Често се случва майки и татковци да въздишат тъжно и да отбелязват колко много шарени играчки имат днешните деца, за разлика от някога.
Наистина, днес човек трудно може да си представи детство без всевъзможните пластмасови шарении, които се предлагат по магазините, изобилстват в детските центрове и по площадките.
Но дали тези удоволствия са безопасни и каква е истинската им цена, която плащат и децата?
Всъщност не бива да забравяме, че пластмасовите забавления са продукт на химическата промишленост. А тя е основен причинител на алергии, хронични болести, промени в поведението, а за замърсяването на околната среда може да се напише отделна тема.
Високата цена не гарантира качество и безопасност, а хубавият дизайн и наситените цветове не са равни на смислени и развиващи занимания.
Опасно за здравето
Колко пъти сме чували за внезапно проявени алергични реакции, за обриви по кожата, кашлица и кихане сякаш от нищото. Често лекарите не откриват причинителя, дори след много изследвания. Родителите започват да спазват невероятна хигиена, следят и ограничават храни, махат домашни животни, но проблемът продължава. За жалост провокаторът се крие в пластмасовите и плюшени “приятели” на детето. Много често то си избира любими играчки, с които понякога се приспива. Много от предлаганите на пазара пластмасови продукти имат високо съдържание на фенол. Често фенолите, фомралдехида и дори соли на тежки метали се включват в състава на пластмасовите забавления.
Основният производител на подобни отрови е Китай. Въпреки забраните и законите на Евросъюза, у нас има огромно количество нелегален внос. А целият внос от Китай е под покровителството на няколко фирми и често товарите минават с фиктивни документи. Така че да се разчита на покрити европейски норми е меко казано безсмислено. Това обаче не е проблем само в България. Из цяла Европа и в САЩ се срещат сходни инциденти с деца, а при последвалите изследвания пластмасата се оказва препълнена с вредни елементи, в пъти повече от допустимите норми. Често сред виновните играчки се оказват вездесъщите кукли Барби, които се срещат в ръцете на едва ли не всяко невръстно момиченце. Всички съдържат различни полимерни материали – полиетилен, полистирол, поливинилхлорид. През 2007 година в САЩ избухна скандал и последва присъда за фирмата Мател, която произвежда куклите Барби, както и игачките с марка Фишър Прайс.
Оказа се, че в страната са внесени огромни количества играчки с тези марки, които са произведени в Китай и съдържат няколко пъти повече олово от допустимото.
В България все още няма осъдени, но това не означава, че пазарът ни предлага безопасни забавления за мъниците. Тогава опасни играчки на споменатите фирми бяха изтеглени и от страната ни.
Преди да избереш пластмасова играчка за детето, трябвада знаеш, че с времето поливинилхлорида старее и по повърхността на продукта се появява вещество, което е много сходно с женския полов хормон естроген. От там то попада в околната среда и най-вече в тялото на детето, а според всички изследвания това е много опасно за здравето и нормалното му развитие.
Често децата гризат играчките, лапат си ръцете и така опасните вещества се смесват със слюнката и попадат в тялото. Постепенно се натрупват, тъй като не се разграждат и водят до различни болестни състояния. Ярките цветове пък често се дължат на бои, които съдържат олово. Родителите няма как да проверят съдържанието на продукта докрай, най-малкото никой не дава подробно описание на боята, използвана в конкретния случай.
И така, благодарение на всички вредни химикали и елементи, изследванията показват, че натрупването им води до анемии, алергии, разстройства на нервната система, понижаване на имунитета (от където следват много здравни проблеми), понижава се умственото развитие, появява се агресивно поведение и още много тревожни състояния.
Идеята за цялостно отхвърляне на китайски продукти и на пластмасови изделия за много хора е крайна мярка. Ако не можеш или не искаш да замениш всичко с по-екологични варианти (като например дървени или платнени играчки), можеш поне да се информираш и да следиш състава и произхода на играчките.
Търговците на детски играчки трябва да са снабдени с документи и разрешителни, че играчките са преминали проверки и одобрение да бъдат продававани в България.
Че са покрили съответните норми за безопасност. Трябва ясно да е указано от къде са внесени и къде са произведени, подробно описание на всичко, което включва играчката и състава й. И не на последно място име на фирмата вносител и телефон за информация.
Не купувай играчки без опаковка, от сергии и съмнителни щандове, пълни с най-евтините, разпадащи се продукти.
Описанието и съдържанието на продукта, както и инструкциите, трябва да са задължително преведени на български.
Обръщай внимание на указанието за годините. Не купувай нещо, което не е подходящо за твоето дете.
Избирай играчки с едри части и такива, които са монолитни. Пазарът ни е залят от некачествена стока, която съдържа малки частици, остри метални или други парченца, които лесно могат да бъдат погълнати от по-малки деца и бебета и биха довели дори до фатален край.
Оглеждай добре продукта преди покупка. Резките и силни звуци са агресивни за детското съзнание и слух, а силния мирис е индикатор за ниско качество. Много играчки са боядисани толкова некачествено, че боята започва да се лющи още преди да бъде продадена. Следи за такива признаци. Тя също така може да се изтрива, няма нужда да ти напомняме къде отиват частичките боя. Най-често се случва при тези, които се гони ефектът на златисто или сребристо.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.