Високото кръвно налягане през бременността е тревожен сигнал, на който трябва да бъде обърнато нужното внимание.
Причините за повишено кръвно налягане през 9-те месеца могат да бъдат различни: напрежението и стреса, които съпътстват съвременното ежедневие, наследствения фактор, проблеми с бъбреците (гломерулонефрит, пиелонефрит), захарен диабет, нарушение на хормонална активност на надбъбречните жлези, проблеми с щитовидната жлеза.
Повишеното кръвно налягане може да бъде регистрирано за първи път през бременността, както и далеч преди това и първото нещо, от което лекарите се страхуват в този случай, е прееклампсия. Характерно е задържане на течности в тялото, в резултат на което има подуване, белтък в урината и високо кръвно налягане. А всичко това е признак за възможни различни патологични състояния.
Кое кръвно налягане се счита за високо?
120/80 мм гарантира минимален риск от сърдечно-съдови усложнения. Нормално ниво за млади и на средна възраст хора се считат стойности не по-високи от 130/85 мм. Над тези стойности, се приема, че кръвното е високо.
Трябва да отбележим, че на практика има случаи, когато диагнозата „високо кръвно налягане“ се поставя необосновано на бременните жени. Преди да се постави такава диагноза, докторът трябва да е убеден, че кръвното налягане е правилно измерено и повишението не е следствие на стрес, физическо натоварване, умора или просто страх. Това е особено важно, ако кръвното налягане се измерва само в кабинета за женска консултация.
Как правилно се измерва кръвното налягане?
Ако при първото измерване на кръвното налягане стойностите са високи, следва да се направи повторно измерване не по-рано от 15 минути. Сама разбираш, че през това време, не би следвало да си напрегната – това само ще покачи още повече стойностите, тъй като и вълнението ти е нараснало. Така че по-разумно е да се измери кръвното след 4-6 часа. И само ако при всички изследвания стойностите са високи, може да се говори за проблем.
Симптомите за високо кръвно налягане могат да бъдат главозамайване, главоболие, общо влошаване на здравето, гадене, повръщане, шум в ушите, червени петна по лицето и гърдите и др .
Защо е опасно?
За съжаление високото кръвно налягане през бременността е тревожен симптом. По принцип има разлика между хипертония и прееклампсия по време на бременност. Но независимо от това дали е налице прееклампсия или различни форми на хипертония, състоянието е сериозно и изисква компетентна медицинска намеса.
Повишено кръвно налягане на майката неминуемо води до промени в съдовете на плацентата и бебето. Резултатът е намаляване на притока на кръв. Тези изменения лекарите наричат фетоплацентарна недостатъчност. Поради липса на кислород и хранителни вещества (заради намаления приток на кръв) се забавя развитието на плода и това е сериозна причина за безпокойство. Има и опасност от спонтанен аборт или преждевременно раждане.
Значителното и трайно повишаване на кръвното налягане може да доведе до тежки усложнения като преждевременно отлепване на плацентата. Докато бебето не се роди и не направи първото си независимо дишане, плацентата е основен източник на хранителни вещества и кислород за него. Чрез нея то диша, яде, комуникира със заобикалящия микро-и макрокосмос. Ето защо отлепването на плацентата от маточната стена е редно да се случи само след раждането на бебето.
И накрая, високото кръвно налягане по време на раждане е твърде опасно както за майката, така и за бебето.
Важно!
При диагностициран проблем с кръвното не се страхувай: съвременната медицина разполага с достатъчен арсенал от средства за лечение по време на бременност. Важно е само проблемът да се идентифицира навреме и да се започне последователното му разрешавне. Колкото по-рано обявим „война“ на високото кръвно, толкова по-лесно ще достигнем победата.
Рискова група
На първо място това са жените, които и преди бременността са се срещнали с този проблем. Друга група са онези, които имат наследствен фактор, както и страдащите още преди бременността от различни заболявания на бъбреците, щитовидната жлеза или хормонални нарушения. В рискова група попадат и жените със захарен диабет наднормено тегло, както и такива, които и през бременността продължават с интензивната трудова дейност. Пушенето, употребата на алкохол и кофеинови напитки също оказват влияние. Не на последно място се нарежда и психоемоционалната обстановка.
Лечение
Конкретен план на лечение няма как да ти предложим, тъй като самолечението в случая е неприемливо. Само наблюдаващият те лекар може да реши от какво се нуждаеш точно ти. Съответно, за да бъдат оптимално точно подбрани лекарствата, трябва да бъде установена причината. Не се притеснявай ако ти предложат хоспитализация. В отделението по патологична бременност ще те изследват и гинеколози, и други специалисти, които ще назначат най-подходящото лечение.
Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: д-р Весела Кукуряшкова, акушер-гинеколог, 25 ДКЦ, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.