Всичко за бременността и промените, които ти предстоят

• от

Всяка жена е чувала за сутрешните неразположения, честото ходене до тоалетна и странните настроения. Но какво друго знаеш за бременността и промените, които ти предстоят през нея? Продължаваме да ти разказваме за това, което те очаква през 9-те месеца, които те делят от появата на твоето прекрасно бебче.
За бременността и промените, които ти предстоят

За бременността и промените, които ти предстоят

Всяка жена е чувала за сутрешните неразположения, честото ходене до тоалетна и странните настроения. Но какво друго знаеш за бременността и промените, които ти предстоят през нея? Продължаваме да ти разказваме за това, което те очаква през 9-те месеца, които те делят от появата на твоето прекрасно бебче.

ЗАМАЯНОСТ

През бременността кръвното налягане се понижава, от което може да ти се върти главата, когато се изправяш рязко или просто стоиш на крак по- дълго време. Ако пък пропуснеш хранене, ниската кръвна захар също може да доведе до замаяност. Освен това ако често чувстваш слабост, виждаш петна/точки или не можеш да спиш повече от няколко часа на ден, задължително се консултирай с наблюдаващия те лекар. Прекалената замаяност или умора могат да са знак за анемия.

В началото на втория тримерстър, когато плацен- тата е оформена, но хормоните все още не са достигнали своя връх, честотата на умората и замаяността ти би следвало да бъде по-малка. Но трябва да те предупредим, че те ще се завърнат, когато навлезеш в третия триместър, тъй като до мозъка ти отново достига по-малко кислород. Можеш да намалиш световъртежите, като ставаш по-бавно, избягваш резките движения, когато си в седнало или легнало положение, и като се погрижиш стомахът ти да е сит.

Ако сутрин продължава да ти се вие свят, дори когато ставаш бавно от леглото, постарай се под ръка да имаш крекери или плодове, за да закусиш леко, преди да станеш.

ОЧИТЕ

Понякога хормоналните изменения по време на бременността водят до временно увеличение на късогледството, което отшумява, когато бебето е на около 6 месеца. Тази промяна обикновено настъпва в края на втория триместър, макар времевата рамка да варира. Причината удебеляване на желеподобната субстанция, която се намира в средата на окото ти. Ако носиш контактни лещи, навярно ще усетиш, че те ти причиняват по-голям дискомфорт от обикновено, или просто чувстваш, че не ти пасват добре, тъй като очите ти са станали „по-сухи”. Не унивай – просто слагай по-често лубрикант на лещите ти. Ако дискомфортът обаче продължи – дръж под ръка в дамската си чанти и добрите стари очила. Повечето жени, които имат проблеми с очите, носят очила в последния триместър от бременността си.

НОСЪТ

Постоянно подсмърчане, запушване на носа, болка в синусите и главоболие са често срещани оплаквания през бременността. Тялото ти произвежда повече течности (слуз) от обикновено, за да може да се предпазва от бактериите и алергените. Така че очите ти могат да сълзят, носът – да тече и да те сърби, и за капак можеш да се сдобиеш с остро главоболие, което да не се влияе от предписаните медикаменти от твоя наблюдаващ лекар. Едни от най-ефикасните церове за борба със синусивите проблеми са топлият билков чай, топлата вана/душ (но не в първия триместър) или гореща кърпа на челото и на лицето.

УСТАТА

По време на бременността твоето тяло се бори с вредни бактерии, което може да направи венците ти по-подпухнали, чувствителни и дори кървящи. Това състояние е известно като гингивит по време на бременност и ще те напусне в момента, в който родиш твоето малко съкровище. Ако обаче и преди това си имала проблеми с венците, през бременността те навярно ще се засилят и влошат. Може би ще се наложи да преминеш към по-мека четка за зъби и по-нежен конец за почистване, за предпочитане восъчен. Сутрешното гадене може да изложи на опасност зъбите ти. Киселината, която се отделя, може да разруши емайла им. Плюс това, ако ядеш повече плодове, значи приемаш и повече захар и навярно често забравяш да си измиеш зъбите след хранене, нали? Важно е да не занемаряваш устната си хигиена, защото изследванията сочат, че майки с лошо орално здраве често раждат бебета с ниско родилно тегло.

Ето как можеш да се погрижиш за здравето на венците и зъбите си по време на бременността:

  • Не забравяй да миеш два пъти на ден с по-мека четка зъбите си, както и да почистваш веднъж дневно венците си с конец.
  • Ако често, поставяйки четката в устата, ти се повръща – използвай конец след всяко хранене. Ако не ти понасят конците – използвай антибакте- риален разтвор, с който да се жабуриш.
  • Ако не си посещавала зъболекаря си за профи- лактичен преглед от 6 месеца, запиши си час веднага!
  • Диета, бедна на захар и богата на калций, витамин C, D и A може да подобри значително здравето на венците и зъбите ти.

ХЪРКАНЕТО

Дори никога през живота си да не си хъркала на сън, трябва да те информираме, че когато носиш бебе в утробата, можеш да започнеш, особено по време на втората половина от бременността. Увеличената назална конгестия е виновна, както и ако си качила повече килограми, тъй като, вярваш или не, но мазнина може да се натрупа в линията на носната тъкан. Тази блокада причинява хъркането. Ето защо помоли любимия ти да ти каже ако из даваш пъшкащи звуци по време на сън или ако понякога изглежда, че спираш да дишаш. Ако е така – незабавно информирай наблюдаващия те лекар. Може да имаш сънна апнея, към която повечето бременни жени са склони. Това е състояние, в което дишането ти е възпрепятствано и често ще те провокира да се събуждаш, за да си поемеш въздух. Това определено няма да ти дава възможност да си набавяш съня и почивката, от които се нуждаеш, и дори може да бъде опасно, защото може да доведе до сърдечни и свързани с кръвното налягане усложнения. Но ако хъркаш като дъскорезница, не можеш да на правиш кой знае колко много. Спи на твоята страна в леглото (както навярно правиш и без това) и пробвай ностните ленти, за да се опиташ да овладееш неприятните звуци. Освен това увери партньора си, че хъркането ще си отиде след раждането, кога то си върнеш старите носни тъкани и килограми.

ИЗТОЩЕНИЕТО

Бременността те кара да се чувстваш уморена, особено през първия триместър и през последния месец преди да родиш. През първия триместър изтощението те кара често да си казваш: „Ще дремна само за момент” и ще се изненадаш как можеш да придремваш на места, на които не си и предполагала, че си способна преди това – по време на шумно парти, в автобуса и дори в тоалетната. Умората ти всъщност е продукт на всичко, което бебето ти прави. Мозъкът ти става по-беден на кислород, кръвното ти налягане пада, отглеждаш си напълно нов орган (плацентата) и отделителната ти система има двойно повече работа, заради потните ти жлези и бъбреците. Плюс това флуида, който задържаш, ти дава екстратегло, което да носиш. Ако пък имаш проблеми със задържането на храната, навярно имаш и ниска кръвна захар. Убеди се, че тялото ти получава всичко, от което има нужда, за да работи добре – поне 30 мг желязо в дневното ти меню, около 3 хиляди калории и много, много вода!

Ако обикновено спиш повече от 12 часа в денонощието и умората не отшуми след 14-ата седмица – потърси наблюдаващия те лекар, защото може да страдаш от анемия. Генерално, основният ти лек срещу умората през първия триместър са времето и дрямката. По време на третия триместър от бременността обаче очаквай неприятното замайване и умора да се завърнат с пълна сила.

Ако по време на първия триместър умората е била непостоянна, то през третия тя е по-скоро пипкава, няма да те оставя да се наспиваш през нощта и ще те кара да се чувстваш мрачна и подпухнала през деня. Трябва да знаеш, че докато твоето бебче расте в корема ти, то оказва натиск върху основни кръвоносни съдове и по този начин отново възпрепятства притока на кислород до мозъка ти.

Хубавата новина, ако си имала навика да тренираш редовно в миналото – е, че това е моментът, в който спортът ще ти се отплати, защото тялото ти ще може да се справя по-добре с допълнителните килограми, които си натрупала. Въпреки това дори и фитнес-майките се чувстват по-уморени и изтощени по време на нощните спринтове през час до тоалетната. Ето защо е излишно да казваме – спи, когато ти се отдаде възможност и когато можеш!

Избягвай претоварването, рязкото изправяне и да лежиш дълго по гръб, което може да окаже натиск на голяма артерия.