Защо игрите с пръсти въодушевяват бебетата?

• от

от 0-12 месеца


С помощта на увлекателните игри с пръстчета можеш да поразсееш бебето си и да го позабавляваш. Учените са доказали, че тези занимания са нещо повече от средство за утеха на скучаещото бебе и уплътняване на времето между две хранения. С тяхна помощ родителите даряват детето си с близостта си, но също така и  и тренират езиковите възможности и интелекта на малкото, тъй като фините моторни движения на пръстите са тясно свързани с говорните умения на детето. Ето защо ако редовно играеш този тип игри с бебето си, ще можеш да стимулирате пълноценно и говорния център в мозъка му. При тези игри е важно детето не просто да те наблюдава, но и само да се включва в играта, като докосва твоите пръсти. Ето една примерна игра: „Варило мишленце кашичка“

По време на тази традиционна у нас игра нежно докосвай едно след друго фините бебешки пръстчета, докато разказваш. Ето и текста, ако си позабравила думичките: „Варило мишленце кашичка. На това мишленце дало, на това мишленце дало, на това мишленце дало и на това мишленце дало...” Преди да стигнеш до последното пръстче,  направи малка пауза, за да повишиш напрежението. И завърши с: „... а за последното мишленце нищо не останало.” Често бебето започва да издава възгласи още преди края, тъй като е изпълнено с напрежение и радостна възбуда. Ето защо с финалното изречение ще  предизвикаш още по-силни емоции: „И то плакало, вървяло, плакало, вървяло... и тук се навряло!” (погъделичкай бебето по гушката или по ръчичката под ръкавчето на блузката).
Имай предвид, че децата бързо заучават тази игра, затова ако искаш винаги да предизвикваш изненада и взрив от смях, подготви си солиден репертоар от подобни игри.