Създават се условия за "бебе-рецесия" в страните на Европейския съюз с намаляване броя на раждаемостта на Стария континент, отчита анализ на Евростат.
Едва 5 страни от ЕС - Ирландия, Великобритания, Франция, Исландия и Швейцария - имат положителни тенденции в раждаемостта през 2012 г. Останалите 22 страни, включително и България, имат намаление на раждаемостта, отчита анализът.
Според Евростат икономическата криза, която започна през 2008 г. и се разпространи през 2009 г. сред страните на Европейския съюз, е придружена със значителна стагнация на раждаемостта. Нивото на раждаемост се връща към най-ниските си нива и в почти всички страни от Източна Европа, които през последните години са станали членки на ЕС.
Като основни причини за ниската раждаемост експерти отчитат два основни фактора: икономическата криза, която се отразява на материалното благополучие на домакинствата и високият процент на безработица във възрастовата група 20-40 години, която е най-активна за възпроизвеждане на населението.
За България данните на НСИ показват значителен спад на раждаемостта през последните няколко години. През 2009 г. са се родили около 80 хиляди бебета, през 2010 г. - около 75 хиляди, през 2011 г. - около 70 хиляди, а миналата година техният брой е 69 хиляди - с 1 725 деца по-малко от предходната година.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.