Внимание! Пролетни алергии

• от

Пролетта е най-дългоочакваният сезон: за някои обаче пролетта е сезонът, през който цъфтящите дървета и треви са дразнител и причина за редица здравословни проблеми. Неприятните усещания започват от ранна пролет, месеците март и април, и могат да продължат цяло лято и понякога дори до късна есен.
Внимание! Пролетни алергии

Внимание! Пролетни алергии

Пролетта е най-дългоочакваният сезон: за някои обаче пролетта е сезонът, през който цъфтящите дървета и треви са дразнител и причина за редица здравословни проблеми. Неприятните усещания започват от ранна пролет, месеците март и април, и могат да продължат цяло лято и понякога дори до късна есен.

Пролетни алергии - каква е причината?

Червена лампичка за имунната система. През този период болните чувстват дискомфорт, променя се и животът им: много често кихат на пристъпи, проявява се обилна секреция в носа, придружена и от сълзотечение. Децата често- често трият с юмручета нослето и очичките си. Следващата фаза е запушване на носа, не могат да спят нощно време. Най-страшното при сенната хрема е, че в периода на поленовия сезон тя може да прерасне в нещо много по-тежко: бронхиална астма, тежки астматични пристъпи и алергичен синузит. В слънчево време действието на полените се засилва, а когато вали дъжд, той отмива полените и болните се чувстват значително по-добре.

Често тези заболявания се бъркат и се смята, че става дума за простудни и вирусни заболявания заради факта, че са съпроводени от обилно кихане и секреция. Алергичната хрема обаче е водниста. Ако тя се повтаря горе-долу по едно и също време всяка година, тогава може да се смята, че става дума за алергия или за сензабилизация към полените.

Въпрос на гени?

Повечето от болните са наследствено обременени. Голяма роля за алергията към полени  играе наследственото предразположение. Когато само единият от родителите страда от някаква алергия, вероятността детето също да страда, е по-малка, но когато и двамата са с алергично заболяване, рискът е по-голям. Не се онаследява самото алергично заболяване, а склонността към алергични реакции.

Какво представляват полените?

"Поленът" е прашецът на цъфтящо растение. Растенията произвеждат семенца, невидими за невъоръжено око, които вятърът разпръсква или насекомите разнасят. В топло и сухо време полените насищат въздуха в такава концентрация, че предизвикват алергии при чувствителните към тях хора. Достатъчни са средно от десет до двайсет поленни семена на кубически метър въздух. Дъждът „смъква" полените на земята и намалява разпръскването им от растенията.

Известни са три големи периода на поленизация.

  • Първият е периодът на цъфтенето на дърветата. Най-разпространените полени на дървета по нашите географски ширини са тези на лешника, брезата, клена и тополата.
  • Вторият период е периодът на житните растения. По време на цъфтежа им може да се получи концентрация от 100 до 500 поленни семена на кубически метър въздух! Те идват от поляните, където растат троскот, метлица, лисича опашка, както и, разбира се, от ливадите с райграс, нивята с ръж, овес и пшеница.
  • Третият е периодът на тревите, към които спадат треви като живовлека и копривата.

Лечението на сенната хрема

Сенната хрема е най-благоприятна за лечение. То се провежда със съответния алерген - или дървесен полен, или групов тревен алергоид от българските алергени, които дават голям ефект. При това лечение при използването на алергените, се образуват антитела, които блокират полените. Задължително е лечението да започне навреме, за да се подобри състоянието на болния и да се предотвратят възможните усложнения.
Алтернативни методи за лечение са иглотерапията или лечението с хомеопатични препарати. Това обаче е допълнителна терапия. Най-правилно е лечението да се извърши със съответния алерген.

Ако си бременна...

Бременните, които страдат от остра сенна хрема, трябва да се посъветват с лекар, преди да посегнат към капките за нос и очи, спрейовете или таблетките. Вземи навременни мерки, защото острата сенна хрема може да доведе до астматични пристъпи, които са опасни за нероденото, заради недостига на кислород.

Как да си помогнеш

  • Планирай семейната отпуска извън периодите на голяма концентрация на полени във въздуха. Имай предвид, че в планините житните култури цъфтят месец по-късно.
  • Прекарвай семейната ваканция през лятото край морето, където концентрацията на полени е по-малка.
  • Дръж прозорците в спалните помещения непрекъснато затворени и проветрявай само в дъждовно време или в периода, когато наситеността на полени във въздуха е по-слаба – рано сутрин (в големите градове) или вечер (в по- малките грачета и села). Затваряй прозорците на колите.
  • Избягвай да извеждаш детето на дълги разходки, не отсядай на палатка и не прави пикник в зони, богати на алергени.
  • Не простирай прането да съхне навън.
  • Всяка вечер мий косата на детето. Преобличай го в банята, а дрешките, които е носило на разходка, не оставяй в детската стая.
  • Махни всички вази и саксии с цветя от стаята на детето.
  • Редовно забърсвай само с влажна кърпа гладките повърхности в жилището, а килимите чисти с прахосмукачка.
  • Не пуши! Тютюневият дим дразни лигавицата на носа и въздейства зле не само на теб, а и на околните.

Консултант: д-р Йордан Мирчев, педиатър-алерголог, частно практикуващ лекар с дългогодишен опит в България, Норвегия и САЩ