Основно правило на здравословното хранене е в детското меню ежедневно да има зеленчуци. Колкото повече – толкова по-добре, а най-добре ако са сурови, гарнирани със зехтин. Но как да убедиш дете, което не ги обича да похапва редовно?
На първо място, не забравяй никога, че децата следват примера на родителите си. Така че, ако искаш чедото ти да хапва здравословно, ти и баща му също ще минете на такова хранене. Плодове, зеленчуци, зърнени, бобови, сурови ядки и накрая малко млечни, месо и риба. Не прекалявайте с месото, не случайно в българския църковен календар има толкова много дни за пости. Отдавайте време и енергия за приготвянето на по-лесните постни храни, хапвайте истински пълнозърнест хляб и по-възможност повече салати.
Вкусовите предпочитания на детето се оформят още в утробата на мама. Така че не се учудвай ако детето не хапва това, което му се поднася, то помни вкуса на твоята храна. Още един силен аргумент в полза на здравословното хранене на мама и татко, дори преди да се е появило бебето.
Има изследвания, които показват, че капризни и придирчиви са по-често децата, които са кърмени по-малко от половин година. Те по правило отказват да пробват нови храни и вкусове. Удължи колкото се може повече кърменето, освен че е полезно за имунитета и психиката на детето, но и чрез кърмата то поема отново различни вкусове и изгражда по-разнообразни предпочитания в храненето по-нататък.
Не се опитвай да храниш детето на сила със зеленчуците, които си приготвила. Предложи му един или два пъти, след това изчакай докато забрави и опитай пак. Насилственото хранене е основна причина за непоносимост към зеленчуците. Не натрапвай храната, която детето не иска, а по-скоро помисли за поднасянето и по друг начин, в друга комбинация и овкусяване. Или просто отложи предлагането й.
Препоръчително е още преди да е навършило детето три или четири годинки вече да е опитвало всички или почти всички видове плодове и зеленчуци. Така се повишава шансът по-нататък да поиска да хапне и тези, които е отхвърлило първоначално.
По възможност предлагай зеленчуците в суров вариант, запарен или в краен случай сварен. Имай предвид, че всяка термична обработка отнема сериозно количество полезни витамини и минерали от храната.
Ти и всички останали възрастни членове от семейстовто си изградете навика да хапвате зеленчуци всеки ден. Децата копират това, което виждат от големите и рано или късно ще последват примера ви. В никакъв случай не показвай негативизъм към определена храна, защото мъничето ще повтори същото. Не коментирай храната с лошо, изтъквай всеки път колко е вкусна и полезна, колко си гладна и как ще хапнеш много.
Не награждавай детето за изяденото, сякаш е направило нещо извънъредно. Особено пък с някакъв сладък десерт, това е сигнал, че то е хапнало насила „лошата” храна и за награда – предпочитаните сладкиши. Създаваш лоша практика и грешни впечатления у детето. Също така не го заплашвай. Нека само да избере какво и кога да хапне, важното е да има здравословен избор.
Учени от университета във Филаделфия са открили, че до 80% от децата имат специфичен ген, който повишава усещането им към горчиви храни. Постепенно с годините това отслабва. Но не се учудвай ако детето не иска да хапва броколи, цветно зеле или други зеленчуци с леко горчив вкус. Изходът е в овкусяването им – със соев сос, зехтин, настъргано сирене, кашкавал, пармезан или друг вариант.
Дори детето да не е във възторг от зеленчуците, ти отново, всеки ден предлагай тази възможност за похапване. Нека да присъстват като опция и все някога то ще се изкуши, особено ако вижда, че другите ги похапват с апетит. Пък и по-добре малко да си вземе, отколкото никак.
Ако имаш вила или село, непременно включи детето в отглеждането на някакъв зеленчук, в поливането, събирането. Обяснявай му подробности за него, кое животно го предпочита за храна, какво съдържа и други любопитни подробности.
Забележи какво обича най-много детето и приготви него в комбинация със зеленчуи. Например, ако обича спагети или други вид паста – към тях добави задушени и накълцани на ситно зеленчуци в зехтин или масло.
Чинията трябва да е пълна не само с вкусни и полезни храни, но и с красиви, които да привличат детското око. Зеленчуците дават големи възможности – с парченца от тях можеш да направиш личице, животно или направо гора. Съчетано с други красиво подредени храни, хлапето ще бъде очаровано да отгатва какво си му „нарисувала”.
Част от нужната доза зеленчуци детето може да получи и чрез прясно изцедените зеленчуци. По принип е препоръчително да съчетаваш в сока плод и зеленчук, за да не преобладават фруктозата и сладкия вкус. А за готови сокове в кутии или шишета по-добре забрави. Комбинирай моркови с ябълка или червено цвекло с портокал. Подобни напитки е добре да се пият до половин час преди хранене, за да се усвоят правилно и напълно и да стимулират храносмилането.
Използвай приказките, детските песни, играчките и игрите. Дори сама можеш да си измислиш приказки за вълшебни зеленчуи, които преминават през невероятни и весели приключения. Освен това, в книжарниите се намират много красиви детски книжки, които ще ти помогнат във въвеждането на зеленчуците в детското меню.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.