Все по-често по българските улици и паркове срещаме татковци със слингове и колички – вълнуваща и красива гледка, която пълни сърцето на всяка майка!
Въпреки това обаче все още много мъже изпитват страх и притеснение и си задават въпроса „Какво да го правя това?”, когато видят новороденото си бебе. То е съвсем мъничко и крехко, общува на език, недостъпен за много възрастни, и – макар вече извън утробата на майка си – все още изглежда някак неделимо свързано с нея. Е, млади татко, бъди спокоен. Мястото на бащата е също толкова важно и значимо, макар и малко недооценено в нашата култура. Трябва само да знаеш как…
ЗАПОЧНИ ДА „ТРЕНИРАШ” НАВРЕМЕ
Редовното четене или пеене до корема на бременната ти партньорка може да ти изглежда доста налудничаво. Но ако го правиш, ще изградиш силна връзка с бебето си още преди то да се е родило. След време, твоето бебе, макар и още съвсем мъничко, ще може да разпознава много добре тембъра и звука на гласа ти, ще може да познава дори настроенията, които съответната интонация носи. Всъщност самото ти присъствие в близост до мама вече „работи’ за бъдещите ти отношения с бебето.
Специалистите съветват да я придружаваш плътно на женски консултации, прегледи с ултразвук и други преживявания, свързани с бебето ви – йога за бременни например, или пък училище за родители. Доказано е също така, че майки, които са получили по-силна подкрепа от партньорите си по време на бременността, в последствие съдействат за по-силна връзка на бащите с децата и са готови да им засвидетелстват повече доверие.
Ако историята с бебето ти е много далечна... Е, все пак имаш 9 месеца, по време на които да свикнеш с идеята. Можеш да прекараш някой следобед с приятел, който има бебе. Впечатленията ще са достатъчни, за да ти създадат първоначални познания за това какво те очаква. А след като твоят мъник се роди – в първите дни се „облегни” на съветите, които си получил по време на лекциите за бъдещи родители – знания, свързани с храненето, къпането, смяната на пелените, които са адресирани не само до майката.
НЕ СЕ ТРЕВОЖИ
Недей да приемаш априори, че връзката на майката с бебето е по-силна от тази, която ти можеш да изградиш. Бъди сигурен, че колкото повече време прекарваш с човечето, толкова по-силна връзка ще имаш с него. Може да не стане толкова бързо и лесно, но с времето със сигурност ще се развие.
Най-важното е да не забравяш, че това не е състезание. Родителите трябва да се подкрепят един друг и да работят заедно – като отбор. И за двамата родители е важно както да прекарват време насаме с бебето, така и да успеят да си починат, а и да поостанат насаме със себе си.
Много татковци се притесняват от нежността и крехкостта на новородените. Страхуват се, че може да объркат нещо, да наранят бебето. Е, не се тревожи! В най-лошия случай, ако не смениш пелените правилно, може да се наложи да миеш изцапано бебе. Но това също е повече повод за смях, отколкото за тревоги.
ТАТКОВИ ПРЕГРЪДКИ
През първите дни и седмици от живота на твоето бебе силата на докосването играе изключителна роля за сближаването ви. Прегръщай и дръж близо до себе си малкото човече толкова често, колкото е възможно, носи го в слинг, люлей го, приспивай го. Всеки контакт ще прави връзката ви по-силна.
АДАПТИРАЙ СЕ
Ако партньорката ти кърми бебето, ти очевидно нямам как да я отмениш в тази работа. Но има много други неща, които би могъл да правиш, обгрижвайки мъничето.
Храненето е много важна част от живота на едно новородено, но съвсем не е всичко. Бащите могат да къпят, обличат, да сменят пелени; те могат да ги гушкат, когато бебета са разтревожени, да им четат и да им говорят, за да ги успокоят.
Ако бебето е много нервно и плаче дълго през нощта, таткото може да поеме изтощителните за една наскоро родила жена гушкания за успокояване на бебето, да й го носи за кърмене и да го отнася след това. Не се притеснявай, че няма да можеш да успокоиш бебето си, защото няма да му миришеш на мама. Бащите имат свои трикове, които са само и единствено тяхна привилегия.
Например – по-големите и по-силни ръце на тате нерядко осигуряват на бебето усещане за сигурност и уют, които не могат да бъдат намерени никъде другаде. Освен това бебетата обичат да бъдат подрусвани и полюшвани – никога разтръсквани! – и коляното на тате е чудесно място за откриване на това ново преживяване. Освен това много бебета се успокояват именно от по-плътния и по-дълбок глас на тате. Така че пеенето, тананикането или дори тихият говор могат много да помогнат.
Има и мъници, които спят много по-спокойно в прегръдките на татко си, отколкото до гърдите на мама, където близостта на любимото мляко провокира чести събуждания за сучене. Чувствай се свободен да откриеш твоето и на бебето любимо занимание, и да го използваш за да заздравиш връзката помежду ви в първите дни от живота на твоето малко съкровище.
Автор: Надежда Цекулова
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.