Плачът е най-мощният и основен сигнал за всяка майка. В първите седмици може да ти се стори, че бебето плаче по един и същ начин, но всъщност не е точно така.
Обикновено към втория месец ще започнеш да различаваш плача, който е сигнал за различни потребности.
Ето няколко начина за „разшифроване“:
- Представи си, че си силно прегладняла.
Буквално усещаш уханието на топлата пилешка супа, но... имаш неотложна работа. Точно в този момент, какви звуци би издала? Естествено, няма да заплачеш на глас, но вероятно ще последват отчаяното и нетърпеливо „а-а-а-а-а“. Точна така нетърпеливо плаче и твоето мъниче, когато е гладно – само че много по-силно. И практически е невъзможно да го успокоиш, можеш да го разсееш за минутка... Гладът не може да чака – трябва да удовлетвориш колкото се може по-скоро желанието му.
- Друга ситуация: ти си в кабинета на шефа. Ще имате съвещание. Не обичаш лампата да свети при дневна светлина, но вече 10 минути търпиш неприятното за теб осветление.
Освен това в малкото пространство сте събрани 20 човека и е задушно и топло. Вече усещаш, че блузата ти се е залепила на гърба. Как ли би изразила раздразнението си със звуци? Би си получила едно отегчително хленчене. Така бебчо хленчи, мрънка когато позата му е неудобна, топло му е, дразни го ярката светлина и т.н. Когато причината бъде отстранена, и хленченето спира.
- „Ела при мен“ е най-добрият плач, ако може така да се нарече.
Може да го чуеш по всяко време и на всяко място. Не се нуждае от примери от твоя живот, защото този плач е лесно разпознаваем. Можеш да го различиш ето така – ако гушнеш мъничето, започнеш да му говориш или да го люшкаш на ръце и то се успокои, значи е искало да ти каже: „Мамо, беше ми скучно и имах нужда от теб“.
Основният начин да разбираш твоето бебе е просто да бъдеш внимателна и всеки път, когато то плаче да се опиташ да разбереш причината и да му помогнеш да я отстраните. Така заедно ще се радвате на най-сладките дни.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.