Бременните често се сблъскват с дентални проблеми. Това се дължи най-вече на хормоналните промени, които цялостно намаляват защитните сили на организма. Тъканите в устната кухина стават по-податливи на бактерии, което може да доведе до възпаление на венците. По-лесно се натрупва плака по зъбите, а това увеличава риска от кариеси. За да избегнеш подобни проблеми, е желателно да акцентираш върху добрата хигиена и профилактиката.
Чук и Пук
Спомняш си онази забавна история за двете малки човечета, които си правят къщички в нашите зъби. Сега е моментът да я прочетеш отново ;). Естествено, в основата на доброто дентално здраве лежи редовното миене/почистване на зъбите, поне два пъти дневно. Така се отстраняват хранителните остатъци, масажират се венците и се предотвратява образуването на зъбен камък и кариес. Една известна поговорка гласи, че зъбите се мият вечер за здраве, а сутрин – за красота. Това на практика означава, че сутрин можеш да използваш хигиенна паста, а вечер – лечебна.
Особено важно е обаче да измиваш старателно зъбите си след повръщане при сутрешните неразположения, характерни за бременността.
Внимавай какво хапваш!
Важно е също така да знаеш, че оралната хигиена е пряко свързана с рационалното хранене. Редно е да ограничиш приема на „лоши” въглехидратни храни, особено на сладките преработени тестени изделия. Въглехидратите се разграждат до киселини непосредствено след тяхното приемане. На практика до 10 минути след като си хапнала онзи вкусен сладкиш, в устната кухина вече може да се установи концентрация на киселини. Оттук идва препоръката зъбите да се мият веднага след ядене. Ако нямаш тази възможност, желателно е редовно след хранителен прием да жабуриш устата с обикновена вода или да почистиш хранителните остатъци с конец за зъби.
Профилактика и пак профилактика
Наред с личната превенция, не забравяй и профилактичните прегледи при своя стоматолог. Оптималният вариант е всички наложителни дентални интервенции да бъдат извършени още преди забременяване, ако бременността е планувана. Независимо обаче дали си успяла предварително да се погрижиш за зъбите си, препоръчително е още в ранните месеци да посетиш стоматологичния кабинет, а до края на 9-те месеца да предвидиш още два профилактични прегледа. Бъди особено внимателна с кариесите и често срещания гингивит (подуване и кървене на венците) – в този случай посещението е абсолютно задължително и неотложно. Не се притеснявай от евентуалните интервенции. Почти всеки вид зъболечение е допустим по време на бременност. Упойките, които се използват, се съобразяват с положението, в което се намираш. Все пак препоръчително е хирургичните манипулации и рентгеновите снимки да се избягват, освен ако не са крайно наложителни.
Четката Vs Конеца
Някои специалисти препоръчват по-честото използване на конец за зъби, особено през бременността, защото така се щадят венците. Други смятат, че най-доброто средство за поддържане хигиената на устната кухина си остава четката за зъби. През 9-те месеца тя може да е с мек косъм. Или пък добрата балансирана комбинация между двата метода. Все пак е добре да знаеш каква четка да подбереш, особено когато си бременна.
Препоръчително е главата на четката да е малка, за да достига свободно до всички зъби в устната кухина. Космите да не са много дълги, средно твърди или меки. От съществено значение е и техниката на миенето на зъбите, за да се отстранят всички хранителни остатъци между зъбите.
Извършват се въртеливи движения в посока от венците към зъбите. На практика това означава, че за горната челюст плъзгаш четката от горе на долу, а за долната челюст – от долу на горе. По този начин венците деликатно се масажират.
Ако четкането се извършва в посока от зъбите към венците, е възможно зъбните шийки да се оголят, а това да доведе до нежелани възпаления.
Миенето на зъбите продължава най-малко три минути.
Не забравяй след това да използваш и вода за уста. Тя е неразделна част от оралната хигиена, особено по време на бременност.
5 добри храни за здрави зъби
1. Твърди плодове и зеленчуци
Ябълката, морковът, цвеклото са твоите помощници-чистачи, които смело минават между зъбите. Една ябълка на ден ще осигури на венците добър масаж. А зъбите ще са старателно почистени от полепналата по тях храна.
2. Сусам
Завиши приема на храни, полезни за денталното здраве! На първо място е сусамът. Той е идеалният източник на лесно усвоим калций. Организмът го приема много по-добре, отколкото при консумацията на млечни продукти. Хапвай сусам – смлян (тахан) или на зърна, поне три пъти в седмицата.
Идеална комбинация за добър старт на деня са две супени лъжици сусамов тахан, смесени с една супена лъжица мед.
Вкусно и полезно!
3. Кашу
Оказва се, че тази ядка съдържа вещество, което е способно да унищожава бактериите, разрушаващи зъбния емайл.
Освен това притежава антибактериални, антисептични и тонизиращи свойства.
Също така облекчава и зъбобола.
4. Мед
Освен като мощно средство за повишаване на имунитета, този природен продукт е незаменим за здравите зъби. В меда се съдържат в голямо количество витамини от групите В и С. Той има също така антибактериални свойства. Дъвченето
на восъчна пита помага за по-доброто изчистване на зъбите и за дезинфекция на устната кухина.
Прополисът пък е полезен срещу кариес и възпаление на венците. Можеш да жабуриш устата с разтвор от прополис и
физиологичен разтвор. Това е и чудесна гаргара, ако започне да те боли гърло.
5. Магданоз
Стръкче свеж магданоз след хранене е добра идея за замяна на дъвката. Той притежава естествени освежаващи свойства. Сокът му прониква лесно между зъбите, избелва ги и умело отстранява плаката.
Консултант: Д-р Десислава Петкова, стоматолог
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.