Или пък ако легнеш по гръб в пухкавия сняг и разпериш крака и ръце встрани. Изберете място, където никой не е ходил по снега и направете своите отпечатъци. Измислете им и заглавия – например стъпките – меча или миша стъпка; човешката фигура – снежна сянка или снежен ангел и т.н. Така развиваш и въображението на мъничето.
- Интересни създания
Принадлежностите за пясъчника (кофичка, фигурки) и сега могат да се окажат интересни. Направете своите зимни създания. Например ако наредите в кръг снежните кофички това може да бъде място за смелите врабчовци – там им хвърлете трохички. А междувременно преговорете какво е кръг, а квадрат и т.н. Формичките за животни могат да украсят пейката да речем.
- Снежен човек
За къде без него? А я си представете снежно семейство? Още по-забавно би било, нали? Ако и снежните човеци са в различен цвят, тогава вече изненадата би била двойна. Това може да се получи ако използваш безвредните сладкарски бои. Тъкмо ще упражните и цветовете. И не забравяйте накрая всички атрибути, които ще направят снежния човек истински – морков, метла, шапка, шал...
за още по-големите (4 – 5 г.)
- Точни попадения
Боят със снежни топки може да премине в стрелба в цел. Очертай в снега кръг. От определено разстояние всеки ще трябва да уцели със снежна топка маркираното място. Изписвайте в снега резултата или пък оформяйте цифрите от сняг. Кой ли ще победи?
- Лабиринти и тунели
Когато има много сняг може да направите снежни лабиринти или тунели. Предварително направете план на действие. Когато лабиринтът е готов може да го полеете с вода, за да бъде съвсем гладък, като обърнете внимание на вътрешните страни. След това може да се редувате като един от вас крие някаква играчка в тунела, а другия трябва да я намери. Може да засичате и времето като броите на глас. Най-бързият съответно е победител.
- Да се запознаем със ските
Идеалната възраст за първите уроци по ски е 4-5 години. А ски училището е добър вариант детето да се запознае с планината и емоциите, които тя предлага. Разбира се преди да избереш дадено ски училище, внимателно проучи какво точно предлага то. Довери се на професионалистите с опит. Те знаят как да се преборят с евентуалния страх на детето, ще го научат, че няма нищо страшно в падането и разбира се, ще развият у него нужните умения за карането на ски.
Нужно е да знаеш...
Може би всяка майка се притеснява, че през зимата детето може по-лесно да се разболее или пък щуротиите в снега могат да се окажат причина за злополуки (падания, счупвания). Но това всъщност не е точно така. Защото:
*баба зима хапе и вирусите :). Най-здравословно е именно сухото и студено време. Така че ако температурите не са под минус 5 градуса, не е ветровито и влажността на въздуха не е висока, няма място за притеснения относно разходките навън.
*според детските травматолози най-много случаи на пострадали деца със счупвания в долните или горните крайници се отбелязват през пролетния сезон и в месеците септември-октомври. Разбира се, това не изключва повишеното внимание и предпазливост, независимо от сезона.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.