Престоят на бременни жени в зони със замърсен въздух може да има съществено отражение върху нивото на интелигентност на децата им, според най-ново проучване, предаде АФП.
Петгодишното проучване проследило развитието на 249 деца, живели в гъсто населени зони като Харлем и Бронкс в Ню Йорк. Резултатите показват, че излагането на природни замърсители, познати като полициклични ароматни въглеводороди (PAHs), има негативен ефект върху коефициента на интелигентност. Тези въглеводороди са токсични замърсители, получени от изгарянето на въглища, дизел и газ. Проучването на Колумбийския център за детско екологично здраве, финансирано от Националните институти за здраве, разкрива, че деца, изложени на повишени нива на замърсеност имат коефициент на интелигентност с 4.31 - 4.67 пункта по-ниски от този на деца, живели в по-здравословна среда.
"Откритията са тревожни, тъй като понижаването на коефициента на интелигентност може да се отрази съществено върху образованието и резултатите в училище", посочва Фредерика Перера, водещ учен в изследването и директор на Колумбийския център. Ефектите от тези замърсители върху интелигентността са подобни на заключенията за увреждането, причинявано от излагането на ниски дози олово.
"За щастие, отделящите се от земята концентрации на изследваните въглеводороди могат да бъдат намалени посредством налични средства за контрол, алтернативни енергийни източници и политики", добавя изследователката.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.