
Водата - жизненоважна за детето
При децата дехидратацията най-често е свързана с болестно състояние, придружено с повръщане, диария или висока температура. В зависимост от количеството загубени течности тя може да бъде лека и лесно преодолима, средна, тежка и животозастрашаваща.
Какви са знаците, че бебето е дехидратирано?
- Повече от 6 до 8 часа пелената остава суха;
- Урината изглежда по-тъмна и пелената мирише по-силно от обикновеното;
- Детето е летаргично и сънливо; сухи са лигавиците на устата и устните на бебето;
- Няма сълзи при плач;
- Кожата при ощипване на коремчето се прибира по-бавно.
Сигнали за сериозна дехидратация:
- Хлътнали очи;
- Отпуснати и хладни крайници;
- Изключителна сънливост и замаяност;
- Хлътнала фонтанела (изглежда като натиснато с пръст топче пинг-понг).
Ако детето ти е с описаните по-горе признаци за тежко обезводняване, веднага се свържи с Бърза помощ или тръгни към болницата, защото малкото вероятно ще се нуждае от интравенозно вливане на течности. В по-леките случаи потърси съвет от педиатъра или направо го заведи за консултация. Започни настоятелно да му даваш течности, а ако бебето ти е до 3 месеца, кърми го по-често от обикновено, макар и в малки количества. При децата над 3 месеца лекарят може да изпише специален рехидратиращ разтвор в допълнение към кърмата или млякото за кърмачета, за да се възстановят по-бързо солите (електролитите), които тялото му е загубило.
Как да предпазиш детето от дехидратация?
Давай достатъчно течности на малкото особено в горещи дни или когато е болно. За кърмачетата се препоръчва почесто предлагане на гърдата. Особено внимание се изисква, когато обезводняването на детето е придружено от следните здравословни усложнения:
- Висока температура
Предлагай много течности. Ако се притесняваш, че преглъщането е болезнено за малкото, консултирай се с лекар дали може да му дадеш нещо обезболяващо, за да го облекчиш.
- Прегряване
Твърде много игри в горещите дни или просто стоене с часове в задушно помещение могат да доведат до прекомерно потене и загуба на течности. В такива моменти не пропускай редовно да предлагаш найвече вода.
- Диария
Ако бебето ти е хванало някой ентеровирус (това е особено вероятно през лятото), то ще започне да губи течности от повръщане и разстройство. Не му давай плодов сок, защото това може само да влоши нещата. Посъветвай се веднага с педиатъра какво лекарство да използваш, за да спреш повръщането и диарията, които водят до сериозно обезводняване. Обърни внимание на изпражненията на детето, преди да дадеш медикамент за диария. Ако те не са течни, вероятно това не е причината за дехидратацията.
- Повръщане
Много от вирусите причиняват повръщане, което от своя страна води до бързо обезводняване и трудно задържане на каквито и да било течности. Започни да предлагаш рехидратиращ разтвор на много малки дози (ако бебето е над 3 м.) - по 1 чаена лъжичка през 10 минути за няколко часа. Ако детето успее да задържи течностите, след час увеличи двойно количеството и прави пауза от 15 минути между приемите. Ако малкото е под 2 г. и още го кърмиш, премини само на кърма, докато се стабилизира. В майчиното мляко има и вода, и електролитни соли, а това е най-нужно на бебето в този момент.
- Отказва да преглъща
Понякога заради силно възпалено гърло или ранички в устата бебетата отказват да поемат каквито и да било течности. Консултирай се с лекар дали и какво болкоуспокояващо да дадеш и предлагай кърма (мляко за кърмачета) на кратки интервали.
За да не допуснеш детето да се дехидратира:
- Когато детето играе активно и тича навън, предлагай вода на всеки 20 минути (независимо от сезона);
- Не чакай малкото да потърси вода. Докато то осъзнае, че е жадно, вече ще е дехидратирано. Регулярните глътки вода ще го заредят с течности и ще поддържат температурата му в нормални граници.
- Не давай подсладени напитки и сокове от кутия. Те нямат никаква хранителна стойност и добавят единствено ненужни калории. Водата винаги е най-добрият избор.
- Предлагай на детето да хапва неща с високо съдържание на течности. Плодове като диня или портокали имат високо съдържание на вода и са много полезни. S В горещи дни не извеждай мъника в най-топлите часове и не го оставяй да играе дълго на слънце.
- Следи за първите знаци за дехидратация. Това са раздразнителност и умора. Ако след активна игра навън детето изглежда отпаднало, има главоболие, вие му се свят и мрънка, най-напред му предложи вода!
Консултант: д-р Бояна Петкова, специализант по педиатрия, СБАЛДБ“ проф. Иван Митев“ София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.