Защо бебето отказва кърма

• от 6

Каквото и да създадат производителите на адаптирани млека, няма нищо, което да замести майчината кърма.
Защо бебето отказва кърма

Защо бебето отказва кърма

Каквото и да създадат производителите на адаптирани млека, няма нищо, което да замести майчината кърма. Тя е много повече от просто хранене, но понякога кърмачетата имат затруднения и отказват майчиното мляко твърде рано.

Затрудненията се проявяват в това, че детето отказва кърмата, нервно е, може да суче по-рядко или само докато спи. Може да предпочете само едната гърда или изобщо да отказва и двете и да нервничи. Причините може да са най-различни, важното е ти да запазиш спокойствие, да не насилваш детето и да не се ядосваш.

Това не е краят на кърменето, а просто малко по-труден период, който ще отшуми. Предлагаме ти някои от най-разпространените причини, ако все пак не можеш да откриеш твоята тук и не знаеш как да постъпиш – най-добре се консултирай със специалист по кърмене.

В България има две доброволчески организации, на които може да разчиташ за адекватен съвет и дори посещение у дома. Това са Ла Лече Лига и Национална Асоциация "Подкрепа за кърмене".

Особена форма на зърната на гърдите

При някои жени са плоски или дори леко вдлъбнати, което затруднява кърмачето. Може да се опиташ да изцеждаш с помпа малко преди кърменето, за да може да издължиш и коригираш леко зърната и да са по-удобни на кърачето. Има и тънки силиконови коректори за зърната, които също могат да свършат работа. Когато детето порасте и заякне, ще има повече сили и ще може да суче без тези допълнения.

Силните аромати могат да отблъснат кърмачето

Парфюмът на мама може да подейства отблъскващо на бебето, както и всякакви други аромати от бита. Проветрявай стаите, не използвай силни аромати, използвай еко варианти на битовата химия, които нямат толкова токсични и миризливи съставки.

Биберон залъгалка и шише за хранене

Това е сред най-разпространените причини за отказ от майчиното мляко. Детето привиква към залъгалките и шишето с вода или с адаптирано мляко и се обърква. То избира най-лесното за себе си и се отказва от кърменето, именно за това специалистите по лактация не препоръчват даването на залъгалка, както и на вода и адаптирани млека през първите шест месеца. Ако се налага да даваш изцедено мляко или адаптирано, опитай се да го направиш с помощта на лъжичка или поне с шише, чиито накрайник максимално наподобява майчината гръд. Позата в която то пие също трябва да е като тази, в която суче.

Непозната обстановка, нервна мама и присъствие на непознати

Все причини, които могат да откажат бебето за известно време от сучене. Когато навършат няколко месеца, те започват по-активно да възприемат околната среда. Тяхното естествено любопитство им пречи в кърменето. Непознатата среда и хора предизвиква техния интерес и той се оказва по-силен от глада. Твоите притеснения и нервност също могат да попречат на кърменето. Не забравяй, че бебетата са изключително чувствителни и имат фини радари, с които улавят твоите настроения и нагласи. Спокойствието е много важно, дай време на бебето да свикне с новата среда, да се намести добре и да захване зърното правилно. Ако се налага, отдели се в самостоятелна стая, където няма хора, които да пречат и дори може да затъмниш прозорците.

Промяна във вкуса на млякото

Има бебета, макар и рядко, които не харесват вкуса на някои храни, а това какво ядем се отразява леко и на вкуса на кърмата. Бебетата усещат силните подправки, както и лука и чесъна и понякога това не им харесва. Промяна във вкуса може да настъпи и при прием на лекарства, както и по време на месечния цикъл.

Болести

Когато бебето е болно, особено ако е със запушен нос, кърменето може да се окаже сложна мисия. Съвсем нормално е, ако тогава мъничето не иска да суче, понеже се затруднява. Бебето може да се откаже поради слабост или липса на апетит. Продължавай да предлагаш на бебето гърда, дори по-често от нормалното, а ако е със запушен нос го промивай с физиологичен разтвор или изсмуквай сополките преди всяко кърмене.

Ранно захранване

Ако бебето е захранено преди шестия месец, то може да изгуби желание за сукане. Новите храни се оказват по-интересни за мъничето и то отказва познатото. Изчакай със захранването и го прави постепенно, като не забравяй, че млякото си остава основната храна най-малко до една годинка.

Намаляване на кърмата

Бебето се ядосва, че тя не е достатъчно и му става все по-трудно да суче. Намаленото количество може да е по ред причини, важното е да вземеш веднага адекватни мерки и да се посъветваш с консултант по кърмене. Яж питателна и здравословна храна, пий по два литра вода на ден и най-важното – слагай колкото се може по-често бебето на гърдите. То ще регулира количеството на кърмата.