Най-познатата и абсолютно доказана опасност от пушенето по време на бременност е раждането на дете с поднормено тегло. Никотинът минава през плацентата, а с него и много други токсични вещества, които се намират в цигарите. Те пречат на плацентата да работи активно и на детето да получава достатъчно кислород и хранителни елементи през пъпната връв. Съответно и развитието му се забавя.
Парадоксално е, но за вредата от пушенето започва да се говори едва през 50-те години на миналия век, а до тогава дори и лекарите смятали, че тютюнът е напълно безопасен. Отношението към пушенето приело рязък обрат през 1956 година, когато десетки учени и лекари от различни страни сравнили случаи на свои пациенти. Изяснило се, че пушещите пациенти страдат многократно повече от непушещите от сърдечносъдови заболявания, респираторни заболявания, пневмонии и рак на белите дробове.
Тогава се замислили какви други беди може да донесе тютюна. Експериментите над животни доказали, че капка никотин води до летален край при тях. Постепенно се открили нови данни за вредите от цигарите. Оказва се, че от цигарите страдат не само белите дробове, бронхите и сърцето, но се нарушава и работата на жлезите с вътрешна секреция, храносмилането, зъбите, понижава се потентността при мъжете. Но най-голяма вреда се нанася на незрелия бебешки организъм.
Целият никотин, изгорелите газове, бензапирена и дори някои радиоактивни вещества от цигарите попадат в организма на бременната жена още с първото дръпване, а от там и директно в организма на бебето. При това, концентрацията на тези вещества в организма на детето е в пъти повече, отколкото при майката.
От там на сетне може да си представим какво се случва в организма му, никотинът причнява спазъм на съдовете на плацентата и у детето настъпва кислороден глад. Отровните вещества въздействат на нежното телце и пречат на нормалното му развитие. В резултат на това много често децата на пушещите майки се раждат с ниско тегло, разболяват се често, развиват се по-бавно от връстниците си. Според статистиките независимо от количеството изпушени цигари рискът от неблагоприятен завършек на бременността се увеличава почти два пъти.
След публикуването на тези данни става ясно, че жените трябва да оставят пушенето още преди да забременеят, ако искат да имат здраво детенце.
Въпреки всички тревожни данни много жени не възприели реално тези данни, звучали им много абстрактно. Най-малко 25% от всички жени пушачки не оставят своя вреден навик по време на бременност.
Към края на миналия век излизат нови данни за влиянието на пушенето над плода по време на бременност. Изяснило се, че никотина действа зле не само на физическото развитие, но и на психическото бъдеще на детето.
Германски учени доказали, че децата на пушещите майки се отличават още от ранна възраст като невнимателни, твърде импулсивни, свръхактивни.
Английските учени пък достигат до извода, че децата на пушачките са склонни с 40% повече от другите да развият аутизъм. Обяснението е, че мозъкът на бебето не получава достатъчно кислород в утробата заради никотина и другите токсични вещества в кръвта. Или пък, че никотина влияе на специфичните гени, от които зависи психическото развитие на бебето.
През 2003 година британски учени са открили зависимост между пушенето на майката по време на бремененността и по-честата поява на лицеви дефекти у бебето. Например появата на заешка устна или вълча паст. Допълнителни изследвания доказват тезата на изследователя Питър Моузи (професор в стоматологичния факултет на Университета в Дънди) че 42% от децата с подобни проблеми са на майки, които са пушили по време на бременността.
Най-новите изследвания показват ясната връзка между цигарите на мама през бременността и кърменето, а и след това (децата стават неволни пушачи в такава атмосфера) и развитието на астма, диабет или затлъстяване при децата. Според американски изследвания тези деца са и по-склонни да развият същия порок като майка си, но в много по-ранна възраст от връстниците си.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.