Врагове и приятели на имунната система на детето

• от 1

Полени, бактерии, вируси... Дори най-малките деца имат нужда от защита – за това се грижи имунната система. Виж как функционират естествените защитни сили на организма при детето. През първите месеци от живота на бебето все още ти е трудно да си го представиш: как това пухкаво, розовобузо сладурче може да се разболее?
Врагове и приятели на имунната система на детето

Врагове и приятели на имунната система на детето

Полени, бактерии, вируси... Дори най-малките деца имат нужда от защита – за това се грижи имунната система. Виж как функционират естествените защитни сили на организма при детето.

През първите месеци от живота на бебето все още ти е трудно да си го представиш: как това пухкаво, розовобузо сладурче може да се разболее? Разбира се, то плаче, но защото е гладно или му се спи. И ето че ненадейно на 10-месечна възраст нослето започва да тече, бебето покашля и вдига висока температура. Още преди да си се усетила пристига следващата настинка, а в малките часове на нощта започваш да звъниш на педиатъра и да обикаляш по дежурните кабинети.

1. Имунната система има своя памет

Всичко това е нормално. Няколко месеца след раждането си бебето губи естествената си защита - имунитетът, придобит от майката преди раждането, е изчерпан. Започва тренингът на собствената имунна система. Това е труден период, особено за родителите. До 12 леки инфекции (под формата на хрема и кашлица) годишно са нещо нормално. Когато те са концентрирани в студения сезон обаче, вероятно ще ти се струва, че детето е непрекъснато боледува. А всъщност то тренира съпротивителните си сили. Те се грижат за това детето да не боледува два пъти от един и същи дразнител. Благодарение на паметта на имунната система, победените веднъж дразнители (бактерии и вируси) бързо се разпознават и обезвредяват.

2. Имунната система трябва да учи

Имунната система трябва да учи. А това става само тогава, когато се зарежда с антигени от околната среда и чрез контакт (с микроби от домашния прах, бактерии от пръстта и вируси от другите деца). Понякога не забелязваме как имунната система на детето се съпротивлява на дразнителите, защото въпреки инфекциите симптомите на болестта не се проявяват. Експертите говорят и за „тиха война” – постигане на имунитет без проява на болестотворни симптоми.

3. Околната среда стимулира имунитета

Първият закон на имунитета гласи: оставяй детето от съвсем малко да контактува с други деца, както и с пясък и мръсотия. Така както умът на децата може да се стимулира, така и на имунната им система трябва да се позволява да трупа колкото се може по-голям опит. Това означава, че прекалената лична и домашна хигиена повече вреди, отколкото помага на имунната система. Тя може да повиши риска от алергии ( имунната система е принудена да се съпротивлява срещу вещества, които не са вредни за организма, като например животинска козина и цветни полени).
Когато детето преминава през много и различни инфекти, имунната му система е „съзнателно” ангажирана и алергените остават встрани. Ето защо не използвай силни дезинфектанти при почистване. Подложката за повиване на бебето например трябва да се почиства само с вода. Ако е силно замърсена, можеш да използваш само разтвор от вода и оцет.

4. Стресът уврежда имунната система

През лятото престоят на сянка стимулира имунната система. Прекаленото излагане на директните слънчеви лъчи изтощава детския организъм, защото при него кожата се покрива с мъртви клетки, които имунната система трябва да „почисти”. Този стрес разрушава баланса й.
Стресът е причината, поради която много дългогодишни спортисти страдат от липса на здрава имунна система. Високите нива на хормона кортизол в кръвта им разрушава баланса между добрите и лошите реакции на имунитета.

5. Кърменето засилва имунитета

Най-доброто, което една майка може да направи за имунната система на малкото си, е да го кърми. Колкото повече, толкова по-добре. Най-ценна е коластрата, която съдържа висок процент антитела. Тези антитела унищожават микроорганизмите, които атакуват лигавиците. Съставките на кърмата заселват лигавицата на дебелото черво с бифидус бактерии. Тези бактерии предпазват детето от стомашно-чревни инфекции. Ето по тази причина Световната здравна организация препоръчва бебетата да се кърмят поне до 6-месечна възраст.

6. Микроелементите в храната са важни за имунитета

Храната на детето трябва да бъде богата на витамини и микроелементи. Важните за имунитета микроелементи са желязо, цинк и селен. Желязото е необходимо за образуването на червени кръвни телца, но също така и предпазва от болестотворни дразнители. Богати на желязо са месото, просото, броколито, червеното цвекло и бобовите храни. Цинкът помага на организма да образува антитела. Богати на цинк са месото, рибата и пълнозърнестите продукти. Селенът подкрепя имунната система в разграждането й на тежките метали и вредните вещества. Богати на селен са рибата тон и зърнените храни.
Един от най-добрите аргументи за това да давате на децата си много плодове и зеленчуци, е, че съдържащите се в тях витамини са полезни за имунната система. Витамин С например помага на организма да се предпази от инфекции. Ябълките и портокалите (богати на витамин С) са разкошна закуска между храненията. Витамин С спомага и за по-доброто усвояване на желязото от организма. Затова нека храните, богати на желязо, винаги са придружаване от чаша фреш.
За добрите съпротивителни сили на организма е полезен и витамин А (в морковите и млякото), както и витамин Е (в растителните мазнини и зърнените зародиши).

7. Домашният прах и цигареният дим са враг №1 на имунната система

Онова, което със сигурност вреди на имунната система, са цигареният дим и домашният прах. Те вредят директно върху органите. Попадналите в белия дроб прах или дим могат да предизвикат остри възпаления. Когато се погълне прекалено много цигарен дим, се нарушава правилното функциониране на отделянето на бактерии чрез лигавиците. Това може да доведе до инфекции. Ето защо поне у дома и в колата не трябва да се пуши.
Плесенните гъбички в дома също могат да увредят здравето. Когато спорите се вдишат, те могат да увредят белия дроб. Така имунната система не се засяга директно, но ако все още не е напълно узряла, тя става по-податлива на вредни вещества. Препоръчително е домът редовно да се проветрява, а температурата в детската стая да не надвишава 18 градуса. Добре е всеки ден поне по половин- един час детето да прекарва навън.

8. Имунната недостатъчност е лесно разпознаваема

Имунната недостатъчност може да бъде вродена. Това обаче са единични случаи. Белег за слаба имунна система са честите боледувания от тежки заболявания (като например пневмония) през първата година на детето. По-често срещани са не имунните дефекти, а анатомичните проблеми (белег за това са повтарящите се заболявания на конкретно място, например възпаление на средното ухо).

9. Имунната система трябва да узрее

Имунната система трябва да узрее, също както повечето от детските органи. За това са необходими инфекти, след които организмът по-лесно се справя с различните вируси, бактерии и гъбички. Нужно е и много време. Ето защо в до училищна възраст децата много по-често страдат от инфекции, за разлика от възрастните. И нищо чудно – появяват се все по-нови причинители на болести, с които организмът се конфронтира.