Защо пушачите са по-слаби?

• от

Американски учени определиха точно как никотинът въздейства като подтискащо глада средство в мозъка.

Защо пушачите са по-слаби?Американски учени определиха точно как никотинът въздейства като подтискащо глада средство в мозъка. Според тях това откритие един ден можело да помогне в битката срещу затлъстяването.

Тенденциозно, пушачите  са по-слаби от хората, които не пушат. Изследването, ръководено от Университета в Йейл, описва как никотинът активира определени неврони в част от мозъка, известна като хипоталамус. По думите професора по невробиология и фармакология в Йейл Марина Пичиото тези неврони казват на тялото кога е поело достатъчно храна. "Много хора твърдят, че няма да откажат цигарите защото ще напълнеят. В крайна сметка ние искаме да помогнем на хората да поддържат телесното си тегло, когато се откажат от вредния навик и може би да помогнем на непушачите, които се борят със затлъстяването", обяснява тя. 

Откритието е било направено при изучаване на мишки, но учените се надяват, че подобни рецептори могат да бъдат изолирани и при човека. Серия от експерименти показали, че експериментално лекарство за лечение на депресия може да включи определен никотинов рецептор, който от своя страна задвижва подмрежа от неврони в хипоталамуса – наречени про-опиомеланокортин или POMC клетки – че времето за хранене е приключило. Рецепторът се оказал независим от тези, които отприщват силното желание за никотин у пушачите. / БГНЕС