Атопичният дерматит е често срещано кожно заболяване при децата. Макар причините за него да са неясни, учените са доказали, че около 50 % от малчуганите го наследяват генетично при наличие на астма, алергии или някакъв вид екзема в семейството. И макар срещу атопичен дерматит все още да не е измислен ефективен лек, правилно полаганите грижи за бебешката кожа ще контролират степента на заболяването и ще облекчат състоянието на детето.
Атопичният дерматит е от семейството на екземите и се развива като хронично заболяване. От него страдат над 10 % от децата по света, като при около 1/3 продължава и в по-късна възраст.
Атопичният дерматит възниква под формата на сухи зачервени участъци по кожата, причиняващи ожесточен сърбеж. Ако не се контролира води до трайни и жестоки увреждания на епидермиса. Обикновено за пръв път се проявява между втория и шестия месец след раждането и продължава до към 5-годишна възраст. Ако не бъдат взети навременни мерки обаче, атопичният дерматит може да предизвика сериозни кожни възпаления и здравословни усложнения.
Как да разпознаете атопичния дерматит?
Тъй като атопичният дерматит започва като обикновен обрив, трудно може веднага да се прецени дали има повод за притеснение. Ако обаче забележите, че кожата около обрива е суха и зачервена, че има жълтеникави корички или гнойни образувания, или пък бели снежинки по кожата, то незабавно трябва да се консултирате с педиатър.
Атопичният дерматит се различава и по разположението на обривите. Класическата проява е върху бузите като две идеално кръгли леко зачервени петна. При бебетата най-често обривите се появяват първо по лицето, около лактите и по коленете – места, които детето лесно може да почесва. А именно търкането и дращенето на кожата за облекчаване на сърбежа, предизвиква повечето вторични усложнения на атопичния дерматит.
Заболяването може да се разпространи по цялото тяло. Понякога то може да засегне само ръцете, което обяснява защо около 70 % от страдащите от атопичен дерматит деца развиват екзема на ръцете в по-късен етап от живота си. Обриви могат да се появят и зад ушите, по краката и по скалпа. Но тъй като това са симптомите и на себореята (нарушена мастна обмяна), потърсете експертно мнение, за да предприемете съответното лечение.
Фактори, отключващи развитието на атопичен дерматит
Макар конкретният причинител на атопичен дерматит да не е известен, има няколко фактора в околната среда и начина на живот, които често отключват появата на заболяването. Това са домашната прах, полените, бактериалните инфекции, сухия климат, перилни препарати, определени тексилни материи, стресът и дори някои храни (яйца, мляко, фъстъци, соя, риба и пшеница).
Възможности за лечение
Медикаментозно през устата – антихистаминови препарати, които потискат сърбежа и имат противоалергичен ефект.
Локално третиране на засегнатите участъци от кожата - с кортикостероидни кремове. Лекарите се стремят да ги предписват само в най-тежките случаи, защото имат странични действия. При деца под две години тези препарати се използват не повече от 7 дена.
Поддържаща терапия - тя е изключително важна, защото води до периоди на дълга ремисия, понякога до 5-6 месеца.
За хигиена се използват само измиващи препарати, които не изсушават кожата на детето. Целта на лечението е да се отстранят нарушенията по кожата, предизвикани от атопичния дерматит - сухота, сърбеж, инфекция и възпаление. Ето защо на първо място се налага умерено къпане (тъй като след баня кожата изсъхва още повече) и хидратация с подходящи кремове и лосиони.
Препоръчително е детето да се къпе веднъж дневно с топла (не гореща) вода в продължение на 5 – 10 минути.
Атопичният дерматит се влошава през зимата и затова се налага допълнително поддържане на кожата с омазняващи и хидратиращи кремове. Целта е децата постепенно да се десенсибилизират към въздействията на околната среда като свикнат с тези дразнители, които провокират дерматита.
Препоръчваме ви обогатения измиващ гел Atoderm Intensive Gel Moussant на BIODERMA.
Atoderm Intensive Gel Moussant почиства нежно, а обогатената почистваща текстура запазва баланса на кожата и гарантира отлична толерантност. Създаден с почистващи активни съставки и витамин PP, Atoderm Intensive Gel Moussant се бори с разпространението на патогенни микроорганизми, които причиняват силното изсушаване на кожата. Atoderm Intensive Gel Moussant облекчава усещането за дискомфорт и дразнене и спомага за биологичното подсилване на кожната бариера. Може да се използва от първия ден на новороденото.
-
Кожата с атопичен дерматит имат нужда от специализирана дермокозметика, която да я хидратира и да успокоява сърбежа и зачервяванията.
Препоръчваме ви интензивния, облекчаващ сърбежа и възстановяващ балсам Atoderm Intensive на BIODERMA за много суха, раздразнена и атопична кожа.
Балсамът Atoderm Intensive бързо спира сърбежа и намалява желанието за чесане. Обогатен с успокояващи и пречистващи агенти, той веднага успокоява раздразненията. Патентованият комплекс Skin Barrier Therapy® ограничава размножаването на Staphylococcus Aureus и предотвратява проникването на алергени - двата основни фактора, които влошават състоянието на атопичната кожа. Аtoderm Intensive балсам интензивно укрепва кожната бариера, възстановява комфорта на кожата и удължава периодите между кризите.
Като допълваща грижа за моментално облекчение на сърбежа при атопичен дерматит, препоръчваме противосърбежния спрей Atoderm SOS Спрей. Успокоява сърбежа за 60 секунди с ефикасност 6 часа. Намалява желанието за чесане и осигурява моментален комфорт. Неговата ултра лека текстура (емулсия масло във вода) осигурява мигновено усещане за свежест.
Присъединете се към групата ABCDerm - Азбука на здравата бебешка и детска кожа във Facebook. Тя е посветена на всички бъдещи и настоящи родители, които искат да се погрижат за бебешката кожа днес, за да е здрава и утре.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.