Време за гърне

• от

Търпението и чувството ти за хумор са основните ти съюзници в мисията „Раздяла с пелените“. Каквито и истории да си чувала до сега, твоята със сигурност ще бъде уникална.

Търпението и чувството ти за хумор са основните ти съюзници в мисията „Раздяла с пелените“. Каквито и истории да си чувала до сега, твоята със сигурност ще бъде уникална. Все пак има някои важни неща, които трябва да знаеш, преди да стартираш тренировките с гърнето.

Кога да започнеш с гърнето?

Между 18-тия и 24-тия месец повечето деца у нас изоставят пелените и започват да ходят на гърне, като известно време след това продължават да спят с тях. В зависимост от индивидуалните особености на бебето това може да се случи и 2-3 месеца по-рано или по-късно. Обикновено в този период мъниците започват и да говорят. Способни са да кажат „пиш“ и „ако“, а ти можеш да им обясниш какви са функциите на гърне то. Пак в тази възраст децата остават сухи за повече от 2-3 часа и се научават да свалят и вдигат сами гащичките си. Всичко това е основание да направиш своя план за действие, като съобразиш тактиката си с индивидуалността на детето.

С търпение, без настойчиво приканване към гърнето

С този метод можеш да започнеш още след 18-тия месец, като следиш за сигнали (като описаните по-горе), че детето е готово. Вероятно в този период то вече ще проявява интерес към това, което големите правят в тоалетната, и ще иска да подражава на тях. Сега е моментът там да се появи и негово то гърне, което да приканва мъника да се впусне в ново приключение. Не насилвай детето да пишка или ака веднага на новото място, ако то само не прояви желание. Подкрепяй го и го хвали, ако реши да използва по предназначение гърнето.

С точен план и по график

Постави си срок, за който да оставите пелените, и направи график за ежедневното използване на гърнето в определени часове, които са съобразени с досегашните навици на детето да ходи по голяма и малка нужда. Ако трябва, си вземи отпуска и остани с малкото цял ден, за да си сигурна, че графикът се спазва и детето се поставя на гърне в нужните интервали и очакваните моменти.
Опитай се в същото време да го накараш да разпознава усещанията малко преди „нещото“ да се случи. Ако си стриктна в намеренията си, няма начин след заложения период от седмица-две успехът да не е налице или поне ще бъдете много близо до него.

Време за гърне Без пелени, направо с гащи

Този метод е свързан с най-рязка смяна на правилата, защото се предполага директно да замениш пелените с гащи. Този подход е много подходящ, когато съвпадне с летния период и детето има нужда от съвсем малко дрехи, а за теб няма да е проблем да переш дори по десетина гащички на ден. Детето ще се чувства по-мотивирано да пази новото си бельо, ако то е с атрактивни картинки и любими герои. Остава да обедините усилията си, за да го опазите чисто. От теб се искат устойчивост за почистването на поразиите, които в началото са неизбежни, и спокойствие.

С награди и похвали

Този метод е свързан с постоянно стимулиране на детето – материално или морално, за успешно представяне при използването на гърнето. Насърчава нето може да бъде с подаръци, като малки забавни за стикери, бонбонки, малки книжки или бурно възхищение и похвали. Кой вариант ще избереш, зависи от нагласата на малкото и твоите възможности. Този подход за справяне с пелените може да се съчетае с някои от останалите или просто да бъде тяхно допълнение в дадена фаза на тренировката.

Не започвай с махане на пелените:

  • ако малкото е болно или още се възстановява от боледуване;
  • преживяло е стрес от раздяла (мама е тръгнала на работа или то е изпратено в ясла);
  • ако е под 2 г. и категорично не приема гърнето (просто изчакай, още не е готово);
  • ако точно сега се е появило по-малко братче или сестриче;
  • настъпват други промени в семейството или дома, които детето все още преживява.

Вижте още за: гърне