Всеки 12-ти човек по света е носител на вируса на хепатит без да подозира, сочи статистиката. Голяма част от болните не знаят, че са болни поради безсимптомното протичане и разбират за това съвсем случайно.
Вирусните хепатити са едни от най-често срещаните инфекциозни заболявания и продължават да бъдат актуален проблем в медицината. Венозната злоупотреба с наркотични вещества, половото предаване на вирусен хепатит В и С, налагането на нови диагностични методи в клиничната практика, навлизането на нови медикаменти в лечението и ваксини за профилактика, откриват нови перспективи по отношение клиничното познание и поведение при тези пациенти.
Хепатит B, наричан още "тихият убиец", е заболяване на черния дроб, което протича остро и хронично. Клиничните данни на хоспитализираните пациенти у нас показват, че най-често боледуващи от остър вирусен хепатит В са хората между 18 и 29 години, а след тях са тези между 30 и 39 години. Това заболяване протича в средно тежки и тежки форми, с риск от усложнения (до смъртни случаи) и хронифицирани на заболяването в границите между 5 – 7 %. Веднъж станал хроничен, хепатит В е нелечим до края на живота. Разпространява се предимно по кръвен път - кръвни манипулации, споделени игли при наркозависими, кръвопреливане; по полов път; при раждане от заразена майка на новородено. Болестта убива над 1 милион човека годишно. По света има над 350 милиона хронично болни, а около 2 милиарда са го преболедували.
Приблизително 70 % от инфектираните с вируса на хепатит С развиват хроничен хепатит C. Разпространява се чрез инфектирана кръв - чрез кръвни манипулации, кръвопреливане, споделяне на игли при наркозависими, стоматологични интервенции, татуиране, акупунктура, хемодиализа, в редки случаи и при полов контакт (около 1%). По света има над 170 милиона болни.
При риск от хронифициране на вирусните хепатити В и С се започва навременна противовирусна терапия в гастроентерологични клиники, която е изградена на базата на Национални консенсуси на Българското дружество по гастроентерология и на Българското дружество по инфекциозни болести, които са в пълен синхрон с Европейските консенсуси за наблюдение и лечение на тези заболявания.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.