Защити бебето от претопляне

• от

На прага на големите горещини е време да се погрижиш за здравето и комфорта на малкото.

На прага на големите горещини е време да се погрижиш за здравето и комфорта на малкото.

Виж какво трябва да знаеш за опасностите на слънцето и какви мерки да вземеш, за да защитиш бебето от претопляне.

Бебешкият организъм

Добре е да знаеш, че сладкото бебешко телце си има някои физологически несъвършенства. Новородените не могат да регулират телесната си температура така, както е при възрастните. Причината е, че до 3-ия месец от живота им потните жлези все още не са развити. Иначе казано - естествената „климатична” инсталация на организма още не функционира.

Затова е много важно да не обличаш прекалено много дрешки под претекст, че детето може да настине. Не се изкушавай да го правиш дори ръчичките и крачетата на малкото човече да ти се струват студени (дължи се на все още несъвършеното кръвообращение на детето, а не защото му е хладно).

Златно правило: Ориентирай се по себе си: 1 блузка за мама=1 блузка за бебето.

Тревожни  симптоми

За съжаление мъничето все още не може да ти каже как се чувства, затова в горещото време бъди нащрек. Ето кои симптоми ще ти подскажат, че нещо не е наред:

Обриви

Обикновено те са разположени по вратлето, шията, раменете и гърдичките на детето. Ситните червени пъпчици са първият сигнал, че тялото на мъничето се нуждае от твоята помощ. Щом забележиш обривите веднага поразсъблечи детето.

Ако сте на открито и слънчево място, не губи време, а занеси малкото на сянка. В повечето случаи пъпчиците минават от само себи си. Все пак трябва да знаеш, че може да се стигне и до инфектирането им и малкото да вдигне темпеатура. При такова обостряне на проблема се консултирай с лекар. Най-вероятно той ще предпише мехлем за мазане, съдържащ антибиотик.

Защити бебето от претоплянеПовръщане

Ако малкото започне да повръща, веднага трябва да вземеш спешни мерки. Това е сигнал за по-тежко прегряване. Повръщането е резултат от оток на мозъчната обвивка, причинен от високата температура на тялото на мъничето. В такава ситуация детският организъм губи течности и соли и това може да доведе до нарушаване на електролитния баланс и до затрудняване на бъбречната функция.

Не се паникьосвай, а сложи бебчето на сянка, дай му повече течности, разтрий го със студени влажни кърпи или ако имаш възможност го изкъпи с хладка вода. Вземи спешни мерки за подобряване на състоянието му и задължително потърси лекарска помощ!

Най-добрата грижа през лятото:

  • обличай на малкото леки и памучни дрехи;
  • давай му достатъчно течности;
  • избягвайте разходките навън в най-горещите часове (между 12 и 16 часа);
  • оставяй детето за малко без пеленки за еднократна употреба, за да диша кожата му и да предотватиш подсичане


Автор: Цветанка Райчева-Скордева
Консултант: д-р Павлина Андреева, общопрактикуващ лекар, Здаве-14 ООД, София

calendar

Календар