Задържан тестис при момченцата

• от 2

Задържан тестис при момченцата се нарича състояние, при което единият или двата тестиса не са се развили пълноценно и не са преминали в скроталната торбичка зад пениса, където е обичайното им местоположение.

Задържан тестис при момченцата се нарича състояние, при което единият или двата тестиса не са се развили пълноценно и не са преминали в скроталната торбичка зад пениса, където е обичайното им местоположение.

Добрата новина е, че това състояние в повечето случаи е лечимо и не би трябвало да има значителни дълготрайни последици за новородените от мъжки пол.

Ето какви са характерните особености на задържания тестис при момченцата.

Задържан тестис при момченцата

Тестисите се образуват в коремната кухина в процеса на развитие на плода. В последните два месеца, преминавайки през ингвиналния канал (тръбовиден канал в слабините), те постепенно се спускат към скроталната торбичка. Когато обаче този процеса бива възпрепятстван или забавен по някаква причина, тестисът остава задържан някъде по пътя си.

Медицинският термин за задържан тестис е „крипторхизъм”. Това е един от най-често срещаните генитални проблеми при преждевременно родените момченца, тъй като тестисите не се придвижват от корема към скроталната торбичка до седмия месец от бременността. Обикновено е засегнат само единият тестис, но понякога се случва да бъдат и двата.

Задържан тестис при момченцатаВ зависимост от положението на тестиса се наблюдават различни форми на състоянието – задържан тестис в коремната кухина, задържан тестис в ингвиналния канал, прескротален тестис (задържан на границата със скротума и ингвиналния канал) или атрофирал тестис, който изобщо не се е развил, за да започне придвижване.

Често се среща и т.нар. „асансьорен тестис”, който се движи между ингвиналния канал и скроталната торбичка. При затопляне (във ваната, в леглото) той се напипва в скротума, а при охлаждане се премества обратно в канала.

Състоянието е безболезнено и протича без явни сипмптоми, освен, че при напипване не може да бъде усетен. То обикновено се открива при физически преглед непосредствено след раждането. Причините за наличието му могат да бъдат анатомични особености на семенната връв или ингвиналния канал, хормонални смущения при майката или бебето, или специфичен генетичен дефект.

Родителите също могат да следят позиционирането на тестисите при момченцата си. Когато преобличате или къпете бебето в първите месеци след раждането му, проверявайте с ръка дали тестисите се намират на мястото си в скроталната торбичка. По-често бива засегнат десният тестис, който при 4-ма от 5-ма пациенти е задържан в ингвиналния канал. Ако усетите нещо нередно, незабавно сигнализирайте на педиатъра.

Лечение на задържан тестис при момченцата

Лечение на задържан тестис при момченцата

В повечето случаи на момченца, родени с един или два задържани тестиса, проблемът се коригира от самосебе си в първите няколко месеца след раждането. Но ако това не се случи, може да се наложи хирургическа интервенция за преместване в скротума, а в по-непреднала възраст – за отстраняване.

Понякога педиатърът назначава хормонални медикаменти за стимулиране функцията на тестиса и за улесняване на придвижването му. Ако няма резултат се назначава оперативна намеса.

Задържан тестис при момченцата

Специфично лечение за задържан тестис се определя в зависимост от:

Възраста на момченцето, цялостното му здравословно състояние и медицинската му история.

Степента на състоянието

Поносимостта на детето към конкретни лекарства, процедури и терапии.

Очаквания за развитието на състоянието

Мнението и предпочитанията на родителите

Важно е да се знае, че ако до първата половин година от живота на бебето тестисът не се позиционира на нормалното си място, това вероятно изобщо няма да се случи.

А колкото по-рано започне лечението, толкова по-малко са рисковете за трайни последици по-късно (като безплодие или рак на тестисите).

Ако се налага хирургическа интервенция, то тя следва да бъде изпълнена непосредствено след навършване на годинка, тъй като отлагането може да доведе до сериозни последици за здравето като:

Задържан тестис при момченцатаПо-голям риск за развитие на тумор в слабините.

Задържаният тестис е по-застрашен от нараняване или тестикуларно усукване.

Понякога задържаният тестис се явява предпоставка за развитие на ингвинална херния.

По-високата телесна температура може да възпрепятства нормалното развитие на тестисите, което пък да наруши производството на сперматозоиди в задържания тестис и да причини безплодие.

Задържаният тестис и несиметричният скротум може да се окажат психологическа травма за момченцата в един по-късен етап от живота им.

Важно!

Оперативната намеса и дори отстраняването на единия тестис няма да се отрази негативно върху плодовитостта на момченцето в по-късен етап от живота му.

Все пак лекарите смятат, че децата с един задържан тестис ще имат нормален репродуктивен потенциал и нормална тестикуларна функция за разлика от децата с два задържани тестиса, при които може да се наблюдава по-ниска репродуктивна способност.