Минали са два дни от изписването ви от родилния дом, а бебето вече плаче неутешимо, свива крачета и се зачервява. Възможно ли е да има колики?
Коликите са стресиращо за родителите състояние. Бебетата, на които се поставя тази „диагноза” плачат повече от три часа на ден, три дни в седмицата, в продължение на три седмици или повече. Нищо от това, което правиш, за да помогнеш на своето бебе в тези периоди, сякаш не дава резултат…
Коликите могат да бъдат много неприятни както за теб и партньора ти, така и за бебето ви. За щастие обаче има и добра новина – това е период, през който се минава относително бързо. И без значение дали ще отнеме седмици или месеци, това ще ти даде увереността, че си прескочила първото сериозно предизвикателство на родителството.
Симптоми
Плачът е нормално изразно средство за новороденото, и плачещото бебе не означава задължително, че то страда от колики. Когато бебето се храни добре и изглежда здраво, признаците за колики могат да бъдат следните:
- Предвидими периоди на плач: бебетата, които страдат от колики, обикновено плачат по едно и също време на денонощието. Продължителността на коликата може да е от няколко минути до няколко часа. Обикновено коликите могат да се разпознаят по активното движение на червата и газовете, които бебето може да отделя в тези моменти.
- Интензивен или неутешим плач: Когато причината за безпокойството на бебето са колики, обикновено то плаче пронизително, високо и неутешимо.
- Плачът няма друга видима причина: Нормално е бебетата да плачат понякога. Но плачът обикновено означава, че бебето се нуждае от нещо – да бъда нахранено, преобуто в сухи пелени или просто гушнато. Ако нито една от тези причини не отговаря на плача му, вероятно е да става въпрос за колики.
- Промяна в позата: свитите крачета, свитите юмручета и напрегнатите коремни мускули обикновено говорят за епизод на колики. Същият проблем обаче може да бъда изразен и рязко опъване назад и извиване на телцето на бебето като дъга.
По учебник коликите би трябвало да започват около третата седмица и да продължават не повече от три месеца. По ред причини обаче, все по-често се срещат новородени, които дават признаци на колики буквално дни след раждането, или пък проблемът се появява в различни периоди с различна интензивност, при въвеждането на храни.
Кога трябва да потърсим лекар?
Коликите не са състояние, което изисква лекарска намеса. Ако обаче имате съмнения, че страданието на бебето има друг източник, е добре да потърсите съвет. Незабавно се обадете на педиатъра си, ако бебето ви например започне да посинява в пристъп на неутешим плач. Не се колебайте да се посъветвате и ако бебето ви не се храни, не спи или се държи необичайно. Към педиатъра трябва да се обърнеш и, ако малкото спре да се изхожда, коремчето му се подуе, има зловонни газове и плаче повече от обикновеното. Ако бебето не се кърми, то може да страда от запек (състояние, което млеката за кърмачета предизвикват често, а като признаци много напомня кризите при колики).
Причини
Причините за появата на коликите не са установени със сигурност. Множеството проведени в годините проучвания са дали много възможни резултати – например алергии, непоносимост към лактоза, промени в обичайната бактериална среда на храносмилателната система или просто незрялост на тази система, генетична предразположеност… никое от тези проучвания обаче не успява да даде категоричен отговор защо някои бебета имат колики, а други – не.
Рискови фактори
Има много „легенди” за коликите. Например – въпреки това, което ще прочетеш по форумите – коликите не се появяват по-често при първородните деца. Начинът на хранене при майките, които кърмят, има влияние, но не е единствен фактор. А полът на бебето няма никакво значение. Проведените проучвания в сферата все пак дават някои отговори и препоръки. Установено е със сигурност, че при майки, които са пушили по време на бременността или веднага след раждането, вероятността кърмачето да страда от колики нараства.
Добрата новина е, че въпреки драматизма, който обикновено преживява цялото семейство около периода на коликите, този проблем отминава и изчезва безследно. Няма данни коликите да дават каквито и да било усложнения и да влияят върху по-нататъшното развитие на бебето.
Нужно е да знаеш…
Кърмените бебета не могат да бъдат прехранени, но, тъй като сукането успокоява болката, при криза на колики често искат да стоят на гърда, което от своя страна пълни стомахчето отново и се оформя затворен кръг – плач, болка, гърда, спокойствие, плач, болка… Затова, ако бебето ти е на кърма, пишка и ака в норма и знаеш кога е нахранено, използвай други методи за успокояване и прибягвай до предлагане на гърда само тогава, когато нищо друго не помага. Старай се между храненията в тези случаи да има поне 30-40 минути пауза.
И все пак – как да се справиш?
На първо място – въоръжи се с търпение: рано или късно коликите ще отминат от само себе си. За съжаление няма вълшебно решение, което да действа при всяко бебе. Но както изпитаната практика, така и съвременният фармацевтичен пазар, предлагат множество решения, които може да дадат резултат при твоето.
1) Капки против колики – в аптеката ще намериш множество формули, които работят на сходен принцип – целта им е да редуцират газовете, които се отделят в храносмилателната система на бебето. При различните бебета, различни капки дават резултат.
2) Алтернативни методи – ако си привърженик на природните средства, посъветвай се хомеопат или натуропат. Има множество хомеопатични средства, както и билкови решения, които са абсолютно безвредни и в същото време - ефективни. За да дадат оптимален резултат обаче, те изискват стриктен режим на приемане, затова е добре да се прилагат след консултация със специалист.
3) „Бабините” хитрини – някои по-възрастни жени все още помнят методите за успокояване на бебето от времето, когато аптеката е била лукс. Един от вариантите е, когато бебето плаче, върху коремчето му да се слагат затоплени кърпи. Ръката на тати върши същата работа – затопля и леко притиска коремчето, така че улеснява отвеждането на неприятните газове. По-опитните педиатри препоръчват също в периода на коликите, преди да бъде нахранено, бебето да се подържи за няколко минути в хоризонтално положение, с коремчето надолу, като едната ръка е под коремчето (позата е известна като „тигър на дърво”). Целта е преди храненето да се отделят всички задържани газове, за да се облекчи последващия храносмилателен процес. Абсолютно задължително е и оргиването на бебето след като се е нахранило – дори и когато то вече спи.
Важно!
Не се притеснявай да носиш бебето си, колкото и чести да са кризите на колики и респективно плач. Твоята близост е в състояние да облекчи болката дори само с факта, че обръщаш внимание на мъничето и то не е оставено да се успокоява само.
Автор: Надежда Цекулова
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.