Вторият баща

• от

Момента на раздяла между родителите е изключително тежък за децата. А когато в семейството влиза втори баща, положението става още по-сложно.

 втори бащаМомента на раздяла между родителите е изключително тежък за децата. А когато в семейството влиза втори баща, положението става още по-сложно.

Децата са изключително чувствителни същества, те регистрират всяка промяна и реагират своеобразно, дори когато ти не го забелязваш. Неизбежно между двама възрастни се получават проблеми, понякога те са непреодолими и водят до раздяла.

Когато става въпрос за семейство с деца обаче, положението е малко по-сложно. Ако си се разделила с бащата на децата си и вече имаш нов постоянен партньор, който искаш да въведеш в семейството, ще трябва на първо място да се съобразиш с крехката детска психика и да направиш прехода максимално гладък.

Отсъствието на бащата от семейството е повод за стрес у децата. Той може да има различни проявления, не само на емоционално и психическо ниво, а и на физическо. Някои започват да се разболяват по-често, други се затварят в себе си, трети се променят, проявяват агресия или стават пасивни.

Задължително условие за минимизиране на стреса е ти и баща им да сте в нормални отношения и в никакъв случай да не вдигате скандали по между си, особено пред децата. Не говори негативно за баща им пред мъниците. Показвай уважение, за да получиш и ти уважение от тях, за да се научат на коректни взаимоотношения, независимо, че ти може да се чувстваш наранена от разпада на връзката ви.

Друго важно условие за лесното приемане на пастрока е децата да могат свободно да виждат своя баща. Не им забранявай това, за да може да не чувстват липсата му толкова рязко и да не възприемат новия ти партньор негативно.

Когато намериш нов партньор, не бързай да го представиш на децата си. Изчакай, докато връзката ви стане сериозна и докато не си убедена, че той приема и децата ти на сериозно. Запознанството им с него е удачно да стане на празник, така че да не е шоково. Ако сте решили да живеете заедно, дай време на децата да свикнат с него, а не веднага да го приемаш у дома. Усилия ще трябва да положи и той.
Любовта и търпението в случая вървят ръка за ръка. Той ще трябва да се постарае да вникне в характера на децата и да подходи към тях индивидуално, а не просто като новия познат у дома с подаръците.

Подаръците и изненадите не са излишни, но не бива да са основния арсенал на пастрока. В противен случай децата ти просто ще го рекетират за нови и нови изненади в замяна на приемане и добро отношение.

Доброто отношение ще се гради бавно, доверието също. Новият мъж в семейството може да го извоюва, стига да не смята, че ще заеме мястото на истинския баща. Освен разбира се в случаите, когато първият е починал или се е отказал от тях и не иска да ги вижда.

Първата среща между новият мъж и децата може да е на празник или на приятелска сбирка, когато присъстват и други познати на децата и общи приятели. Така комуникацията ще е улеснена, а те ще видят, че и техните близки приемат новия човек.

Не страдай ако виждаш, че новият ти партньор обича най-вече теб и по-малко децата, това е съвсем нормално в началото. Дай му време, за да свикне и той със ситуацията. Постепенно нещата ще намерят правилното си място. Нужно е време, за да може и у него да се зародят бащински чувства.

Избягвай да сравняваш бившия и настоящия. Това е безсмислено и може да си навлечеш само негативни емоции, които да прехвърлиш върху децата. Те много добре усещат твоите нагласи и лесно могат да насочат гнева си срещу пастрока.

Друг важен момент в новата ситуация е, когато децата виждат, че ти изпитваш силни чувства към новия човек. Тогава, особено ако са по-малки, те могат да решат, че ти вече не ги обичаш със същата сила. Важно е да им изясниш, че независимо от промяната, те са най-ценните същества за теб и любовта ти към тях остава непроменена. Показвай им го редовно, така както и преди.
В същото време не им спестявай критика, само защото ситуацията е сложна. Бъди справедлива с тях, но не спирай да им показваш, колко много ги обичаш.

Създай нови семейни традиции, които да сплотяват членовете на семейството с новия ти партньор. Измислете си свой празник, изберете ден от седмицата, когато всички заедно прекарвате няколко часа в забавления. Или ходете редовно сред природата заедно, играйте, рисувайте, творете.

 

undefined

Творческите занимания са прекрасен отдушник за натрупаното напрежение. Деца и възрастни, можете заедно да творите, като работите с глина, рисувате, апликирате или каквото решите, че се харесва на мъниците. Нека в заниманията участва и настоящия ти партньор.

Към кандидат пастрока
Не бива да забравяш, че майката смята децата си за част от себе си. И ако обичаш нея, но не понасяш мъниците, връзката ти е обречена на провал.
Не се опитвай да заемеш мястото на бащата. Те си имат такъв, ти имаш свое уникално място, отстоявай го, вместо да се опитваш да бъдеш друг.
Не приемай враждебното и осъдително отношение на децата като лична нападка. Имай предвид, че те изживяват голям стрес и имат нужда от време, за да свикнат и още повече да те опознаят.
Не храни илюзии, че детето ще ти се хвърли на врата, само защото си усмихнат и носиш подаръци. Доверието се гради бавно, ще ти е нужно време, но с любов и търпение всичко се постига.