През отделните етапи на израстването си нуждата на децата от сън се променя. През нощта се редуват различните фази на съня, между които детето може да се пробуди.
Обикновено новородените се будят и сигнализират с плач нуждата от по-често хранене. Със съзряването на малкото човече се променят и възприятията му спрямо света и нощните събуждания имат много по-разнообразни причини.
Сънят през първите 6 месеца на бебето
При пробуждането си новородените остават будни за няколко минути. Желателно е да бъдат оставени сами да заспят отново. Ако опитваш да успокоиш мъничето, бъди внимателна: не светвай лампа, по възможност не го взимай на ръце. Бебетата обикновено се разсънват и от чувството за хлад по време на преповиване.
Най-вероятните причини за пробуждането му са:
- Гладно е. Новородените имат много малки стомахчета и бързо огладняват. За да стимулират адекватно производство на мляко, те имат нужда да сучат минимум осем пъти и оптимално десет до дванадесет пъти и повече за период от двадесет и четири часа. Това обикновено означава, че бебето ще суче на всеки два до три часа през деня, евентуално с една четиричасова пауза през нощта. Здраво бебе, което е на повече от две седмици, няма да проспива храненето – то със сигурност ще те уведоми, когато е гладно.
- Плачът му е начинът за комуникация с теб.
- Не различава нощ и ден. След като дойде на бял свят, бебето все още не разбира разликата между деня и нощта. За това ще му е нужна известна помощ, за да се научи да ги различава. Риъмът се регулира едва към 4-тия или 5-ия месец.
- Изпитва дискомфорт. Възможно е да е мокро, да му е топло или да му е студено;
- Има колики.
От 6 до 12 месеца:
Ако бебето продължава редовно да се буди по 5-6 пъти през нощта, би трябвало да се консултираш с лекар. В тази възраст причините за нощните пробуждания могат да са:
- Безпокойство от раздялата с мама. За да го преодолеете, въведи ритуал за лека нощ и възпитай добри навици за сън. Помага, ако детето заспива там, където се и събужда. За него е стресиращо, ако е заспало на гърдата на мама и се събуди изненадващо само в леглото си.
- Поникващи зъбки. Болката е в състояние напълно да разбуди малкото човече.
- Нови умения. Поредната промяна в развитието може силно да развълнува бебето: всяко ново умение като пълзене, изправяне, обръщане, прохождане.
- Сън в повече. Детето просто е спало предостатъчно през деня - с израстването продължителността на необходимия сън постепенно намалява.
- Превъзбуда. След силно емоционален ден (гости през деня, дълго пътуване, срещи с непознати) детето преработва голяма част от информацията, получена през деня, именно по време на сън. Не е чудно тогава, че децата често се будят през нощта.
- Външни дразнители. Шум, светлина, студ, жега - също лесно биха разбудили детето.
- По навик. Кърмените бебета все още не са преодолели навика да се хранят през нощта. Едно от разрешенията на проблема е да намалиш интервала на последните 2 хранения през деня. Така детето би трябвало да може да изкара нощта.
От колко сън се нуждае детето през 1-вата година от живота си?
Новороденото спи през по-голямата част от деня и в повечето случаи се пробужда, когато е гладно. Сънят му може да варира от няколко минути до 5-6 часа, особено ако го кърмиш.
Това не бива де те притеснява. Не буди мъничето, ако в даден ден спи повече от обикновеното.
Продължителността на съня при децата до 1 годинка обикновено зависи от възрастта им:
- новороденото – нуждае се от около 16-17 часа сън на денонощие;
- на 3 месеца – бебето се нуждае от около 15 часа на сън на денонощие;
- на 12 месеца – бебето се нуждае от около 14 часа на денонощие.
Условно децата могат да се разделят на две големи групи:
- „Самоуспокояващи се“ (selfsoothers) Това са тези деца, които се събуждат нощем, но не се нуждаят от активното участие на родителите, за да заспят отново. Те просто сами успяват да продължат съня си.
- „Призоваващи“ (signalers) Тези деца се събуждат през нощта и се нуждаят от активното участие на родителите, за да могат да заспят отново. Те имат нужда от помощта на мама или татко.
Умението на детето да може само да се успокои, за да заспи, се формира с възрастта. И ако на 1 месец 95 % от бебетата са „призоваващи“, то към 1 годинка такива са само 50-60 %.
Затова не изисквай от мъничето невъзможното – бързо да заспи самичко. Това не може да се случи толкова лесно поради физиологически особености.
Въоръжи се с търпение и любов.
С времето бебчо все по-малко и по-малко ще те безпокои през нощта.
Ако продължителността на съня намалява през денонощието по различни причини (проблеми със заспиването, чести пробуждания) и това продължава за по-дълъг период от време, то може да се стигне до нарушения в здравословното състояние на детето.
Любопитно е, че когато малкото спи, отпочива и сърцето му. Пулсът се уравновесява и се снижава честотата на сърдечните съкращения. По време на сън се подобрява кръвоснабдява нето на тъканите и се активизира насищането на мозъка с кислород.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.