Ако този сезон си запланувала опити за бебе, прочети нашите съвети за здравословна подготовка. И дано през идващата зима гушкаш пеленаче!
Какво се случва в твоето тяло?
Теоретично всеки месец твоето тяло се подготвя физически за евентуално забременяване. В единия от яйчниците (те се редуват) започват процеси на образуване на няколко фоликула, но само един от тях отделя яйцеклетка. Именно процесът на пукане на фоликул в яйчника на жената и освобождаването на яйцеклетка, годна за оплождане, се нарича овулация.
Пътят на яйцеклетката продължава по маточните тръби. „Пътешествието” й до матката трае около седмица, но оплождане е възможно единствено в първата една-трета от тръбите. Там яйцеклетката остава средно около 48 часа. Ако през този период тя не „срещне” сперматозоид, продължава нататък. Като достигне до матката по хормонален път се предизвиква лющене на горния слой на лигавицата на матката и това дава началото на менструацията.
Чудото на зачеването
Всеки месец имаш около 5 „щастливи дни” за опити за бебе :). Така че шансовете ти за забременяване не са никак малки. Макар яйцеклетката да е годна за оплождане от 12 до максимум 72 часа (средно 48 часа), времето се удължава благодарение на сперматозоидите. Те могат да оцелеят в тялото на жената до 2, дори до 3 дни след сексуален акт. А това означава, че дори с партньора ти да сте имали полов акт 2 дни преди овулацията, неговите сперматозоиди имат шанса да дочакат яйцеклетката. Ако се осъществи оплождане, под въздействието на редица хормони, след около седмица яйцеклетката се вгнездва в лигавицата на матката и започва развитието на ембриона.
Дали съм в овулация?
Правилото е, че при редовен менструален цикъл овулацията настъпва 14 дни преди предстоящата менструация. Това означава, че при 28-дневен цикъл, овулацията ще настъпи на 14-тия ден, при 30-дневен цикъл – на 16-тия ден, а при 21-дневен цикъл – на 7-мия ден.
Нагледно ако на 1 май е първият ден на твоята менструация (с цикъл 28 дни), „щастливите дни” за опити за бебе ще бъдат от 12 до 16 май. Ако цикълът ти обаче е само 21 дни, овулацията може да настъпи веднага след приключването на менструацията.
Физически признаците за настъпване на овулация могат да бъдат болки в яйчниците, напрежение в областта на гърдите, увеличен влагалищен секрет, дори леко кървене. Добре е да знаеш, че овулацията може да се измести при смяна на климата, пътуване, емоционален стрес, настинки прием на лекарства!
Тестове за овулация?
Има различни методи, с които можеш да определиш кога настъпва овулация в твоя организъм. Най-добре е да комбинираш поне два от тях.
- Календарен метод. Използва се успешно, когато цикълът ти е съвсем точен. Дава приблизителна представа кога са подходящите дни за зачеване.
- Температурен метод. При 28-дневен цикъл на 14-тия ден има внезапно понижаване на температурата. Това е моментът на овулацията. На следващия ден температурата започва да се повишава, като след два дни става над 37 градуса. Овулацията става в трите дни, които предшестват повишаването. За да е ефикасен методът, е необходимо поне 2-3 месеца да измерваш всекидневно (анално) температурата си сутрин, в един и същи час, преди ставане от леглото.
- Лентичкови тестове. Лентички хартия, които реагират на рязкото покачване на лутеинизиращия хормон (LH). Това е хормонът, който се отделя при спукването на фоликула и води до отделянето на зрялата яйцеклетка. Често се налага употреба на минимум 10 лентички, за да се засече този пик на LH хормона. Вероятността за зачеване е най-голяма 1-2 дни след установяването на LH максимума.
- Слюнчест метод. Не толкова популярен, но много удобен метод. Отчита с помощта на малък микроскоп покачването на нивото на хормона естроген в слюнката. Този хормон нараства значително 2-3 дни дни преди овулацията и достига пикови нива в самия ден на овулацията. Чрез увеличено изображение на слюнката се виждат типичните „папратови” форми, които ясно показват, че е дошло времето за опити за бебе.
Твоята здравословна подготовка за бебе
Приемай фолиева киселина!
Приемът на фолиева киселина 2-3 месеца преди зачеването, както и по време на първия триместър от бременността намалява с до 70% случаите на малформации на невралната тръба. Дневното количество е 400 мг. Можеш да избереш подходящ за бременни препарат. А също така да разнообразиш менюто си с продукти като боб, леща, грах, пълнозърнест хляб, броколи, спанак, портокали, говеждо месо.
Намали драстично питиетата!
Алкохолът понижава плодовитостта както при мъжете, така и при жените. Ограничи твърдия алкохол. Можеш да си позволиш чаша вино или бира за един ден, но нека поне 3-4 дни през седмицата да са без алкохол.
Внимавай с кофеина!
Ако пиеш повече от 3 кафета на ден, сега е моментът да ги намалиш до максимум 2 чаши дневно. Счита се, че приемът на кофеин над 300 мг на ден може да доведе до трудности при забременяването, да увеличи риска от спонтанен аборт и да окаже влияние върху рожденото тегло на бебето. Не забравяй, че освен в кафето, кофеин се съдържа в шоколада, какаото, черния чай, безалкохолните напитки, както и състава на някои медикаменти.
Забрави цигарите!
Изследвания показват, че при пушачките (дори само при пасивно пушене) шансът за забременяване намалява с 10%. Така че опитите за бебе са добър повод да се опитате заедно с твоя партньор да спрете цигарите.
Хапвай разумно!
Ако често си похапваш сладки неща, опитай да ги замениш с по-здравословни снаксове като пресни и сушени плодове, ядки, пълнозърнести закуски. Хапвай също така риба и млечни продукти.
Консултант: Таня Тимева, Медицински директор на САГБАЛ „Д-р Щерев”, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.