Това е най-добрият период за захранване на бебето.
В тази възраст детето вече образува достатъчно слюнка, която подпомага храносмилането, първите зъбки вече са поникнали и подпомагат дъвкането, храносмилателната система е достатъчно зряла за нови храни, те са му интересни и с удоволствие ги опитва.
Не се мръщи на лъжичката и дори му е забавно с новата придобивка.
Новата храна е вълнуващо преживяване и не трябва да е свързана с отрицателни емоции. Храната се усвоява, когато се приема с апетит и без насилие. Затова опитай с различни храни – каша, зеленчуково или плодово пюре и дай като начало тази, която най-харесва на малкото. След това постепенно, през две седмици включвай и другите.
Ако детето вече е захранено с тях, новата храна през този период е месото.
Месото съдържа незаменими аминокиселини, което означава, че организмът не може сам да си ги синтезира и те трябва да бъдат внесени отвън. В този период запасите в детския организъм от желязо вече са изчерпани, а месото, особено червеното като телешкото е богато на желязо.
Ако обаче детето има някаква алергия или родителите му са алергични, първото месо трябва да е заешко или пуешко. Те обикновено не предизвикват алергии, за разлика от телешкото, пилешкото и рибата.
Започни с готово пюре от бурканче, постепенно с няколко лъжички дневно като дохранваш със зеленчуково пюре, което детето приема с охота или с мляко. Когато се убедиш, че няма проблем с месото, давай около 180 грама на обяд през ден.
На другия ден се дава постно, зеленчуково пюре. Месото засища и интервала до следващото хранене ще стане около 4 часа или по-дълъг.
След обяд идват ред на кашите. Дават се зърнени, за предпочитане без глутен, ако няма алергия може и млечни, плодови или смесени.
За разнообразие може да приготвиш кисéл като алтернатива на кашата. Киселът е нишесте, приготвено с адаптирано мляко към което се прибавя плодово пюре или пасиран плод. Това става след като нишестето изстине, иначе ще се пресече.
Към края на периода сутрешното или второто млечно хранене може да се замени с попара. Попарата е типично българска храна, другите народи не я използват, но съдържа ценни хранителни вещества и ако детето ти я хареса, включи я в менюто му. Приготвя се от сухар, краве сирене, масло, малко захар, чай или вряла вода. Използва се узряло, твърдо краве сирене, предварително изкиснато във вода нарязано на малки парченца, защото има повече калций от другите сирена. Ако детето има алергия към краве мляко сиренето се въвежда по-късно, и то е овче или козе.
Добре е да знаеш, че козето мляко не съдържа фолиева киселина и ако се прекалява с него децата правят анемии. Иначе козите не боледуват от туберкулоза и затова тяхното мляко е предпочитано от някои родители.
Примерна схема за хранене в тази възраст:
Ако детето става много рано, например към 6, давай кърма или мляко.
Следващото хранене към 10 часа трябва да е мляко или попара, на обяд се редувай през ден зеленчуково с месно пюре, след обяд малкото може да похапне каша или кисел, а вечерта завърши с кърма или мляко.
При късно ставане може да започнеш направо с попара. Количеството на една порция храна е 180-200 мл., около една чаена чашка.
Между храненията се давай плодове или сокове. Какъв ще е най-добрият вариант, ще ти посочи самото дете.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.