Броени дни до един от най-хубавите празници в годината – Коледа! И ако се чудиш кой е най-добрият начин да се справиш със суматохата около подготовката, то ние сме категорични – време е за коледен план. Само с една добре органзизирана програма и методичното й изпълнение, ще съумееш да избегнеш стреса и хаоса и да направиш предстоящата Коледа перфектна!
Мечтаеш ли си за уютна и празнична коледна атмосфера в компанията на най-близките си роднини и приятели? За дом изпълнен с аромат на курабийки, портокали и канела, и огряван от светлините на украсената елха? Вероятно вече си визуализирала тези картини в съзнанието си и усещаш паниката да лази по гръбнака ти. Паниката, че настоящият битов хаос ще осуети намеренията ти. Изготвянето на коледен план ще ти помогне да се справиш бързо със сезонните задължения и ще ти остави достатъчно време и енергия да посрещнеш празниците подобаващо.
Единственият начин да овладееш ситуацията около коледната подготовка, е да пристъпиш към действие. А за целта ти е необходим ефективен коледен план в няколко прости стъпки. Поставяй си малки задачки за изпълнение всеки ден, а за уикенда остави по-мащабните. Така ще усещаш, че държиш контрола над ситуацията и ще имаш ясна перспектива за работата, която трябва да свършиш до Коледа.
Направи списък.
Запиши на лист хартия, систематично, спретнато и подробно, какво трябва да се направи. Предварителното планиране ще ти спести време, пари и нерви. Освен това така ще осъзнаеш как можеш да групираш задълженията или в каква последователност трябва да се изпълнят. Направи и списък с необходимите покупки. За свое улеснение ги разпредели в няколко графи – например, плодове и зеленчуци, основни, украса, напитки и т.н. Ако се налага, обозначи срещу всяка задача денят, в който смяташ, че ще е възможно да я изпълниш или името на човека, който ще го направи.
Подготви кухнята.
Изчисти хладилника и фризера и освободи пространство за новите продукти, които ще купиш. Сортирай подправките, подреди рецептите, които ще използваш, провери дали имаш всичко необходимо за приготвянето на предвиденото меню.
Изчисти дома.
Прибери, поне за момента, някои от ежедневните си вещи, за да направиш място за празничната украса. В противен случай рискуваш да превърнеш жилището си в безвкусно претрупано. Извади празничните покривки, салфетки и свещи в традиционните за празника цветове. Изпери завесите и ги привържи с подходящи панделки. Разчисти гардероба и закачалките в антрето, за да има къде гостите да оставят палтата и обувките си. Ако някои от тях ще остават да преспят, предвиди чисти кърпи и спално бельо.
Коледна украса с шишарки - 55 идеи>>>
Украси.
В западните държави коледният дух витае по улиците и в домовете още от началото на ноември. У нас, по традиция коледната украса се прави непосредствено преди празника. Това обаче не означава, че до тогава жилището ти трябва да е стерилно и лишено от всякакъв коледен декор. Прoвери състоянието на декоративните елементи и отдели тези, които можеш да използваш и сега. Набери или купи борови клонки, разпръсни свещи и атрактивни коледни елементи. Закачи венец на вратата и коледни лампички по корнизите. Помоли близките си за помощ. Така не само ги включваш в процеса на подготовка, но и заздравяваш връзката помежду ви.
Не бъди перфекционист.
Ако започнеш фанатично да издирваш сапунчета с коледни мотиви за банята, бъди сигурна, че си обречена. Достатъчен е по един декоративен акцент за всяка стая – така или иначе трапезата ще бъде основният сборен пункт.
Портокалов декор за празниците - 46 ИДЕИ>>>
Акцентирай върху празничната маса.
Пищната и богато украсена трапеза ще придаде 50 % от коледната атмосфера на дома ти. Затова не пести средства и време за нея. Можеш да постигнеш стил и уют с най-обикновени вещи – купа с плодове, свещници, панделки и шишарки, ароматни аксеосари. Извади най-хубавите прибори и аранжирай с въображение.
Определи бюджет.
Обсъди с половинката си какви финансови средства можете да отделите за подготовката на празника, за подаръци, за странични мероприятия. Ако не можете да си позволите разточителство, то се погрижете за най-необходимото, а подаръци вземете само за децата.
31 приказни медени къщички>>>
Обмисли менюто и гостите.
Поне 2 седмици предварително трябва да разполагаш с план за менюто и организацията на обяда или вечерята, които си предвидила. Прецени дали в жилището ти има достатъчно място за всички, дали ще успееш да сготвиш ястията навреме и ако не, помоли близките си да донесат по нещо определено за трапезата. За десерта можеш да се довериш на търговската мрежа – изборът е толкова голям, че със сигурност ще се намери нещо за всеки вкус.
Занижи очакванията си.
Големите очаквания означават допълнително напрежение по отношение на тяхното реализиране. А това от своя страна е сериозна заплаха за перфектната Коледа, която планираш. Приемеш ли, че по-малкото също е достатъчно чудесно, ще можеш да се наслаждаваш пълноценно на хубавите моменти и на онези, които не си планирала. Отпусни се и осъзнай, че любимите ти хора ще те обичат по същия начин, дори и да не изтъркаш фугите на пода с четка за зъби.
Запомни, най-важното при посрещане на Коледа са не парите, които си похарчила за подготовката, онова, което си дала или получила и колко перфектен изглежда домът ти. Важни са собственото ти удовлетворение от празника и пълноценно прекараното време с близките.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.