За децата емоциите са ключът към щастието и успеха. Ето защо е толкова важно да научим малчуганите да владеят и изразяват чувствата си.
Няма нищо по-пъстро и емоционално от детски рожден ден: малчугани се радват на огромния брой сладкиши, които са успели да натъпчат в устата си без никой да ги смъмри. Други сериозно оглеждат компанията и внимателно проучват обстановката. А трети пляскат с ръце от щастие и настояват рожденикът да отвори първо техния подарък. На пръв поглед ситуацията за всички хлапета е една и съща – празник е. Но преживяванията и чувствата, свързани с него, са различни за всяко дете. Както и спомените за тези няколко часа, които то ще отнесе със себе си през годините.
Възпитание на чувствата
Всеки от нас, родителите, в детска възраст е развил способността да изпитва основни чувства като страх, изненада, тъга или щастие, както и да ги разпознава в останалите хора. Големи са разликите обаче в начина, по който изразяваме емоциите си: в процеса на социализация сме започнали сами да решаваме как според ситуацията да изразим и изживеем яростта, щастието, страха или мъката. Затова едни ни прегръщат и целуват, за да покажат радостта си, а други предпочитат да я споделят само с усмивка.
Всяко наше действие и разсъждение е дълбоко повлияно от чувствата – те са реакциите на нашите нужди, желания, интереси и опит. Променливи и трудно измерими, емоциите обхващат цялата ни индивидуална същност. А осъзнаването и изразяването им е важно условие за пълноценното развитие на личността.
Как да научим децата си да владеят емоциите си свободно?
Първите месеци са най-важни
В ежедневното общуване с бебето мама и тате го обгръщат с грижи, гушкат го и задоволяват елементарните му физиологични нужди. Това оставя в новороденото дълбокото чувство за сигурност. В последствие малкото не само започва да се чувства добре и престава да плаче, но и изгражда в себе си предпоставката за това, че ще продължи да се развива положително. Децата имат нужда от безопасност и емоционална сигурност, за да изградят в ума си комплексен модел на поведение.
Емоционална интелигентност – що е то?
Да осъзнаеш емоциите, да ги изразиш и преодолееш – това психолозите наричат „емоционална интелигентност”. При малките тя се случва най-вече благодарение на комуникацията с родителите и останалите близки хора. Важно е да се стимулира всеки външен израз на емоция от страна на детето, както и формулирането й с помощта на думи („Не искам да влизам при зъболекаря, защото ме е страх”). Нека то само изгради образа на обзелото го чувство (от какво по-точно се страхува – от машинките, от миризмата в кабинета, от вида на зъболекаря...) и заедно потърсете начин за справяне със ситуацията.
За да добие конкретна представа за своите чувства и усещания, малкото има нужда от някой, който да отразява като огледало неговите емоции. Терминът за това се нарича „засилване на ефекта”. Всички родители познаваме този феномен от ежедневието си. Когато детето падне от катерушката, то първо поглежда към нас. Ако ние реагираме със страх и тревога, малкото веднага започва да плаче. Ако обаче останем спокойни, детето ще осъзнае, че ситуацията не е чак толкова страшна и ще запази самообладание. И ще запомни това за следващите падания.
Децата обичат да са наясно как трябва да реагират в необичайни за тях ситуации и винаги следват примера на близките си хора. Така вместо да хленчи и настоява да вземете забравената апликация от детската градина (в десет вечерта!!!), хлапето ще се научи да изчака търпеливо до сутринта, като междувременно ти разкаже какво точно е изобразило и колко време и усилия му е отнело това.
5 типа деца според чувствителността:
Рицарите на печалния образ
Те по-силно от останалите изпитват нужда от физическа близост, срамежливи са и мечтателни. Скептични към всичко ново и лесно се разплакват.
Съвет към родителите: Тези деца трябва да бъдат стимулирани да постигат нещата със свои сили. Малките успехи им помагат да добият повече вяра в собствените си умения и да станат по-самостоятелни не само физически, но и психически. Вместо да ги притискате, по-добре им поставяйте различни по сложност задачи.
Рамбовците от детската площадка
Те преливат от енергия и непрестанно изпитват нужда да я изразходват. Чувстват се спокойни само тогава, когато са в движение. Тези деца често надценяват силите и способностите си и са склонни към агресия.
Съвет към родителите: Виковете и наказанията нямат особено голямо въздействие върху тях. По-важно е да сте последователни в изискванията си и да поставяте широки, но строги рамки в поведението на детето. Така то ще може да се движи, но без да причинява неудобства на останалите. Подходящи за тях са игрите в отбор, които ще ги научат да работят в екип и да се съобразяват с чувствата на другите.
Барби и други суперзвезди
Центърът на вниманието е мястото, където тези деца се чувстват най-добре. За тях външното впечатление е особено важно и непрестанно търсят поводи за изява. Обожават аплодисментите и наградите.
Съвет към родителите: Не бива да лишавате децата си от внимание, но е добре да им обръщате внимание на това колко хубаво е да бъдат и скромни. Любвеобилно, но със строг тон напомняйте на детето, че и останалите имат право на мнение. Полезни за тези малчугани са стратегическите игри и игрите за концентрация, които ги учат на търпение. Също и отборните игри, с които малките звезди не могат да изпъкнат като солисти, а само като част от екипа.
Покерджиите
Те са непредсказуеми и никога не показват външно кога са наранени и кога – щастливи (подобно играчите на покер). Силно независими са и саможиви.
Съвет към родителите: Тези деца не обичат да бъдат притискани. Но когато решат да се изявят, добре е да им покажете, че всички се интересуват от чувствата им. С помощта на ролеви игри можете да ги провокирате да разкрият вътрешния си свят толкова, колкото сами преценят. Музиката и рисуването също са добри средства, за да се научат да изразяват емоциите си.
Всезнайковците
Тези малчугани са преждевременно пораснали. Благоразумни, дисциплинирани, сериозни и философски настроени.
Съвет към родителите: При тези деца е важно да се постигне психическо равновесие с помощта на разтоварващи игри, които изискват повече движение. Вместо да купувате археологически комплекти на тези и без това прекалено сериозни деца, правете заедно щуротии. Като например водни бомбички от балони, с които да се замеряте по двора.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.