За съжаление бебетата не идват с инструкция за употреба и още с раждането всяка жена се сблъсква с не едно и две изпитания.
Факт е обаче, че първенството в класациите за стрес сред майките държи високата температура.
Безсилието в ситуация, когато мъничето не може да обясни какво и къде го боли…
Гадаенето как ще подейства едно или друго средство за облекчаване на състоянието… Неспирният плач… Всичко това накуп може да съсипе и най-“желязната лейди”. А всяка една от нас е просто майка, която се тревожи. И иска да направи най-доброто.
Ще се постараем да ти помогнем да разбереш до кога можеш да опитваш да се справиш сама и кога трябва да потърсиш личния лекар.
Важно е да знаеш, че ако става въпрос за бебе на възраст под три месеца, при температура над 38 градуса е задължително първо да се обърнеш към личния лекар или да заведеш детето в дежурен кабинет. Бебетата на тази възраст все още носят имунитет от майките си и ако вдигнат висока температура най-вероятно се касае за бактериална инфекция. Затова спешен преглед е наложителен.
Що се отнася до малките деца, първо и основно правило при тях е – наблюдавай!
Всяко дете реагира по различен начин, когато се разболява. Някои вдигат температура около и над 39 градуса буквално за половин час. При други всичко става плавно и постепенно. Личният лекар най-вероятно ще ти каже, че до 38.5 градуса можеш спокойно да оставиш температурата да си свърши работата и да не даваш на детето лекарства за понижавнето й. В този случай е важно да знаеш каква точно е “работата” на температурата. Това е реакция на организма, който се опитва да се пребори с болестта. Понижавайки я ти определено не отстраняваш причинителя. Дори напротив – пречиш на тялото да се справи само. Затова най-добре изчакай, като наблюдаваш детето – има ли апетит, играе ли си, бързо ли се отпуска и заспива…
За да не стресираш малкото с постоянно мерене, опитай се да запомниш как изглежда и как се усещат по челото, ръчичките и телцето различните градуси. След две-три прекарани боледувания със сигурност още с първата целувка по челцето ще знаеш долу-горе какви стойности ще отчете термометърът.
При наличие на температура, три са основните неща, които трябва да направиш:
1. Облекчи състоянието на детето – Това не означава непременно да понижиш температурата. Просто се постарай да му е комфортно. Повечето деца не понасят да бъдат навлечени. Важно е стаята, в която е мъничето да бъде проветрявана. Някои деца се чувстват много добре на разходка. Задачата ти е да разбереш как твоето съкровище се чувства най-добре.
2. Оводнявай го – обезводняването е доста опасна последица от високата температура. Препоръчително е течностите да са различни от вода и сокове. Най-добре би било, ако още кърмиш малкото. След това се нареждат глюкозата и бульоните – пилешки и зеленчукови (не от сухо кубче, а от домашно сварена супа)
3. Наблюдавай за признаци на сериозно заболяване – важно е какви са съпътстващите симптоми. Ако общуваш с педиатъра по телефона е добре подробно да обясниш кога детето вдига температура, има ли моменти, когато тя се понижава от само себе си, какво е дишането на детето, отделя ли секрети от нослето, има ли обриви и т.н.
Митове и факти за високата температура
Митове и факти за високата температура
Чорапки, потопени в ракия (спирт) – мит.
Дали това ще помогне е спорно, но със сигурност алкохолът прониква в кръвта на детето, което прави подобно лечение немислимо.
Хладни компреси на челото, по китките и в ингвиналните гънки – факт.
Този начин на действие помага. Охлаждат се едни от най-топлите места на тялото и това помага то да регулира цялостно температурата си.
Увиване на детето в студени чаршафи – мит.
Първо този метод не се прилага без лекарско наблюдение. Второ – действието му е съмнително. Цялостното охлаждане на кожата свива повърхностните кръвоносни съдове и е възможно температурата да се “заключи” в тялото, увреждайки вътрешни органи.
Вана с топличка вода – факт.
Наистина е важно детето да не бъде охлаждано. Преохладеното тяло се стреми да се стопли. Топличък душ (нормална температура, която е приятна на детето) има обратният ефект – тялото отделя температурата като изпарява вода чрез кожата. Така се охлажда.
Ако детето вдигне над 39 С, ще направи гърч – мит.
Гърчът не винаги е следствие на много висока температура. Всичко зависи от детето, заболяването, а понякога и от начините, по които е третирано състоянието.
Фебрилни гърчове се случват на 3–5 % от децата.
С най-голяма честота са във възрастта между 6 месеца и 5 години. С повишен риск са децата , при които някой друг в семейството – братче, сестриче, родител, са получавали фебрилен гърч в детска възраст. След първи гърч приблизително 30-50% от децата получават нов при следващо температурно състояние. Това налага при тези деца да се дават антипиретици при повишаване на температурата като профилактика на нови гърчове.
Как се мери температура
Как се мери температура
На бебета до около 6 месеца – ректално (в ануса). Добре е термометърът да е поставен на около 2 см. навътре в ануса. При отчитането се изваждат 0.5 десети. Така, ако термометърът показва 37.8, то реалната температура е 37.3.
При по-големи дечица е желателно термометърът да се поставя под мишничката. За оптимален резултат тя трябва да е суха. Повечето майки смятат, че ще имат затруднения да измерят температурата по този начин, но винаги има опция малчо да бъде гушнат за поне 2 минути :)
Меренето в устичката не е много подходящо. За да се осъществи трябва да са налице няколко условия – детето да няма запушен нос (защото няма да има как да диша); не бива да е пило топли или студени напитки непосредствено преди меренето; ако е по-малко може да реши да използва термометъра за гризалка за зъбки.
Американската академия по педиатрия препоръчва температурата да се измерва под мишницата (аксиларно) с дигитален термометър. Нормални стойности на температурата измерена така са от 35,6 - 37,3оС.
Съществува нормален ритъм на температурата когато мъничето не е болно (циркаден ритъм) – с най-ниски стойности в ранните сутрешни часове и най-високи – след обяд, с възможни колебания до 1оС.
При деца с хронични заболявания (сърдечно-съдова или дихателна недостатъчност, диабет, анемия, метаболитни нарушения) високата температура (фебрилитет) може да влоши протичането на основното заболяване. В тези случаи при фебрилитет се препоръчва консултация с педиатър.
консултант: д-р Петя Петрова, специализант, Национална кардиологична болница, Отделение по детски болести
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.