Вътреутробните инфекции

• от

Понякога безметежните девет месеца се прекъсват от неочаквани проблеми. Вътреутробните инфекции не винаги се улавят, но могат да създадат сериозни проблеми.

Понякога безметежните девет месеца се прекъсват от неочаквани проблеми. Вътреутробните инфекции не винаги се улавят, но могат да създадат сериозни проблеми.

Става въпрос за инфекциите, които майката предава на детето или с които то се заразява от нея при раждането. Факторите, които предполагат развитие на такава инфекция са ралзични – от хронични заболявания на майката (най-вече пикочо-половата система), до професионални вреди, стрес, вредни навици, неправилно хранене, кръвопреливане и други.


Причина за вътреутробна инфекция може да са и вируси, например херпес, цитомегалия, грип или шарка), бактерии (стрептококи, хламидии и други), гъбички или пък токсоплазмоза. Особено опасни са инфекциите от така наречения TORCH-комплекс – група вирусни и бактериални инфекции, undefinedкоито имат сходни клинични проявления и предизвикват сериозни увреждания у бебето, осовно в централната нервна система. Абревиетурата се разчита по следния начин: Т — Toxoplasmosis (токсоплазмоза); О — Others (други инфекциозни заболявания, обикновено сифилис, хламидии, ентеровирусни инфекции, хепатит А и В, листериоза, паротит и други; R — Rubella (рубеола); С — Citomegalia (цитомегаловирусна инфекция); Н — Herpes Symplex (херпес сиплекс).

По време на бременност опасните инфекции попадат в плода по кръвен път, което води до хронична плацентарна недостатъчност – токсикоза, преносена бременност и други проблеми. Решаващо значение има периода в който е настъпила инфекцията, това се отразява и на понататъчното протичане на бременността.

Между 3 и 12 седмица от бременнстта подобна инфекция може да доведе до спонтанен аборт или до появата на проблеми в развитието на плода.

Ако заразяването е между 11 и 28 седмица се получава задържане на вътреутробното развитие на плода, детето се ражда с поднормено тегло.

При заразяване на по-късен етап от бременността инфекцията може да порази някои от вече оформените органи на детето, като най-уязвима е централната нервна система. Нерядко се получават проблеми със сърцето, белите дробове и бъбреците.

Вътреутробните инфекции могат да доведат до преждевременно раждане. Наличието на болна майка обаче не означава автоматично и заразено бебе. Става въпрос за малък процент от болните бременни, при които инфекцията се предава и на бебето.
Заразяването може да стане и по време на самото раждане, например при поглъщане от бебето на инфектирани околоплодни води или чрез съдържимото по родовия път.

Всеки случай е различен, основния фактор е имунитета на мама, както и в коя седмица от бременността е заразена тя. Ако бебето се е заразило много преди раждането, то целия инфекциозен процес е протекъл вътреутробно и детето може да се роди здраво, но с ниско тегло. За съжаление са възможни и по-сериозни последствия, например нарушено развитие на някои органи, тъкани, появата на кисти в главния мозък. Ако контактът с инфекцията се е получил близо до термина, то детето ще се появи на бял свят с инфекция, която преминава под вид на пневмония, ентероколит менингит или друга.

Диагностиката на вътреутробните инфекции е затруднена поради отсъствието на конкретни клинични прояви. Повечето инфекции се засичат по забавеното развитие на плода в утробата, при дихателни или сърдечно съдови проблеми. Нужно е редовно да си правиundefinedш изследванията на кръвта и урината, за да се следят всички важни показатели. Пълни изследвания се правят и на новороденото още в родилния дом. Биохимичния анлиз на кръвта, ултразвуковото изследване на главния мозък, органите и понякога дори рентгена помагат за правилно поставената диагноза на бебето.

Обикновено лекарите предписват антибактериални, противовирусни препрарати, както и имуностимуланти и общоукрепващи средства. Най-добрата защита е профилактиката. Здравословното хранене гарантира висок имунитет за теб и детето. Менюто ти трябва да съдържа много пресни плодов и зеленчуци, сурови ядки, семена, кълнове, пълнозърнести продукти, добавки от водорасли и коластра. Забранени са всички полуфабрикати, пържени, мазни храни, газирани наптики, сокчета в кутии, изобщо всякаква изкуствена храна. Здравословният режим включва и много движение и разходки на чист въздух, спорт и емоционален баланс. Спокойствието е ключово за защитата на здравето. Стресът и емоционалният дисбаланс отварят вратата на болестите и проблемите.