30-те правила на успешния брак

• от

Мечтаете да те събуждат с целувка и цвете, а попитала ли сте се за какво мечтае съпругът ви? Добрите отношения се градят и пазят, за да продължат... до онази приятно клиширана фраза :) Ето малко идеи от нас. Кои и как ще използвате, е въпрос на избор.

© iStock.com
Не забравяйте, че първото, което ви трябва, е щипка любов. Вълшебният прашец, нужен за щастлива приказка!

1. Внимавайте с флиртовете!

Надали ви учудваме с това твърдение. Ако искате стабилна връзка не допускайте твърде близки отношения с хора от противоположния пол. Не е нужно да дразните „лъва“. Разбира се, важен е въпросът – защо го правите? Може би, защото подсъзнателно си търсите пътечки, ако бракът ви все пак не провърви :). Замислете се дали наистина имате нужда от тях, или просто гъделичкате егото си.

2. Обръщайте пълно внимание...

...на половинката си, докато комуникирате.
Това е знак на уважение. Всеки би се подразнил, ако седне да води сериозен разговор и точно тогава се раззвънят телефони или разглеждате нещо в интернет (примерно)

3. Споделяйте приятни дейности

Каквито и да са. Единственото условие е и на двамата да ви е хубаво. Ако съпругът ви не си представя да прекара и час в палатка, не го мъчете да споделя това ваше хрумване. Надали и вие ще изпитате истинско удоволствие от риболова:). Но бихте могли да плувате заедно.

4. Учете се от опита си

Не забравяйте грешките си в миналото. Правете преоценка с годините и извличайте своите поуки.

5. Бъдете учтиви един към друг

Вълшебните думички не се използват само за пред децата. Те са част от живота и на всеки му е приятно да ги чува.

Има ли рецепта за щастие?

Има ли рецепта за щастие?

Има ли рецепта за щастие в любовта? Това се питат всички – тези, които са в постоянно търсене на истинската любов и онези, които вече са...

6. Никога не изричайте: „Казах ли ти аз!“

Натякването не е начин някой да си вземе поука.
Подкрепата обаче ще го убеди, че има до себе си човек, на когото може да разчита. Обикновено тази фраза се появява поради две причини:

  • За да покажете на някого,че сте били прав
  • За да накарате този „някой“ да ви слуша в бъдеще. Но това, което чува човекът отсреща е: „Аз съм по-умен от теб“. Никой не обича да чува това за себе си.

7. Не бройте „точки“

Днес той трябва да измие чиниите, а утре да изхвърли боклука. Да, но днес изхвърля боклука, а утре има интересен мач. Трябва ли да му водите тефтерче с „черни“ точки? Не се излагайте.

8. Обръщайте внимание на детайлите

Обича да спи на отворен прозорец, а вие не понасяте да стиска тубата с паста за зъби през средата? Е, решението е лесно – просто всеки се грижи да зачита странностите на другия. Нали сте семейство.

9. Посрещайте се с усмивка

Няма нищо по-неприятно от това да се приберете след тежък ден или пък с много добра новина и насреща ви да се появи каменна физиономия. 5 минути поне нека лъха ведрост. След това излейте калта на деня и се справете заедно.

10. Уважавайте личното пространство

Той играе футбол в четвъртък, вие ходите на йога в събота. Той излиза с приятели на бира, вие не му звъните през 5 минути, за да го чуете. Всеки има право на свое пространство и свобода. Нека бъде така!

11. Поставяйте граници, но уважително

Не можете да говорите в момента? Не тръшкайте телефона и не се сопвайте. Едно – „Зает/а съм, обади се след половин час“ – ще свърши перфектна работа.

© iStock.com
Теория и практика на скандала

Теория и практика на скандала

Семейният климат е особено нещо. Първо няма как да се предвиди прогнозата дори за няколко дена напред и второ – не помагат нито дъждобрани, нито гръмоотводи.

12. Обичайте

И не забравяйте да го казвате и показвате. Не е нужно да е непрекъснато. Никой не харесва постоянното прегръщане, целуване и изземване на пространството. Но когато имате импулс – направете го.

13. Не сравнявайте

Всички сме различни. И в това е уникалността на всеки. Обичате, защото... и нямате нужда той/тя да бъде като някой друг. Избягвайте да го правите на ум и забравете да го изричате гласно.

14. Вербализирайте нуждите си

Или казано по-простичко – казвайте това, което искате. Не очаквайте партньорът ви да се сети. Никой не ви познава до съвършенство, дори вие се изненадвате често от себе си. Не искайте другите да мислят един ход пред теб. Дайте, за да получите. Направете половин крачка, за да извървят другата половина към вас. И винаги говорете.

15. Не правете забележки пред хора

Златно правило. Всичко може да бъде казано и у дома. Не е нужно странични хора да стават свидетели. Още по-малко общите ви приятели. Какво ще постигнете? Ще нараните нечие самочувствие и нещата могат само да се влошат. А Гордостта е лош съветник.

16. Децата не винаги са с предимство

Не забравяйте, че вашата роля е да ги отгледате и да им посочите пътя в живота. Заедно с половинката ви. И после да останете сами. Затова не ги поставяйте винаги на преден план. Човекът до вас също има нужда от вниманието и обичта ви.

17. Началото е трудно

Доказано е, че най-много разводи се случват в ранните години на брака. Затова, ако държите на думата си и искате да остареете с този човек, постарайте се взаимно нещата да потръгнат и то добре :).

18. Свеждайте до минимум скандалите за пари

В една връзка, независимо дали е брачна или не, няма нищо по-неприятно от кавгите на финансови теми. Дали ще имате обща сметка или парите ви ще са на всеки по отделно – е без значение за всички останали, освен за вас. Ако и двамата споделяте едно и също мнение относно разпределянето на бюджета, няма никакъв проблем. Разберете се от самото начало и ако нещо не върви, върнете се към т. 14 – говорете!

19. Отделете време за разрешаване на конфликтите

Кога ще е точно, си зависи от вас двамата. Желателно е да сте отпочинали и всеки да е размислил по отделно. После споделяте и решавате (изглежда тооолкова простичко).

20. Търсете решения на проблемите

Така със сигурност ще избегнете голяма част от конфликтите. Не се опитвайте да набедите половинката си за едно или друго. Виж как може нещата да се разрешат.

© iStock.com
Щастливи заедно след спонтанен аборт - необходими и ефективни техники за оцеляване

Щастливи заедно след спонтанен аборт - необходими и ефективни техники за оцеляване

Спонтанният аборт е болезнено, мъчително и неутешимо преживяване за всяка интимна двойка. И за да останат щастливи заедно, след спонтанен аборт партньорите се нуждаят от техники...

21. Прощавайте

Всеки прави грешки и има право да ги осъзнае и да не бъде осъждан и наказван заради тях. Особено с мълчание или обиди у дома. Това, че ще простите, не означава, че партньорът ви е постъпил правилно. Означава, че избирате въпросната постъпка да не застава между вас и да не застрашава отношенията ви.

22. Не бъдете критичен/на до крайност

Съвършенството е недостижимо! Знаете го много добре. Оставете дребните детайли настрана и си задайте въпрос – „Защо искам да съм с този човек?“ И щом държите на него/нея, усмихвате се и продължавате напред.

23. „Винаги“ и „Никога“ излизат от употреба

Не генерализирайте! И не говорете високопарно. Дори „Винаги ще те обичам“ звучи пресилено. А „мъжът ми винаги оставя кочина след себе си в кухнята“ е твърдение, което той лесно може да обори. Може да е само с един пример, но има ли го „винаги“, се обезсмисля.

24. Точното време за всичко

Или казано по-ясно – има моменти, когато човек може да носи на критика и на похвали. Преценката е ваша – все пак познавате човека отсреща. Ако искате да посочите грешка, изчакайте и тогава обяснете.

25. Не се предавайте

Ключът е в осъзнаването на истината, че няма съвършени бракове. Винаги има спорове, конфликти и „изглаждане на ръбовете“. Но ако и двамата имате ясна представа какво пазите и за кого се борите, няма да се предадете в подобни ситуации.

Как да се аргументирате?

26. Останете в настоящето

Или с две думи – не вадете кирливи ризи. При спор няма смисъл да се опитвате с всички възможни средства да накарате партньора ви да се чувства максимално смазан. Кажете какъв е проблемът сега.

27. Дръжте се прилично

Без насилие – нито в жестовете, нито в думите. И от двете може да боли, затова щом обичате и уважавате човека срещу себе си, дръжте се възпитано и като спорите.

28. Дишайте и бройте до десет

Всички усещаме, когато чашата е на път да прелее. Поемете дъх и се въздържайте. Обяснете, че имате нужда от малко почивка, ако трябва, излезте от стаята, но не нападайте прибързано. Ако трябва, си дайте ден време и продължете, за да сте сигурни, че сте се успокоили и няма да говорите излишно.

29. Бъдете на ниво със задълженията си

Независимо колко сте ядосани един на друг, не бива заради това да пренебрегвате нещата, които всеки принципно върши. Още повече, ако имате деца. Отговорността към семейството е обща и тя не бива да се влияе от конфликтните моменти.

30. „Помощ от приятел“

В случая може да е и брачен консултант. Това да потърсите странично професионално мнение не е срамно. В България не е типично като поведение, защото ние сме възпитани, че „от къщи нищо не трябва да излиза“, но ако се налага, доверете се на терапевт.