Събрахме най-често задаваните въпроси от бременни и потърсихме техните отговори.
Как да се справя с гаденето и повръщането?
Обикновено тези неприятни усещания са често срещани сред бременните жени и са характерни най-вече за първия триместър. В повечето случаи оплакванията се отнасят към сутрешните часове, но те всъщност те могат да бъдат и по всяко друго време. Точните причини не са съвсем изяснени, но препоръките към подобряване на състоянието са ясни.
Съвети:
- хапвай по на често и по малко;
- когато усетиш неприятните симптоми опитай да „атакуваш“ със солети, сухар, бисквити;
- пий повече течности;
- избягвай мазни, пържени и пикантни храни;
- избягвай определени миризми, от които ти се гади;
- ако състоянието ти се влошава (повръщаш повече от 12 часа, килограмите ти намаляват, чувстваш се постоянно изтощена или замаяна, имаш температура) непременно се обърни към лекар.
Има ли лек срещу ужасните киселини?
Хормонът прогестерон забавя храносмилането и отпуска мускулния пръстен, свързващ стомаха с хранопровода. Вследствие на това той не е в състояние да предотврати обратното изтичане на стомашния сок в хранопровода. И така се появяват неприятните киселини.
Съвети:
- не прекалявай с храната, след хранене нека мине поне 1 час преди да полегнеш;
- ограничи консумацията на мазните и пържени храни, на кофеина; алкохола, ментовите бонбони;
- пий повече течности, полезно е чаша топло пляко с лъжичка мед;
- спи на твърд матрак, като с помощна на повече възглавници повдигнеш нивото на главата;
- ако оплакванията продължават се консултирай със специалист – само той може да прецени дали се нуждаеш от лекарство.
Преодолими ли са болките в гърба и кръста?
Те възникват най-често около и след 6-ия месец. Причините са комплексни – общото преместване на центъра на тежестта, наддаването на теглото и увеличените нива на хормона релаксин, който спомага за омекване и разхлабването на седалищните кости. Болките могат да се появят и след раждането като следствие от бременността.
Съвети:
- бъди внимателна с килограмите – когато са в повече от нормата, гръбначният стълб се натоварва допълнително; плуването и йогата са добър начин да „стопираш“ този вид болки;
- избягвай да се навеждаш, да вдигаш тежко; * ако прекарваш повече време на компютъра, ръцете трябва да опират върху бюрото;
- самолечението не се препоръчва - топлинните процедури или загряващите компреси могат да се окажат вредни;
- ако болката е постоянна и силна е нужна консултация с лекар.
Запекът има ли решение?
През първите месеци на бременността констипацията (запек) е често срещано оплакване. Причина са отново хормоналните нарушения – по-конкретно хормонът прогестерон отпуска гладката мускулатура на червата, те стават лениви и храносмилателната система работи по-бавно. Не подценявай проблема, защото задълбочаването му може да доведе до болезнени хемороиди.
Съвети:
- обърни внимание на количеството поемани течности – нека бъде поне 1,5 – 2 л. на ден;
- предпочитай продуктите, които съдържат фибри – плодове, зеленчуци, пълнозърнест хляб;
- не пропускай ежедневните разходки – поне 30 минути на ден;
- не ползвай слабителни медикаменти без консултацията с лекар
Опасен ли е отрицателния Rh фактор?
Най-неприятна е ситуацията, когато бъдещата майка има отрицателен резус фактор, а таткото – положителен. Непоносимост се получава, когато майката е с отрицателен резус-фактор, а бебето – с положителен, наследен от бащата. Когато майката е с Rh фактор отрицателен, имунната й система разпознава клетките на детето с положителен фактор като чужди. Така организмът на жената започва производството на антитела, които се борят срещу чуждите клетки. По този начин могат да бъдат разрушени червените кръвни клетки на бебето и то да стане анемично или дори да се стигне до спонтанен аборт
Съвети:
- важно е отрицателния Rh фактор да бъде рано диагностициран;
- съвременната медицина се опитва да избегне този проблем с модерните методи на честа профилактика и лечение.
В коя седмица може да се определи пола на бебета?
Това може да стане още през 15-16 г.с. с помощта на ултразвук. Понякога обаче дори до края на бременността не може да се каже със сигурност какво ще е бебето – момче или момиче? От какво всъщност зависи достоверността на определянето на пола - от качеството на апаратурата, от квалификацията на доктора, извършващ изследването, и най-вече от положението на плода в момента на прегледа.
Съвет:
- дори и да има грешка в определянето на пола на детето, не се съмнявай, че точно твоето бебе, без значение дали е момиче или момче, е най-сладкото, най-прекрасното и най-желаното.
Коя е причината за болезнените гърди?
Особено през първите три месеца болките в гърдите са често срещано неразположение. Причината е увеличаване на количеството на хормоните прогестерон и естроген. Гърдите просто се развиват и се подготвят за предстоящото кърмене.
Съвети:
- избери подходящ сутиен – сутиените за бременни добре поддържат гърдите, съхраняват формата им, предотвратяват увисването им;
- избирай памучните материи, които не дразнят толкова много бюста.
Главоболието безобидно ли е?
През първия триместър около 70% от бременните жени се оплакват от главоболие. Болката може да бъде различна – пулсираща, тъпа. Причините са хормоналните, физическите и емоционалните промени. Само по себе си главоболието не крие опасности за теб или за плода. Но в някои случаи, макар и редки, може да бъде сигнал за сериозни заболявания, например високо кръвно налягане.
Съвети:
- опитай се сама да определиш вероятната причина за главоболието (недостатъчно сън, стрес) и се опитай да противовъздействаш (спане, разходка);
- непременно потърси лекар, когато главоболието е съпроводено с температура, повръщане, отоци, болки в очите.
Трябва ли да се пият витамини?
Погрешно е мнението, че бременната жена задължително трябва да пие витамини през 9-те месеца. Както липсата на витамини може да бъде вредна, така и излишъкът им не е безобиден. Витамините стимулират защитните сили на организма, но това не означава, че имаш нужда от мултивитаминни препарати. Не проявявай самоинициатива.
Съвети:
- храни се здравословно – нека в менюто ти присъстват плодове, зеленчуци, месо, риба, мляко и млечни продукти;
- наблюдаващият те лекар най-добре ще прецени нуждаеш ли се от витамини – той ще определи дозата и времето за техния прием.
Кога се усещат първите движения на бебето?
Ембрионът започва да се движи към 7-ата седмица от бременността, но тогава ти все още нищо няма да усещаш. Едва към 18-20-ата седмица ще почувстваш нещо различно и специално. Движенията на твоето бебе ще предизвикат толкова вълнение и възторг. Може би от този момент много по-ясно се осмислят и майчините чувства. В началото движенията на бебето са леко доловими, плахи, свенливи. С времето стават по-отчетливи и дори видимо забележими.
Съвети:
- движенията на бебето са знак, че то расте и се развива;
- ако не усещаш движенията на бебето непременно се обади на наблюдаващия лекар.
Алергията, която имам ще навреди ли на бебето?
Бременността понякога се оказва причина за затихване или отминаване на съответната алергия. Но пък в други случаи може и да се изостри. Ето защо ако страдаш от алергия и си бременна непременно трябва да се консултираш с алерголог. Защото в повечето случаи е нужен индивидуален план на лечение – някои медикаменти, които си приемала досега трябва да се спрат или да се ограничат. Но само специалистът може да прецени какви са рисковете за теб и плода и съответно какво трябва да се направи.
Съвети:
- спазвай препоръките на лекаря;
- не пуши – при майките-пушачки вероятността от различни алергии при детето са много по-голяма.
Консултант: д-р Весела Кукуряшкова, акушер-гинеколог, 25 ДКЦ, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.