На снимката: Човешки ембрион на 6 седмици
Един малък живот вече расте в теб. През този месец той ще претърпи невероятни промени и само за четири седмици ще порасне с повече от два сантиметра.. Започнала си да използваш банята по-дълго от обикновено? Дрехите са се изпънали около талията и гърдите ти, а повече от всичко искаш да спиш? Е, добре дошла във втория месец от бременност.
ТИ през втория месец
Дребните неразположения са невероятно упорити! Продължава да ти се гади и се чувстваш ужасно уморена. Това означава само едно: организмът ти реагира правилно и бременността се развива нормално.
Хормоните също не ти дават мира. Тяхна е вината за по-честите смени в настроенията ти - ту си тъжна, ту раздразнителна.
Почивай повече, прави разходки на свеж въздух и леки упражнения, хапвай, когато се почувстваш гладна, но избягвай богатите на холестерол храни.
В този период започват вагиналните течения, които могат да продължат през цялата бременност.
Не се тревожи (по всяка вероятност това способ на организма да се защити от инфекции), но задължително се консултирай с лекаря си, който ще прецени дали се налагат допълнителни изследвания.
Хората около теб вече забелязват аурата на бременността, която те кара да цъфтиш, и която е предизвикана от ръста на ендогенните вещества (вследствие хормоналните промени).
Теглото ти се е повишило? Не изпадай в паника. Увеличаването му през бременността има две цели: да храни развиващия се плод и да се създаде резерв за периода на кърмене на детето.
Хранене през втория месец
Отвращението на някои жени към храната отслабва и изчезва едва в четвъртия месец от бременността. Други пък започват да изпитват силно влечение към специфични вещества: глина, пепел, нишесте. Това може да е белег за недостиг на различни вещества в организма (особено на желязо). Сподели го с гинеколога си.
В началото на бременността организмът произвежда голямо количество прогестерон и естроген, които способстват разтягането на гладките мускули на хранопровода. В резултат храната започва да минава бавно, да се задържа в хранопровода и да предизвиква разстройство в храносмилането. Това е полезно за детето, тъй като позволява по-добре да се абсорбират хранителните вещества и да проникнат в кръвта и при плода. За да намалиш дискомфорта обаче, изключи от менюто си пържените, мазни и пикантни храни, яж по малко и начесто и избягвай консумирането на газирани напитки.
НЕРОДЕНОТО БЕБЕ през втория месец
През този месец нероденото започва да расте изключително бързо (за четири седмици от 5 милиметра то ще стане цели 30 милиметра и ще тежи 10 грама) и да придобива човешки форми. Ето защо всяко влияние върху зародиша – от алкохол, цигари, наркотици и медикаменти, може да има продължително и отрицателно въздействие.
Главата на бебето увеличава размерите си и започва да се развива доста побързо от останалите части на малкото тяло. Причината за това е, че мозъкът претърпява невероятни промени и се развива така, че да може да регулира сърдечния ритъм, циркулацията на кръвта и останалите жизнено важни функции.
Очите и ушите придобиват по-видими очертания. Постепенно започват да се развиват зачатъци на черен дроб, панкреас, бели дробове и стомах.
Миниатюрните длани все повече се развиват и започват да формират пръстите.
Крачетата започват да растат, повяват се коленете и отделните пръсти. Торсът и вратът също се развиват.
ЖЕНСКА КОНСУЛТАЦИЯ през втория месец
Консултирай се с гинеколога си за възможността да направиш хорион биопсия (след 8-10 г. с.). Това е изследване, чрез което на поранен етап се диагностицират вродени дефекти и генетични заболявания на плода.
Изследването се препоръчва при жени на възраст над 35 години, при предишно дете с генетично заболяване и при доказано носителство на хромозомна аномалия при някой от родителите. При хорион биопсията през естествения родов път или през коремната стена се взимат клетки от структурата - предшественик на плацентата.
Процедурата не е болезнена и не носи рискове за бременната.
Към края на 5 г. с. може да се видят на ултразвук ударите на сърцето на бебето.
Незабавно се обади на гинеколога си при...
... вагинално течение с жълтеникав или кафеникав цвят (кървенисто).
... болки в долната част на корема, съпроводени от кръвотечение, гадене или повръщане.
... болки и парене при уриниране, втрисане, болки в гърба и температура над 38 градуса.
... тежко главоболие, съпроводено от подуване на очите и лицето.
ИДЕЯ НАЗАЕМ
Сега е идеалният момент да започнеш да си водиш дневник на бременността. Записвай всяка мисъл, сълза или усмивка, които си преживяла през деня, залепяй свои снимки или картинки от списания, които са те накарали да се усмихнеш. Това ще те разтовари, а след години ще връща отново усмивката ти всеки път, когато разлиствайки дневника се върнеш назад в спомените си:).
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.