Замълчи, замълчи...

• от

Понякога просто е нужно да проявим малко повече търпение, съобразителност, деликатност... за да запазим спокойствието у дома. Знаем, че пътят към разрешаването на проблемите е диалогът. Но има ситуации, когато може би много по-разумно е да предпочетем монолога пред излишните нерви и напрежение.
Замълчи, замълчи...

Замълчи, замълчи...

Понякога просто е нужно да проявим малко повече търпение, съобразителност, деликатност... за да запазим спокойствието у дома.

Знаем, че пътят към разрешаването на проблемите е диалогът. Но има ситуации, когато може би много по-разумно е да предпочетем монолога пред излишните нерви и напрежение. Това би ни се удало ако си дадем сметка за онези изрази, които разпалват семейните кавги и съответно да се опитаме просто да не ги изричаме. Това не означава примирие, а по-скоро отлагане за подходящия момент, като междувременно добре преосмислим начина на изразяване :).

Какво не обича да чува жената?

  • това майка ми го прави по-добре

„Майка ми прави по-хубави кюфтета, по-хубава салата... ризите ми ги глади по-добре... винаги успява да подреди къщата и никога не се чудя къде ми са чорапите...“ Тази фраза „мама го прави по-добре“ може трайно да „убие“ радостта в семейните отношения, като в ролята на мама може да бъде сестрата, бившата жена, първата любов и т.н. Всъщност това е един вид призив към съревнование, което е невъзможно, а и ненужно. Имай предвид, че ако жена ти достатъчно често чува твоето твърдение, то може би в един момент ще ти каже: „След като майка ти прави всичко по-добре от мен, просто си отиде при нея“. Или пък, не забравяй, че не само ти имаш майка. Жена ти може също да каже: „Според майка ми чесънът е много полезен и затова трябва да присъства във всяко ястие.“ И ако в началото подобно „наговаряне“ може и да ви разсмива, то на един по-късен етап не е изключено сериозно да наруши семейната хармония.

Съвет: все пак със сигурност има неща, с които жена ти те възхищава, признай си. Е, повтаряй й например колко цениш, че сутрин първо тя става и приготвя кафето или пък че се гордееш с нейната кариера. И там някъде между другото вмъкни, че просто би й направил подарък, ако и ризата ти е изгладена така както ти си представяш (обаче уточни какво точно искаш). Помни, че не само детето има нужда от поощрение.

  • след като роди, много се промени

Това обикновено означава – вече не си такава, каквато беше на 20 (а тогава всички са красиви, слаби, обаятелни). Може би просто си искал да кажеш, че жена ти вече не е онова безразсъдно момиче, а е много по-зряла и отговорна, а и дори да е качила някой и друг килограм продължава да изглежда толкова секси.

Съвет: „Когато те срещнах на 20 беше толкова красива и най-странното е, че сега те харесвам още повече“ - различно звучи, нали. А ако действително установяваш, че след раждането килограмите идват в повече и това те дразни, то първо погледни и себе си в огледалото (същия ли си, като на 20?) и без нищо да поясняваш подари на жена си карта за фитнес и се разберете кой ден по колко часа ще бъдеш само ти с бебето.

  • сина ти (дъщеря ти) е същият като теб

Няма нищо по-лесно от това да обвиняваш. Но в този случай трябва да обвиняваш само себе си – за невниманието към собственото си дете. До безкрай можеш да продължаваш с подобни упреци, които водят след себе си много разправии и още и още обиди. Но имай предвид, че скандалите и и оскърбленията нещо не решават. Силата е последното прибежище на слабия. Проблемите се решават само при спокойно обсъждане.
Съвет: Възпитанието на детето е отговорност и на двамата родители. „Уроците“ на тати са необходими на хлапето и никой не може да ги замени. Всеки ден намирай време за пълноценно общуване с малкото съкровище. И търси своите грешки, преди да осъдиш чуждите.

Какво не обича да чува мъжа?

  • нищо не правиш както трябва

Той решава да измие чиниите, а ти след него отсичаш: „Все едно баба ми ги е мила. Погледни – тук не е измито как трябва.“ Той решава да пусне прахосмукачката, но веднага след като е приключил, бързаш да направиш оглед и да отбележиш: „Под леглото така си стои боклука, видим е и с просто око. Да беше се понавел малко“. Съгласи се, че с подобни изрази и най-големият ентусиаст би се обезоръжил. С изрази като „нищо не разбираш“, „глупак“, „още веднъж специално ще ти обясня как се включва пералнята“ всъщност поставяш под съмнение наличието на мъжкия разум :). Това, разбира се, обижда всеки мъж до дъното на душата му. И най-важното – снижава чувството на самоувереност. В крайна сметка дискомфортът от ниската самооценка в съзнанието се свързва с конкретната жена. А това няма как да способства за хармонията в семейните отношения.

Съвет: Много по-ползотворно би било да насърчаваш инициативата. Като видиш, че е взел прахосмукачката просто добави: „И не забравяй да минеш под леглото, че винаги там се събира много прах“. И накрая задължително отправи нужната похвала. Като при децата :). Все пак ние, големите, сме просто пораснали деца :).

  • дори с едно бебе не можеш да се справиш

Сигурна ли си? Дала ли си му всъщност възможност да пробва или просто си решила, че той не знае и не може да се справи с мъничето. Освен това всяко начало е трудно. Вероятно и ти имаш безброй въпроси към себе си по отношение на малкото човече. И като всяка майка правиш всичко необходимо, за да намериш правилните отговори. Може би те дразни точно това у начинаещия татко – че той казва „не мога“ и вдига ръце или пък въобще не проявява очаквания от теб интерес. А по този начин дали не изпускаш онова, което той всъщност прави за цялото семейство.

Съвет: Включвай таткото в грижите за малкото. Не разчитай, че той просто ще се сети какво да направи. Подсказвай му какво очакваш от него. Прави така, че той да остава насаме с малкото човече. Със сигурност и неговата интуиция ще се окаже не по-малко развита от твоята :).

  • не си способен да издържаш семейство

Финансовият въпрос, особено когато се появи още един член в семейството, винаги се изостря. И понякога в гнева си можем да изречем какви ли не обиди, за които и да съжаляваме. За всеки мъж едно такова обвинение е доста жестоко и може би не съвсем справедливо. На подобни изказвания той едва ли ще остане безучастен. Ще започне и той да обвинява - „ти всичко харчиш“, „намери си такъв, който може да те издържа“ и т.н. Резултатът със сигурност няма да бъде в посока семейно щастие. Всички знаем значимостта на парите в днешно време и в един момент от живата си всички се съгласяваме, че те не са всичко.

Съвет: По отношение на финансите просто се опитайте и двамата да се научите да планирате разходите, в зависимост от приходите. А ти не преставай да показваш на мъжа си, че за теб той е главата на семейството. Така тоя ще се чувства още по-отговорен и по-загрижен за семейството.