Вроден порок на сърцето при малките деца

• от

Размерът му е колкото лешник при новородените, а правилното му развитие може да се определи само с една дума – живот. Вроденият порок на сърцето (ВПС) е следствие от неправилно формиране на самия орган или на големите кръвоносни съдове около него при вътреутробното развитие на бебето.
Вроден порок на сърцето при малките деца

Вроден порок на сърцето при малките деца

Размерът му е колкото лешник при новородените, а правилното му развитие може да се определи само с една дума – живот. Вроденият порок на сърцето (ВПС) е следствие от неправилно формиране на самия орган или на големите кръвоносни съдове около него при вътреутробното развитие на бебето.

  • Той се открива в 50-60% от случаите след раждането през първия месец от живота на детето.
  • 1 на 100 деца се ражда с порок на сърцето.При по-голямата част от децата не могат да се определят точните причини за възникването на вродения порок на сърцето.
  • Повече от 60 % от всички сърдечни операции в света се извършват във възрастта до 1 година.

Какви са причините

Вродените пороци възникват при формирането на сърдечно-съдовата система на плода. Критичен е моментът, в който майката все още не знае за бременността си, от 10-ия до 40-ия ден от живота на ембриона. Тогава се появяват най-тежките пороци. Много често те са резултат от вирусни заболявания, през които преминава бременната през първите три месеца, както и вирусите, които могат да проникнат през формиращата се плацента (рубеола, варицела). Излагането на вредности в професионалната среда (работа с химикали, облъчване), лошата екологична обстановка, употребата на алкохол и наркотици в ранни срокове на бременността са сред основните причини за възникване на проблема.

Хромозомните аномалии, генетичните заболявания и неизвестни (идиопатични) фактори също оказват голямо влияние за патологии в органогенезата на сърцето. При около 3% от всички деца с вродени сърдечни заболявания се откриват хромозомни изменения. Най-често това е синдромът на Даун. При около половината от децата с тази аномалия има вродена сърдечна болест.

Най-добрият момент за фетална ехокардиография – пренатална ехографска диагностика за структурни и функционални аномалии на сърцето е 16-20 г. с.

Кога най-рано може да се открие ВПС

В края на първия триместър на бременността сърцето на плода вече е формирано, а към 16-20-а седмица с помощта на УЗИ е възможно да се определи има ли и колко тежък е порокът. При следващите наблюдения диагнозата се поставя окончателно. Кръвообращението на плода функционира по такъв начин, че повечето пороци не влияят на развитието на детето в утробата. Диагностицирането обаче е важно, защото може да се реши навреме как трябва да протече раждането на едно бебе с такъв проблем. Най-често в такива случаи се препоръчва секцио, защото е по-щадящо за сърцето малкото. Освен това неонатологичният екип е подготвен за появата на такова бебе, което може да се нуждае от по-специални интензивни грижи след появата си на бял свят, а в особено тежки случаи би могло да се помисли отрано и за операция. При подозрение за ВПС още след раждането детето бързо се насочва към кардиолог. Там се анализират различни признаци, характерни за дефектите на сърцето. Определят се основните нарушения в кръвообращението, анатомията на порока, степента на усложненията, които произтичат от него, и възможностите за лечение според възрастта и общото състояние на детето.

Видове вродени сърдечни пороци и лечение

В повечето случаи това са заболявания, които засягат предимно структурата на сърцето и големите артерии и вени, които излизат от него. Към тези аномалии се включват неразвитие или погрешно развитие на части от сърцето, погрешно свързване на тези части, както и различна степен на стесняване или допълнително разширение на сърдечните клапи и съдове. Тези малформации могат да бъдат разделени допълнително на такива, при които има размесване на кръвта в кухините на сърцето, или такива, при които сърцето трябва да преодолява различни препятствия при изтласкване на кръвта. Едни от най-често срещаните и най-драматично протичащите са сърдечните пороци, при които има размесване на кръвта, бедна на кислород, с тази, която вече е обогатена с него.

Децата се раждат със син цвят и много често изискват спешна хирургична или кардиологична интервенция. Около 30% от всички вродени сърдечни пороци се нуждаят от някакъв вид оперативно лечение във възрастта до 30 дни. Най-леки са операциите с използване на ендоскопска техника, които не изискват включването на детето към апарат за изкуствено кръвообращение.

Ако бебето не може в момента да понесе подобна намеса, се предписват различни лекарства, които да нормализират работата на сърцето. Развитието на модерната детска кардиология и особено на сърдечната хирургия радикално промени прогнозата за децата с ВПС, при които има висока смъртност. Огромната част от тях могат и се лекуват успешно и над 85% достигат възраст над 18 години. Основната цел на сърдечната хирургия в областта на вродените сърдечни малформации е лечението да бъде извършено в ранна възраст и по възможност с една оперативна намеса.

Какви са симптомите за ВПС

Симптомите зависят от тежестта на сърдечните дефекти и вида на порока. Някои деца нямат симптоми, докато при други може да се развие недостиг на въздух, синьо оцветяване на кожата поради ниските нива на кислород в кръвта; гръдна болка; припадъци; шум на сърцето; лош апетит или нарушения в растежа, високо кръвно налягане. ВПС може да остане неоткрит в продължение на десетилетия, заради възможностите на организма на детето да компенсира нарушенията и да задейства адаптивните си резервни възможности.

Консултант: д-р Анатолий Дуковски, акушер-гинеколог, гл.ас., СБАЛАГ „Майчин дом“