Забременяване след спонтанен аборт

• от 1

Преди месец претърпях спонтанен аборт, но с мъжа ми не сме се отказали да имаме дете. У кого да търся вината за това, което ми се случи, и какво да правя, за да избегна загубата на бебето следващия път?
Забременяване след спонтанен аборт

Забременяване след спонтанен аборт

Преди месец претърпях спонтанен аборт, но с мъжа ми не сме се отказали да имаме дете. У кого да търся вината за това, което ми се случи, и какво да правя, за да избегна загубата на бебето следващия път? - Петя Милова, Свищов


Когато жената направи спонтанен аборт, тя се пита: „Кой е виновен?“, „Какво да правя?“. На първия въпрос отговорът е: „Никой“. А на втория... Ето какво да правиш...

Спонтанният аборт е самопроизволно прекъсване на бременността до 28-ата г.с. (7-и месец), при който настъпва смърт на бебето вътреутробно. Жената често се чувства виновна заради случилото се и не спира да си задава въпроси. Но тя трябва да знае, че никой (в 99% от случаите) не е виновен за загубата. Просто съществуват обективни причини, способстващи за прекъсването на бременността.
Ако майката има неизлекувани полови инфекции, хронични заболявания, предишни аборти, други гинекологични проблеми, то именно това може би е провокирало спонтанния аборт.

Падане, вдигане на тежки предмети, прекомерно натоварване (дори усърдното миене на пода) също може да доведе до загуба на плода. Затова още преди настъпването на бременността започни да се пазиш и да спазваш основните правила за сигурност.

Случва се имунната система на майката да не иска да приеме бащините клетки в развиващия се зародиш – така наречената имунологична несъвместимост. Генетичните нарушения на ембриона често са първоизточникът на проблема. Колкото и ужасно да ти звучи, това е един от начините за естествен отбор. От гледна точка на природата в случаите, в които зародишът е получил генетично нарушение, спонтанният аборт се случва за добро.

Не на последно място роля за това неприятно преживяване има състоянието на жената. Семейните скандали и неразбирането на близките, моралният натиск и психологическото пренатоварване на работа са способни да „прекъснат“ бременността.

Има обаче една особеност в причините и срока за спонтанния аборт: установено е, че хроничните заболявания (на бъбрек, сърце и прочие) при обостряне по време на бременност, а също и при обостряне на истмикоцервикална недостатъчност (ИЦМ – анатомична несъстоятелност на мускулите на шийката на матката в областта на вътрешния й отвор) способстват за спонтанния аборт в късен етап на бременността. В същото време останалите причини (генетични нарушения, инфекциозни заболявания, вредни навици, хормонални нарушения) са причина за ранното прекъсване на бременността.

Ето минимума от изследвания, които е необходимо да направиш, преди да планираш следващата бременност:

  • ...Изследване за скрити инфекции (така нареченият TORCH тест);
  • ...Изследване за нивото на хормоните;
  • ...Изследване за способността на кръвта да се съсирва;
  • ...Цитонамазка и микробиология.

Ако новата бременност е настъпила веднага след спонтанния аборт, не се паникьосвай и не прави паралели с предишната. Според статистиката има голям процент вероятност да износиш успешно здраво бебе.

Ако обаче си решила да изчакаш определен период от време, преди да опитате със съпруга ти отново да имате дете, взимай противозачатъчни, предписани задължително от гинеколог, за да са съобразени с твоето състояние.

Ако се чувстваш потисната, не се надявай, че с новата бременност ще излекуваш състоянието си. Потърси психолог, който да ти помогне да се справиш с емоциите си.

д-р Даниела Велкова, акушер-гинеколог, болница „Вита“, София, отговаря на най-често задаваните въпроси след спонтанен аборт

  • Какво трябва да знае всяка майка след спонтанен аборт?

Причината да се стигне до спонтанен аборт може да е фактът, че ембрионът не се е оформил добре. Най-честата причина за ранно загубване на плода е именно заради лошо оформен, несъвместим с живота ембрион. В по-късен стадий често проблемът идва от слабост на маточната шийка и, разбира се, по много други причини. Затова преди следваща бременност е задължително да се направят изследвания и консултации с гинеколог.

  • Има ли все пак определена най-честа причина за „отхвърлянето на плода“ от майчиния организъм?

Зависи в кой период на бременността е загубата. В първото тримесечие най-честа е една причина, във второто – друга. Така че не би могло да се обобщи.

  • Какви правила трябва да се спазват при втора бременност след спонтанния аборт и кога е най-добре да се започнат опитите за бебе?

Втората бременност трябва да се планира най-рано три месеца след изхвърлянето на плода в по-ранна бременност и поне шест, когато е станало в напреднала.

  • Какво е забранено на майката, след като е претърпяла подобен „инцидент“?

Всяка бременност е различна, така че и съветите ми са насочени спрямо състоянието на жената и според преценените рискове от предишните опити.

  • Вие какво препоръчвате на майките, които се обръщат за съвет след прекаран спонтанен аборт?

Най-важното е да се запази спокойствие и преди да се предприемат каквито и да е стъпки, да се направят необходимите изследвания.


Консултант: д-р Даниела Велкова, акушер-гинеколог, болница „Вита“, София