Биоритмите са периодически повтарящи се процеси и явления в човека, природата и космоса. Биоритмите ни позволяват да се приспособим към промените в обкръжаващата ни среда - на първо място към смяната на деня с нощта, лунните фази и годишните времена.
Според биоритмологията (науката, която разглежда организацията на живата материя във времето) биологическият часовник при детето влияе на здравето и поведението му.
Всеки организъм усеща времето
От дълбока древност човек се е удивлявал на редуването на деня с нощта, завръщането на птиците, цъфтенето на цветята, смяната на сезоните, фазите на луната. Науката хронобиология (биоритмология) търси отговор на въпросите: как живите организми измерват времето; съществуват ли биологични часовници и т.н. Според днешните научни данни у човека има около 100 вида денонощни биоритми.
Докато бебето е в утробата ти, то се влияе от твоите биоритми, но загатва и за своите. Не забравяй, че докато си бременна зародишът е твърде отзивчив към всяка твоя дума, мисъл, песен или мелодия. В момента на раждането се поставя началото на собствена биоритмична система. Биоритмите на децата се различават от тези на възрастните преди всичко по тяхната неустойчивост.
През първите седмици е особено трудно да се определи какъв режим е най-добър за новороденото. Но постепенно, ден след ден, можеш да наблюдаваш за особеностите в поведението на твоето мъниче: кога заспива по-лесно, кога иска да се храни, кога бодърства. А когато бебето плаче, това е сигнал, че неговият биоритъм е нарушен.
За да се развива детето нормално, е от особено значение правилният ритъм на спане и бодърстване, който зависи и от режима на кърмене и се формира около 3-5-та седмица от раждането. Добре е да приучаваш детето към определен режим, който е удобен за теб, но и не противоречи на неговите желания. Основното е да усетиш биоритмите на своето дете и да се ръководиш от тях.
Ролята на биологическия часовник
Правилното настройване на биологическия часовник при детето влияе на неговото развитие, умствена и физическа работоспособност. Деца, чиито биоритми са настроени с режима на деня като по правило са послушни, рядко капризничат, почти винаги са дружелюбни и жизнерадостни, хранят се добре и физически се развиват нормално. Това означава, че те са в хармония със себе си и с околния свят. Но се случва децата да бъдат и разстроени, раздразнителни, превъзбудени, лошо се хранят и спят, понякога изостават във физическото развитие от връстниците си. Това означава, че техните биоритми са нарушени.
Според хронобиологията здравето на детето и склонността му към дадени заболявания имат връзка и със сезона, в който е родено. Важни са обаче не само месецът и годината, но и часът и минутата на раждането. Родените през зимата и в ранна пролет често страдат от дефицит на витамини и уязвимото им място е имунитетът. Рискът от алергични прояви е по-голям при децата родени през пролетта.
За децата родени през есента е по-трудно да настроят вътрешния си часовник, защото сезонът е неустойчив – октомври може да бъде топло, а през ноември да ни изненада снегът. За родените през лятото има много плюсове. Обикновено тези деца наддават бързо, показателите на ръста им са по-високи в сравнение с другите.
Как детето да намери своя ритъм
Как детето да намери своя ритъм
Всяко живо същество – от растението до човека, има способността да чувства и измерва времето. При децата обаче биологическите ритми лесно се променят. Ето защо придържането към определен режим за основните дейности ще бъде от голяма полза за малкото.
Сън-бодърстване – това е основният ритъм на организма. Сънят спомага да се формират своеобразните биологически часове. Той предпазва нервната система от претоварване и изтощение, помага за нейното развитие.
Новороденото има нужда от около 19 часа сън. От 3-и до 5-ти месец са му достатъчни 17 часа сън. От 6-ти до 8-и месец – 15 часа; от 9-и до 12-ти месец – 13 часа; 2-3-годишните се нуждаят от около 12 часа сън; 4-5- годишните – от 10-11 часа.
Ето на какво да обърнеш внимание, за да регулираш този ритъм:
- Движение. В продължение на няколко часа след утринното събуждане и след следобедния сън детето трябва много да се движи. По време на физическата активност трябва да бъде в добре осветено помещение през зимата и навън през лятото. Час-два преди сън се погрижи за по-спокойното поведение на малкото.
- Следобедният сън. Обикновено след 1,5 година сънят при детето става двуфазен. Но някои деца търде рано отказват да спят следобед. Не карай детето да спи насила. Просто замени следобедния сън с тих отдих. Други малчугани пък имат нужда от следобеден сън дори когато са вече ученици в 1-ви , 2-ри клас. Нормално е всяко дете да има своите индивидуални особености.
- Подготовка за сън. Предварителната подготовка вечер - миене на зъбките, топла вана, прочитане на приказка, гушкане на играчката, ще помогне на детето да изгради навик да си ляга по едно и също време. Последователността на всички тези действия успокоява детето и то лесно свиква с ритъма. Бебетата пък заспиват по-лесно, когато ги люшкаш на ръце. Монотонните движения им помагат на малкото за установяване на регулярни биоритми.
Възрастните, които имат проблеми със съня, обикновено като деца са нямали изградени ритуали преди заспиване.
- Децата заспиват по-добре на тъмно. Тези, които предпочитат да заспиват и спят на светло, обикновено са нервни и неспокойни. Приглушената светлина действа благоприятно на съня. Не е задължително да пазиш тишина, когато малкото спи. Тихите монотонни звуци го успокояват.
- Положителни емоции. От значение за детето са също: правилното хранене, закаляване, честите разходки на свеж въздух, редовни масаж и гимнастика, общуването с мама и татко и положителните емоции. Когато правилата на здравословното хранене се спазват и режимът е в унисон с биоритмите, детето расте здраво, енергично и весело.
- Закаляването прави организма по-устойчив към външните промени. Масажът и гимнастиката помагат за развитието на двигателната система. А развитието на нервната система трябва постоянно да се стимулира от хармоничната семейна атмосфера у дома.
Що за птица е малчо?
В зависимост от цикъла сън – бодърстване и децата, и възрастните се делят на: „сови“ “чучулиги” и “гълъби”.
- „Чучулигите“ лягат рано вечер и бързо заспиват, а сутрин са особено активни. От 8 до 10 часа е тяхното време, когато са много по-внимателни, по-дейни, по-концентрирани.
- „Совите“ предпочитат вечер до късно да играят, трудно заспиват, а сутрин бавно и мъчително се събуждат. От 14 до 16 часа е времето, в което могат да проявят най-добре силните си страни.
- „Гълъбите“ се приспособяват към обичайния режим на „златната среда“ и са лесно адаптивни към променящите се условия.
Ако разбереш към коя категория се отнася малчо, ще можеш разумно да съобразиш какъв да бъде графика за деня и няма да изискваш невъзможното.
Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: Алексей Скворцов, управител на здравен център „Дар“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.