Отглеждането на дете, страдащо от захарен диабет, може да бъде разстройващо и стресиращо положение за цялото семейство. А за съжаление в последните години броят на подрастващите с тази диагноза постоянно расте.
Но с познаване на заболяването, с правилни грижи, контролиран хранителен режим и здравословен начин на живот, детето по-лесно ще започне да възприема захарния диабет като начин на живот, а не като присъда.
Захарният диабет е диабет Тип I и е едно от най-честите хринични заболявания при децата. Спада към автоимунните заболявания и се характеризира с недостатъчна функция на задстомашната жлеза (панкреас), която отделя хормона инсулин (хормон на обмяната на веществата) в кръвта. Или иначе казано, захарен диабет е състояние, при което имунната система атакува и разрушава клетките на панкреаса, произвеждащи инсулин.
Тъй като инсулинът се грижи за пренасянето на глюкозата от кръвта към останалите клетки в тялото (за да му осигури енергия), липсата (или недостигът) на този хормон води до повишаване нивото на кръвната захар и същевременно недостиг на глюкоза в клетките на организма (поради липсата на транспортен агент). Така с времето захарта се натрупва в кръвта и може да засегне вътрешните органи и кръвоносните съдове.
Когато организмът не може да черпи глюкоза за изразходваната енергия, той започва да изгаря белтъчини и мазнини, което пък от своя страна води до отслабване и произвеждане на отпадни вещества. Отпадните вещества пренасищат организма с киселини и ако състоянието не бъде овладяно навреме, пациентът може да изпадне в животозастрашаваща кома.
Причини и симптоми за захарен диабет при децата
Причини за захарен диабет при децата
При децата обикновено захарният диабет се появява през пубертета – между 10- и 12-годишна възраст при момичетата и 12- и 14-годишна възраст при момчетата. Напоследък обаче се забелязва тревожно нарастващ брой на децата под 5-годишна възраст, развиващи захарен диабет.
Точните причини за развиване на захарен диабет все още не са ясни. Като основен фактор обаче учените посочват генетичната обремененост (ако някой от родителите или кръвен роднина също има заболяването) или заразяването с вирус от околната среда, който кара имунната система да атакува клетките и да ги разрушава.
Симптоми за захарен диабет при децата
Обикновено симптомите за захарен диабет при децата се развиват много бързо, в рамките на седмица.
Сред първите смущаващи признаци са:
- Често уриниране (тялото се опитва да изхвърли натрупаното количество глюкоза)
- Силна жажда (глюкозата се натрупва в клетките, измествайки водните запаси)
- Свиреп глад (мускулите и органите се нуждаят от енергия, която поради липсата на захар, се черпи от белтъчините и мазнините, получавани чрез храната)
- Загуба на тегло
- Бърза умора, понижена активност
- Раздразнителност и смяна на настроенията
- Замъглено зрение (ако нивата на кръвната захар са прекалено високи, глюкозата може да измести водата от очните лещи и така да наруши фокуса на зрението.
- Гъбична инфекция (при момиченцата може да се появи гъбична инфекция на гениталиите, а при бебетата – обрив от памперси)
Който и от тези симптоми да се прояви, е наложителна незабавна консултация с лекар, за да се вземат необходимите мерки (ако е наложително). Недиагностицираният или неправилно лекуван захарен диабет може да доведе до сериозни усложнения и дори до летален изход (тъй като болестта засяга всички ключови органи в тялото)
Лечение на захарен диабет и грижи, от които се нуждае детето
Лечение на захарен диабет
Радикално и постоянно лечение за захарен диабет няма. Курсът на лечение е доживотен ангажимент, включващ наблюдаване нивата на кръвна захар, прием на дневната доза инсулин, задравословно хранене и редовни физически упражнения, особено при децата. С развитието на детския организъм вероятно ще се наложат промени и в плановете за лечението му. От изключителна важност е то да се научи само да си инжектира инсулина и само да следи стойностите на кръвната захар, да се храни в точно определено време и да избягва сладките лакомства.
От какви грижи се нуждае дете с диагноза „захарен диабет”?
Диагностицирането на захарен диабет при децата първоначално може да бъде обременяващо. Но тъй като занапред животът и благосъстоянието на малчугана ще зависят от правилния баланс между хранене, физическа активност и регулиране на кръвната захар, той трябва да се научи да се грижи добре за цялостното си здравословно състояние.
На първо място, детето трябва ежедневно да приема липсващия инсулин и постоянно да се следят нивата на кръвната захар. Важно е да се отбележи обаче, че инсулинът се приема чрез инжекции, а не под формата на таблетки, тъй като последните се разрушават от храносмилателните ензими и стават неефективни.
В началото може да е трудно, тъй като настъпва ситуация за намиране на деликатен баланс между правилното количество инсулин и запазването на кръвната захар в стойности, максимално близки до нормалните. Обикновено се правят измервания преди храненията, преди лягане и около 1 – 2 часа след хранене.
Много е важно детето да се храни няколко пъти дневно, в определено време и на малки порции. Менюто трябва да комбинира въглехидратите и мазнините (пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци), да е бедно на сол и на подсладители. Трябва да избягва съдържащи захар храни и напитки и винаги да носи в себе си пакетче захар или сладък бонбонм тъй като, ако пропусне да измери кръвта си и нивото на глюкозата в организма падне под допустимите норми, може да се стигне до хипогликемия.
Детето трябва да спортува активно. Затова е препоръчително да бъде записано на уроци или дори да тренирате заедно. Плувайте, играйте тенис, направете планинска екескурзия. Дори няколко часа активна игра на открито са полезни. Само не забравяйте, че след физическа дейност, нивата на кръвна захар спадат и остават ниски в следващите 12 часа. При всяко ново занимание следете по-често стойностите, за да разберете как реагира организмът. Може да се наложат промени в хранителния режим или в приема на инсулин, за да се компенсира повишената активност.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.