Заушка, или паротит, е широко разпространено вирусно заболяване, познато от векове.
Проявява се с подуване на слюнчените жлези (паротиди), най-вече сред деца на възраст между 5 и 14 години, но е възможно и в по-късна възраст. За щастие, веднъж боледувана, заушката рядко повтаря.
Според статистиката, най-висок брой на заболели от заушка се отчита в края на зимата, началото на пролетта.
Около 50 % от пациентите обаче не проявяват класическата характеристика на болестта и могат да са носители на вируса дрълго преди в действителност да бъдат диагностицирани.
И макар да няма открито лечение за заушка, през 1967 г. е лицензирана ваксина против заболяването, която се смята за много успешна превантивна мярка и се предлага у нас.
Какво е заушка?
Заушка е инфекциозно вирусно заболяване, което се проявява чрез възпаление на слюнчените жлези (намиращи се от вътрешната страна на бузите между ухото и челюстта). При заразен човек вирусът – причинител „живее” в секретите на носа и гърлото, заедно със слюнката. Когато този човек кихне или се изкашля, разпръсква миниатюрни капчици във въздуха, които могат да бъдат погълнати от здрави хора в обкръжението му.
Макар и рядко, заушката може да доведе до възпаление и подуване на мозъка, заболявания известни като енцефалит и менингит. При зрели мъже е възможно да се стигне и до възпаление на тестисите, протичащо паралелно с треската и със силни болки между 3 и 7 дни, а при жените – на яйчниците.
Симптоми за заушка
Обикновено заушката започва с треска и температура над 39 градуса Целзий, главоболие и загуба на апетит. Около 3 дни по-късно слюнчените жлези се подуват и силно болят първите няколко дни, сосбено при преглъщане, разговор, дъвчене, пиене на цитрусови сокове. Детето прилича на хамстер, напълнил двете си бузи с храна. Не е задължително жлезите и от двете страни да се подуят едновременно, нито пък процесът да бъде двустранен изобщо. Възможно е дори подуването да се случи при жлезите под езика, под челюстта или надолу до гръдния кош.
Симптомите на заушката се проявяват през първата седмица след като слюнчените жлези започнат да се подуват, и могат да включват още схванат врат, гадене или повръщане, сънливост, конвулсии и други признаци засягащи мозъка.
Заразност на заушката
Заушката е силно заразна, но все пак в по-ниска степен, сравнено с морбилите и варицелата. Предава се по въздушно-капков път чрез кихане, кашляне и дори смях. Вирусът може да се предаде на здрави хора и чрез директен контакт като пипане на тъкани, пиене от обща чаша или хранене с общ прибор. Болестта има инкубационен период (времето от заразата до проявата на симптомите) между 8 и 21 дни. Болното от заушка дете е заразно 6 дни преди проявата на симптомите и около 9 дни след това, но вирусът може да се разпространява и от хора, които са заразени, но нямат симптоми.
Заушка и бременност
Заушката по време на бременност не предизвиква дефекти в плода или преждевременно раждане и в повечето случаи и майката, и детето се възстановяват без последици. Въпреки това, ако жената се зарази със заушка в първите 12 седмици от бременността, рискът от спонтанен аборт се повишава.
Когато бременна жена „погълне” вируса на заушката, той започва да се размножава в носа, гърлото и лимфните възли на врата й. Също така може да навлезе в кръвта й, да се разпространи до други части на тялото и да премине през плацентата към плода. Между 16 и 18 дни по-късно се появяват и симптомите на болестта, като при 20 % от бременните това не се случва.
Лечение на заушка
Тъй като е причинена от вирус, заушката не може да бъде лекувана с антибиотици. Обикновено лечението преминава в домашни условия и с лекарско наблюдение. Трябва да се наблюдава температурата, а детето може да приема медикаменти за понижаването й. В никакъв случай обаче това не трябва да е аспирин, защото приеман от деца с вирусни заболявания, може да доведе до усложнения като дисфункция на черния дроб и дори смърт. Предписаните аналгетици (като ибупрофен например) ще намалят и болките в слюнчените жлези.
Можеш да облекчиш подуването на жлезите и чрез топли или студени компреси. Сервирай на детето мека и обикновена храна, която не изисква много дъвчене и го подтиквай да пие повече течности. Но вместо сокове, нека бъде чай, вода и свежи напитки, негазирани. Имай предвид, че престоят в леглото при заушка не е задължителен и малчуганът може да си играе на воля. Но у дома (за да не предава вируса на приятелчетата си)! Консултирай се с лекаря кога е най-подходящото време за връщанетпо му към ежедневни режим – ясла, дестка градина, училище, игра навън.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.