Като всяка грижовна майка знаеш, че витамините играят ключова роля за пълноценното физическо и психологическо развитие на децата.
Ето защо, вероятно към хранителното меню на твоите малчугани добавяш и специализирани витамини за деца, съдържащи допълнителна доза мултивитамини и минерали. Знаеш ли обаче кои са задължителните витамини за децата и каква е разликата между приема им по естествен начин и под формата на добавки?
Витамините са органични съединения, необходими за подхранване на организма и приемани чрез определени продукти от хранителния режим (тъй като не могат да бъдат самостоятелно синтезирани). В зависимост от веществата, които съдържа, всеки витамин от витаминозната азбука има различна биохимична функция (метаболична, укрепваща, антиоксидантна и т.н). Но няколко са жизненоважни за децата, тъй като се грижат за здравето и функционалността на основните системи в тялото им (мозъка, костите, мускулите, кръвта).
Детският организъм има неукрепнала имунна система, което в повечето случаи налага прием на допълнителна доза витамини под формата на витаминни добавки.
Но внимание! Витаминните добавки не заместват витамините, които децата ти получават, чрез един здравословен хранителен режим. Те просто трупат запаси от съответните витамини в организма, за да компенсират липсата на храните, които мъникът отказва да яде, например.
Витаминните добавки са подходящи най-вече за деца, които не ядат редовно здравословна храна (особено при масовата консумация на полуфабрикати и продукти от веригите за бързо хранене), за злоядите деца, за децата с хронични заболявания, които често приемат лекарства (особено антибиотици, които изтощават организма), за физически активни деца и за деца, подложени на някаква диета.
Тъй като витаминните добавки се произвеждат в атрактивни и разноцветни форми (дражета, желирани мечета, близалки), за да събуждат интереса на децата, трябва да ги държиш на недостъпно място. В противен случай малчо може да реши да похапне от тях и това да доведе до предозиране. А големите дози витамини причиняват отравяне на организма.
Безспорно, най-добрият източник на витамини, не само за децата, но и за възрастните, е разнообразната, питателна храна – плодове и зеленчуци, месо и млечни продукти, риба. Голямото количество протеини и въглехидрати, съдържащи се в тях, осигуряват ежедневната доза витамини на тялото и го снабдяват с енергия. Поднасяй ги на малки порции, но често и ако забележиш, че децата избягват определени храни, опитай да им ги приготвиш по друг начин.
И не пропускай да включваш в детското меню следните витамини:
- Витамин А – съдържа се в млякото, сиренето, яйцата и в жълто-оранжевите зеленчуци (моркови, сладки картофи, тиква). Този витамин осигурява нормалното развитие на организма и действа възстановяващо на костите и тъканите. Отразява се благотворно върху кожата, очите и имунната система.
- Витамин B (във всичките му разновидности – B2, B3, B6 и B12) - Съдържа се в месото, пилето, рибата, ядките, млякото, яйцата, сиренето, бобовите култури и соята. Подсилва метаболизма, енергичността, циркулацията на кръвта и нервната система.
- Витамин C – Съдържа се в цитрусовите плодове, ягодите, кивито, доматите и зелените зеленчуци (броколи, зеле). Заздравява мускулите, съединителната тъкан и кожата.
- Витамин D – Съдържа се в млякото, сиренето, киселото мляко, жълтъците и рибеното масло. Спомага за формирането на костите и зъбите и за абсорбирането на калций от тялото.
- Калций – Съдържа се в млечните продукти и обогатения с калций портокалов сок. Помага за изграждането на здрави кости в процеса на развитие при децата.
- Желязо – Съдържа се в телешкото и в другите червени меса, пуешкото, спанака, бобовите култури и сушените сини сливи. Спомага за изграждането на мускулите и за поддържането на червените кръвни клетки. Недостигът на желязо в организма води до анемия.
Освен изброените витамини, важни за развитието на децата са: витамин Е (важен за черния дроб и белите дробове, както и за формирането на червените кръвни клетки), който се съдържа в пшеницата и овеса, ядките, семената и листните зеленчуци; витамин К (особено важен за съсирването на кръвта), съдържащ се в соята, млечните продукти и листните зеленчуци; и магнезий (важен за костите и кръвта), съдържащ се в спанака, някои ядки и бобови култури.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.