Възстановяване след раждането

• от

В първите месеци от майчинството организмът на жената все още търпи сериозни изменения, които се дължат на бременността и раждането. В следродилния период, който обикновено продължава между 6 и 8 седмици, постепенно се възстановяват функциите на всички органи, претърпели изменения, с изключение на хормоналната система и млечните жлези, които „работят“ различно във времето на кърмене.
Възстановяване след раждането

Възстановяване след раждането

В първите месеци от майчинството организмът на жената все още търпи сериозни изменения, които се дължат на бременността и раждането.

В следродилния период, който обикновено продължава между 6 и 8 седмици, постепенно се възстановяват функциите на всички органи, претърпели изменения, с изключение на хормоналната система и млечните жлези, които „работят“ различно във времето на кърмене.

Матката

Веднага след отделянето на плацентата, тя значително се свива и придобива сферична форма. След раждането матката тежи около 1 кг, след седмица - 500 г, а в края на следродилния период размерите и теглото й са както преди – големина колкото круша, с тегло около 50 г. Тези промени не остават незабелязани от жената: периодически усещаш болки ниско в корема, особено по време на кърмене. Това е така, тъй като в момента на кърмене се отделя хормонът окситоцин, който оказва въздействие върху свиването на матката.

Месечният цикъл

Кървенето в следродилния период се нарича лохии. То може да продължи между 20 и 40 дни. При раждане със секцио обикновено лохиите спират преди 20-ия ден. Възстановяването на менструалния цикъл след раждането е строго индивидуално. При някои жени идва след повече от 6 месеца, като в началото е нередовен. При други бързо се регулира и след 3-4 месеца е напълно редовен. Повечето жени отбелязват, че след раждане менструацията им не е така болезнена. При кърмачките цикълът може и да не дойде, докато не настъпи краят на кърменето. Причина за това е високото ниво на пролактин, който стопира овулацията и съответно забавя менструацията, но е грешно да смяташ, че докато кърмиш не можеш да забременееш отново.

Влагалището

Обемът му постепенно намалява, въпреки че не възвръща размерите си от преди бременността. Към 6-8 седмица се възстановяват мускулите на перинеума. Лекарите съветват след раждане сексуалните контакти да започнат след 1,5-2 месеца. Приблизително толкова време е необходимо за възстановяване на женската полова система. Но ако при раждането е имало усложнения, срокът от въздържане от полови контакти е индивидуален и се определя от лекаря.

Пикочният мехур

Във връзка с понижения тонус на мускулите на пикочния мехур, в първите дни след раждането може и да не усещаш позивите за уриниране. В този случай е добре на всеки 2 часа да ходиш до тоалетната, дори ако не чувстваш нужда. В противен случай пикочният мехур може да се препълни, което ще възпрепятства нормалното контрахиране (свиване) на матката, както и следродилното изхвърляне на секрети, а това води до възникването на различни възпаления. В началото също така е нормално изпускането, когато кихаш, кашляш, смееш се. Причината е възстановяване на пикочния мехур и другите органи в тазовата област до нормалните им позиции отпреди бременността.

Запек и хемороиди

Запекът е често срещан проблем след раждането. А той е и главна причина за появата на хемороиди. В повечето случаи проблемът е временен и обикновено отшумява след 3-5 седмици. За справяне с този дискомфорт в следродилния период се препоръчва храна, богата на растителна целулоза, както и лечебна физкултура, сутрешна гимнастика и 2-3 пъти дневно по 15 минути лежане в хоризонтално положение с повдигнат таз. Тези мерки подобряват функциите на дебелото черво, повишават мускулния тонус в областта на ануса и на коремната стена и намаляват застойните процеси в кръвоносните съдове на органите в малкия таз.

Гърдите

Най-големи промени след раждането претърпяват млечните жлези. Още през бременността те се подготвят за образуването на мляко. В първите дни след раждането се отделя само коластра - уникална субстанция, даваща всичко необходимо на бебето. 72 часа по-късно тя бива заменена от преходно мляко, а около 7-10 дни по-късно и от зряла кърма. Ако имаш проблем с кърменето можеш да се обърнеш към консултант по кърмене.

Задължителни консултации! За съжаление, в следродилния период могат да възникнат ситуации, налагащи консултация с лекар. В първата седмица след раждането мери температурата си, тъй като почти всички възможни усложнения се проявяват с повишена температура.

Ендометритът - възпаление на матката, е един от най-често срещаните проблеми, който започва с повишена температура 38-38,5 градуса. За да не се стигне до усложнения е нужна незабавна консултация със специалист, който ще направи ултразвуково изследване и ще назначи нужните медикаменти. Маститът също е често срещан проблем. Това е инфекция на тъканта на млечната жлеза, предизвикваща болка, подуване, зачервяване и повишена температура.

Нужно е да знаеш...

За твое спокойствие и сигурност, че всичко е наред, добре е в края на първия месец след раждането да посетиш своя гинеколог за рутинен преглед.

Консултант: д-р Людмила Лазарова, началник отделение Акушерство и високо-рискова бременност, „Токуда Болница София“, София