Играта с вода, освен че е много, много забавна за децата, им дава незаменим опит, както и възможности за първите „научни“ експерименти.
Водата притежава уникални свойства. Тя почиства, успокоява, отпуска. Дава възможност за всевъзможни дактилни усещания, тъй като може да бъде и студена, и гореща, да тече на тънка струя или да се излива с весели пръскания. И всичко това е интересно и забавно за малкото човече. А несъмнено летните месеци са най-подходящите за полезни игри с водата.
Време за забава
С помощта на водата могат да се изобретят безкрайни простички и забавни игри. Дори и най-малките деца сами си ги измислят, а от нас, родителите, се изисква от време на време да им помагаме.
Игри за деца на възраст до 1 г.
Цап-пляс. Да пляскаш с длан по водата е любимо развлечение за най-малките. Покажи на мъничето, че това може да се случва по различен начин – да пляскаш само с дясната или само с лявата ръка, с двете заедно или като ги редуваш една след друга. Темпото също може да бъде различно – бързо или бавно, а и можеш да прилагаш различна сила. По време на играта вземи ръцете на детето в своите, цапкайте по водата и преговаряйте - с едната ръка, с двете, бързо, бавно и т.н. Така мъничето ще получи не само нови усещания, но ще се учи да се вслушва в думите ти, а след това да изпълнява и зададените от теб задачки-закачки.
Къде е рачето? Гумените играчки за вана са прекрасни за мъничето. Вземи малкото раче и му покажи как то плува над водата, а после се крие под нея. Междувременно можеш и да предложиш забавно стихче:
Раче - осмокраче
Аз съм раче - осмокраче
с червено мустаче.
По морета плувам,
по брега лудувам.
Всички ме обичат,
но от мене тичат
да си крият крачетата,
да си пазят нослетата
Албена Попова
Игри за деца на възраст 1-2 г.
Нека да вали. Лейката е прекрасна водна играчка. С нейна помощ детето може да направи свой собствен дъжд. Покажи на малкото няколко различни способа как да напълни лейката с вода. Може да я сложи под крана и да изчака да се напълни, а може и да взема вода с чашка от напълнената кофа и да слага в лейката.
Ако нямате лейка, може много бързо да направите „дъжд“ от пластмасова бутилка. Дупки можеш да пробиеш не само на капачката, но и по страните на шишето. Ето, лейката е готова и дъждът идва.
Успешен улов. Сложи в леген всевъзможни малки предмети – малки играчки, капачки и т.н. След това предложи на детето да ги „лови“ с различни способи – с лъжичка, с чашка, с ръка.
Удивителна бутилка. Може би детето вече знае, че някои предмети веднага потъват под водата, а други плуват на повърхността й. Камъчетата са от първия вид, а листото от дървото – от втория. Ако пуснем във водата празна бутилка, тя ще плува. Но ако е наполовина с вода, тя ще плува под ъгъл.
Пълната бутилка веднага ще потъне. Направете този опит с детето. После нека то експериментира самичко. Не бързай веднага да обясниш причината за това явление. Може би малчо сам ще се досети след известен период от време.
Пяна от сапун. Предложи на детето да изкъпе своите играчки. Дай му леген с вода, детския сапун и гъба. Покажи му как да сапуниса гъбата и как да измие куклата например. Предложи първо да измиете ръцете, после крачетата и т.н. – така както мама къпе своето съкровище. След това трябва да си подготвила чиста кърпа за куклата.
Игри за деца на възраст 2-3 г.
Весели корабчета. Играта с корабчета не е само забава. Тя е и способ за развитие на въображението и творческото мислене. Освен това ролята на кораб може да изпълняват множество предмети, които дори не приличат на такъв - кутийки, формички за пясък, листа от дърво и т.н. Или всичко, което може да се задържи на повърхността на водата.
Спасителна мисия. Корабчетата, които плуват може да имат и „пътници“ – малки играчки и каквото се сетите. Но настава „корабокрушение“ и пътниците трябва да бъдат спасени. В зависимост от възрастта, „спасяването“ може да бъде по различни признаци – например по цвят, по форма и т.н.
Първи открития. Определено най-ранната детска възраст не е най-подходящата за експерименти. Естествено, когато малчо поотрасне, той ще изследва света много по-осъзнато и внимателно. Но първите опити с вода са необходими за първите открития. Помогни на мъничето.
Има ли водата форма? Играейки с водата, детето може да узнае много нови нейни свойства. Например това, че тя може да приеме всякаква форма в зависимост от съда, в който я налеем. За целта дай на детето възможност да прелива вода от един съд в друг. Направете малък експеримент с пластмасови чашки, бутилки с различна форма, шишета от шампоан и т.н. А после сложете част от фигурките в камерата и нека те се превърнат в ледени формички.
Забавни сюжети. Подрастващото дете постепенно започва да използва играчките по предназначение. И вече започват да му стават понятни сюжетните игри.
Много е важно в началото да подсказваш на малкото сюжети и да организираш забавленията. А по-късно, то само ще започне да измисля интересни игри с увлекателни сюжети.
Вкусна супа. Интересно е да приготвите обяд за любимата играчка. За тази игра младият готвач трябва да сложи вода в детската тенджерка или в подходящ съд и за продукти могат да послужат камъчета, тревички, цветчета. След това трябва да разбърка всичко и да разсипе по чинийките. И не забравяйте, супата е само за играчките :).
Твоето малко море. Представете си с детето, че вашият леген или басейн е вашето море. Ако малчо още не знае, че водата в морето е солена, разкажи му за това. За подобно сходство може да добавите и морска сол. Нека детето да сложи на дъното на съда камъчета и мидички – това ще е морското дъно. Изрежете и пластмасови рибки.
Водопад. И водопадът е възможен. Нужно е само детето да взема вода в кофичката или тенджерката и да я изсипе от някаква височина. Шумът и пръските също могат да се получат – колкото по-високо е кофичката, толкова по-истински ще е водопадът!
Айсберг. Ако пуснеш във водата по-големи кубчета лед, предварително приготвени в кофички от мляко да речем, ще се получат ледени айсберги. Да, те ще се разтопят бързо в топлата вода, но това няма да стане веднага. Детето ще има време да си поиграе. Освен това и истинският айсберг също може да потъне. Не забравяй да разкажеш за това на малкия любопитко.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.