Високите токчета

• от 8

Тънките и подобаващо високи токчета са задължителна част от гардероба на всяка суетна жена. Служат за вдъхновение на мъжките фантазии, използват ги като модел за корици на книги и списания, за какво ли не. Историята им е дълга, днес може да се срещнат всевъзможни варианти. Въпросът е до колко красотата им е оправдана и дали не представляват опасност за здравето ти?

Тънките и подобаващо високи токчета са задължителна част от гардероба на всяка суетна жена. Те са като символ на шика, модата, женската власт и независимост. Служат за вдъхновение на мъжките фантазии, използват ги като модел за корици на книги и списания, за какво ли не. Историята им е дълга, днес може да се срещнат всевъзможни варианти. Въпросът е до колко красотата им е оправдана и дали не представляват опасност за здравето ти?

Обувката с висок ток удължава краката, изправя стойката и подхожда на почти всяка дреха от гардероба. Да не говорим за звуковия ефект по паважа или по коридорите в офиса. Със сигурност кара мъжете да обръщат глава и да наострят слух, което е и целта на много от фенките на тези обувки. Както е известно обаче, красотата изисква определени жертви. Нека да поставим на везните плюсовете и минусите, за да прецениш по-добре дали си струва да се качиш върху десет сантиметрови игли.

Високите токчетаСпоред анкета сред лекарите ортопеди, всяка трета жена на планетата страда от неприятни и болезнени ефекти в следствие усилената употреба на обувки с високи токчета. Числото на модните жертви расте с всяка изминала година. В крайна спемта тенденциите в областта на обувките винаги включват модели с високи токчета, независимо дали са тънки или дебели. Тази мода никога не залязва.
Проблемите, които следват са разнообразни – от видоизменение на стъпалото, през артроза, болезнена промяна на ставите, до навяхвания и дори счупвания при една погрешна стъпка накриво. Здравословните перипетии не се ограничават само до краката, а се разпростират и по-нагоре. При ходенето на високи токчета се натоварват също коленете и гръбначния стълб.

Най-опасният вариант токчета разбира се са тези, които представляват дълги игли. Вероятно те изглеждат много съблазнително и красиво на околните и на притежателката им, но са изключително опасни за краката и често водят до травми. Този вид женско мъчение идва на мода през тридесетте годинина миналия век. Тогва обаче жените нямали навик ежедневно да ходят с тях по улиците и на работа. По-скоро се използвали само за официални случаи и вечер. Днес обаче множество модели, официални или не, изобилстват с такива тънки изкушения, а жените се опитват да свикнат с тях още в тийнейджърска възраст. За съжаление проблемите в здравето се появяват години след това, а лекуването им е изключително трудно и понякога невъзможно.

Най-щадящият крака вариант представляват дебели токчета с дължина не повече от 5-6 сантиметра. Те изглеждат също толкова изящно, издължават крака и придават осанка на фигурата, но в същото време са по-сигурни при ходене по родните неравни тротоари, изпълнени с препятствия от изпочупени плочки. С такива токчета тежетта на тялото се разпределя по-равномерно и не се натоварват само определени зони. Те се препоръчват и за момичета, които тепърва искат да свикнат да носят високи токчета, както и за хора с паднал свод. Важното е подметката да е достатъчно широка, да не притиска хдилото и да не е съвсем тънка, така че да усещаш всяко камъче отдолу.

Високите и тънки токчета наистина са красива гледка за мъжкото око. Но любителките им не трябва да забравят, че е нужно да се съобразяват с някои правила. Напрмер основното модно правило е, че най-тънкият вариант изобщо не подхожда на жени с голямо наднормено тегло. Стои несиметрично и подчертава килограмите, освен това натоварването за глезените и коленете е неимоверно по-голямо от нормалното.

Освен всичко, според статистиките именно жените, любителки на тези обувки са най-честите пациенти в ортопедичните кабинети. При едно банално извиване на крака, спъване или падане може да се стигне до сериозни травми. А гипсът съвсем не е далечна перспектива. Болките при такова извиване на крака са неописуеми. По този повод преди няколко години във Великобритания имаше куриозен съдебен процес. Едно момиче успя да осъди компания за обувки с аргумента, че е получила травмата си благодарение на техните високи токчета. В резултат съдът й присъди солидно обезщетение.
У нас разбира се това е невъзможно, така че по-добре пази краката си и избирай разумни варианти.

Носенето на високи токчета често води и до болки в кръста и в гърба. Жените не могат да свържат двете неща, но поради преразпределянето на тежестта и постоянното пазене на равновесие (което в един момент става undefinedнезабележим навик) напрежението води до дискомфорт в тези области.
Друга реална опасност е повреда на ахилесовото сухожилие. Редовното ходене върху високи токчета променя стъпалото, а това повдигнато състояние не е нормално за сухожилието. То става по-податливо на разтежение и напрежението си казва думата. В резултат на това, когато слезеш от токчетата и се наложи да походиш с домашните пантофи или с ниски обувки изпитваш болка и дискомфорт.
Много често, тесните обувки и високите токчета водят след години до грозно изпъкване на костта на палците на краката. Това е пряко следствие от прекомерното ходене с такива обувки и от часовете, в които напрежението и тежестта падат точно върху предната част на стъпалото.

Какъв е разумният избор?

Избирай си обувки с ток, който е не по-висок от осем сантиметра и не е тънък като игла.

Сменяй обувките ако не всеки ден, то поне през ден. Преобувай се, за да дадеш почивка на краката. Сменяй високи с ниски модели.

Избирай си обувки с мека и плътна подметка, за да може кракът да си почине и да стъпваш безопасно и по неравен терен.

Избирай си само обувки, в които си сигурна, че ще ти е удобно. Не ставай жертва на модата.