Защо физическото наказание е недопустимо?

• от

2-3 г.

Според теб кое е по-важното – унижението на детето или уважението към него? Всеки родител без колебание ще каже: „Уважението“. Но мислейки така, би трябвало да изключи физическото наказание като метод във възпитанието, защото именно то унизява и огорчава, а на една по-късна възраст може да доведе до стряскащи резултати.

Известно е, че във възрастта между 2 и 3 години малкото е истински „изследовател“ - всячески иска да опознае света чрез личния си опит, освен това започва смело да заявява и своя характер. В много случаи от гледна точка на възрастния това е неправилно и опитвайки се да възпита мъничето е склонен да го пошляпне. Сега детето още е твърде малко, за да разбере защо мама му причинява болка, като го удря. Но след 1-2 години, ако продължиш да се отнасяш по този начин, детето вероятно бързо ще забрави причината за наказанието, но обидата и огорчението могат да останат за цял живот.

Разбира се, дори и малко, детето трябва да се научи да отговаря за своите действия и постъпки. Но родителят е този, който трябва да му помогнеш да разбере кое е добро и кое лошо. Не спирай да обясняваш и да показваш с личен пример. Когато се налага наказвай, но разумно. А физическото наказание е единствено начин да покажеш собствената си безпомощност. Само с любов, доверие и търпение ще възпиташ у детето достойнство и уважение, както към самото себе си, така и към останалите хора.

Вижте още за: дете